1 Dakikada İnternette Neler Oluyor?

1
242

 

  İnternette 1 dakikada neler olduğunun resmidir.

 

 Yapılan araştırmalar internetteki inanılmaz sonuçları ortaya koyuyor. İnternette 1  dakika içinde  toplam 240 milyon e-posta gönderiliyor.1 dakikada facenooka gider kullanıcı sayısı 277 bin . 1 dakikada  20 kullanıcı kişisel kimlik bilgilerini çaldırıyor.  İşte bütün bunlar sadece 1 dakika içerisinde gerçekleşiyor.

Yıllar önce bir Rus kaynakta okuduğum habere göre, dünya tarihinin başlangıcından 1. dünya savaşına kadar oluşan bilgi’nin iki katı 1. dünya savaşı ile 2. dünya savaşı arasında oluşturulduğunu yazıyordu. Bitmedi 2. dünya savaşından sonra 90’lı yıllara kadar ki süreçte üretilen bilgide bir önceki priyodun iki katı.  Yani zaman ilerledikçe oluşan bilgi hacmi katlanarak ilerliyor.

İnternetin insan hayatına girmesi ve en üst düzeyde teknolojiye entegre edilmesiyle birlikte korkunç bir bilgi üretimi gerçekleşiyor ve bu bilgilerin ne kadarı işimize yarıyor o ayrı bir tartılma konusu.  2000 li yılların başlarında meydana çıkan sosyal ağlarla birlikte bilgi üretimi dahada hızlandı ve bu hızın artarak devam edeceği kesin. Tabi bu teknoloji sayesinde oluşturulan son 10 yıldaki veri patlaması dünyadaki ağ altyapısını ne derecede zorluyor bilemiyoruz.

Dünya çapındaki kullanıcıların gerek mobil cihazlarla gerekse ağlar üzerinden başta video paylaşım siteleri ve sosyal ağlar olmak üzere milyonlarca siteye gösterdikleri yoğun ilgiyi görmemek imkansız. İşte bu ilgiyi ve talebi araştıranlar ilginç sonuçlar çıkarıyorlar ortaya

 

Bütün bunlar 1 dakikada oluyor.

Sizin bu yazıyı okuduğunuz esnada geçen 1 dakikalık zamanda global IP ağlarında neredeyse 640 Terabyte’lık veri hareket ediyor. Artan akıllı telefonve sosyal ağ uygulama kullanımı bu veri dalgasından çok daha fazlasının yaklaştığını işaret ediyor. Günümüz veri hacmi, ağ sağlayıcıları bant genişliğine karşı doymak bilmez bir açlıkla baş etmek durumunda bırakıyor. Gelecekte bu talebin çok daha büyük boyutlara gelmesi bekleniyor. Halihazırda ağa bağlı cihazların sayısı küresel nüfusla başa baş giderken 2015 yılında bu sayının nüfusun iki katına ulaşacağı öngörülüyor. Bundan sadece 3 yıl sonra, sadece 1 saniyede IP ağlarından geçen tüm videoları görüntülemek 5 yılımızı alacak.
Günümüzde 1 dakikada;

Farklı sunuculardan 1 dakikada dünya çapında toplam 204 milyon e-posta gönderiliyor
resim paylaşım sitesi olan Flickr’da 20 milyon fotoğraf görüntüleniyor

Facebook’ta 6 milyon sayfa görüntüleniyor
Google üzerinden  2 milyonun üzerinde arama yapılıyor

Youtube’da 1.3 milyon video görüntüleniyor
277,000 kişi Facebook’a giriyor

100,000 Tweet atılıyor
Amazon’da 83,000 dolarlık satış işlemi yapılıyor

Pandora’dan 61,141 saatlik müzik yayını yapılıyor
47,000 uygulama indiriliyor

Flickr’a 3,000 fotoğraf yükleniyor
1,300 kişi mobil cihaz kullanmaya başlıyor

320’nin üzerinde Twitter hesabı ekleniyor
135 botnet enfeksiyonu gerçekleşiyor

100’ün üzerinde LinkedIn hesabı açılıyor
YouTube’a 30 saatlik video yükleniyor

20 kişi kimlik bilgilerini çaldırıyor
6 yeni Wikipedia konusu yayınlanıyor

 

Bugün şaşırdığımız ve hayretler içinde okuduğumuz bilgiler belkide 1-2 sene içerisinde bütün hükmünü yitirecek ve belkide rakamlar katlayarak yükselecek.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here