2016 Dolar Kuru Ne Olur

0
196

2015 yılı içerisinde dalgalı bir seyir izleyen dolar yatırımcıları gözünü 2016 yılı tahminlerine çevirmiş durumda. Amerika Birleşik Devletlerinin ileri gelen yatırım bankaları arasında yer alan Morgan Stanley, Türkiye’de ki yatırımcıların temkinli olması konusunda bazı uyarılarda bulundu.

Dolar Şuanda Kaç TL öğrenmek için tıklayınız: Efektifdata’dan dolar kurunu anlık takip edebilirsiniz.

2016 Yılında Dolar Kaç Para Olur?

Yine 2016 yılında da Doların Türk Lirası karşısında dalgalı bir seyir izleyebileceğini bunun siyasi ve küresel gelişmelere bağlı olduğunu belirtmekle birlikte 2016 yılının ilk çeyreğinde doların 3 TL seviyelerinde ikinci çeyreğinde ise 3,85 TL seviyelerinde bir grafik çizeceği yönünde öngörülerde bulundu.

Ülkemiz uzmanları ise hem altın hem de döviz için öngörülerinde bir yükseliş grafiğine dikkat çekmektedirler. Uzmanlar Borsa İstanbul’un Brezilya piyasaları ile doğru orantılı hareket ettiğini belirterek Brezilya Borsasında görülen düşüşler ya da yükselişler Türkiye piyasalarında da yankı bulmaktadır. Bu nedenle uzmanlar 2016 yılı dolar değerlendirmelerinde yine Brezilya piyasalarını göz önüne almaktadırlar.

Bu nedenle Brezilya piyasalarında doları 3,65 bandında seyrettiğini düşünürsek Türkiye’de de doların 2016 yılı ikinci çeyreği ya da üçüncü çeyreği gibi bu fiyata ulaşabileceği görüşü hakimdir. Piyasaların yapılan teknik analizlerinde ve aynı zamanda ülkenin içinde bulunduğu durumda göz önüne alındığında uzmanlar tarafından belirtilen görüşlerin uzak ihtimal olmadığı görülmektedir.

Dolar 2016’da Yükselir mi Neden?

Dolar, Euro ve Borsa verileri sadece ülkenin iç siyasi ve ekonomik verilerinden etkilenmemekte aynı zamanda küresel ekonomik veriler ile diğer Avrupa Borsa ve piyasalarının da etkisi altında kalmaktadır.

dolar 2016 da kaç lira olur

Ancak şu dönemde özellikle Türkiye’de ki siyasi belirsizlik, artan terör olayları, ekonomik göstergeler gibi veriler Türkiye piyasalarının fiyatlandırılmasında etkin rol oynamaktadır. Piyasalarda ki göstergelerin sürekli hareketlilik göstermesi yatırımcılar kadar vatandaşlarında ilgisini çekmektedir.

Uzmanlara göre dolar ve Euro paritesinde aşağı yönde görülen hareketlerde Avrupa’nın kötü ancak Amerika Birleşik Devletlerinin verilerinin olumlu olarak yorumlanması gerektiğini belirtmektedir. Ancak bu tür hareketlenmeler piyasalarda ki söz sahibi büyük kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu tür büyük kurum/kuruluşlar piyasa verilerin çok iyi analiz ederek konum almakta ve bu durumda bir anda piyasaların seyrini değiştirmektedir.

Ülkemizde 2015 doların hızla yükselişinde kimi yatırımcıların gözünden kaçmış olsa da oldukça fazla dolar talebi vardı. Bu taleplerde görülen artışlar sonucunda da doların bugünkü seviyelerine gelmesinde oldukça etkili bir rol oynadığını söylemek mümkün.

Ülkemizde uzmanlara göre dolar yatırımcısında ya  da vatandaşlar arasında daha çok dolar bir süre yükselir ancak daha sonra düşer mantığı bulunmaktadır. Genel olarak bu mantık ile hareket edilmektedir. Bu algının oluşmasında Türkiye’de ki 2001 krizi ve sonrası etkili olmuştur. 2001 krizinde dolar 1,080 TL kadar yükseldi ve 2012 yılına gelinceye kadarda 1,080 ile 1,15 TL arasında seyir gösterdi.

Yaklaşık 10 – 11 yıl boyunca yatay seviyede seyreden dolar karşısında yatırımcılarda dolar yükselse de düşer algısı oluştu. Ancak 2012 yılına gelindiğinde ise bu algı kırıldı. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünya da kırılan bir algı oldu.

Bunun yanında yine 10 – 11 yıldır yukarı yönde ya da yatay seyreden dolar / Euro paritesinin de aşağı yönde kırıldığını yine 2012 yılından sonra gördük. Ancak bu birden bire oluşan bir durum olarak değerlendirilmemelidir.

Çünkü piyasalar bu mesajı daha önceden vermeye başlamıştı. Türkiye’de yaklaşık olarak 13 yıldır süre gelen tek parti yönetimi hem iç hem de dışarıda olumlu olarak algılandı ve dolar, Euro ve diğer yatırım araçlarında çok fazla çalkantılar görülmedi. Ancak 07 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Seçimlerinden tek parti iktidarı çıkmaması bundan da önemlisi bir koalisyonunun kurulamaması ülkeyi büyük bir siyasi belirsizliğinde içerisinde sokmuş oldu.

Siyasi belirsizlik ile birlikte hem doğu hem de batı illerinde artan terör saldırıları, eylemler ülkeyi daha büyük belirsizliklere soktu. 01 Kasım 2015 tarihinde yapılacak Erken Milletvekili Seçimlerinin ardından tek parti yönetiminin ya da koalisyon hükümetinin çıkmaması piyasaların bu durumu olumsuz olarak algılamasına neden olacaktır.

Piyasalar şu anda tamamen seçime kilitlenmiş durumda beklemektedir. Tek parti hükümetinin olup olmamasından daha önemlisi ülkedeki kaos ortamının ve siyasi belirsizliğin bir an önce çözüme ulaştırılması yatırımcılar için büyük önem taşımaktadır.

Uzmanların görüşlerine göre dolar yatırımcılarının, elinde dolar olanların bunları muhafaza etmeleri önerilmektedir. Çünkü 2016 yılı içerisinde doların 3,80 – 3,85 TL bandına yılın ikinci çeyreği itibari ile girileceği görüşü hakimdir.

Türkiye piyasasının Brezilya piyasaları ile doğru orantılı olarak hareket ettiğini de göz önüne alacak olursak ve Brezilya’nın kredi notunun da ‘Yatırım Yapılabilir’ konuma getirildiği de unutulmayacak olursa eğer Brezilyada bugün dolar 3,60 TL seviyelerindedir. Bu nedenle Türkiye’de de bu seviyelere çıkacağı ön görülmektedir. Oldukça uzun süredir dolarda görülen düşüş ve yatay seyir kırılarak yükselme trendine girdi.

Dolr 2016 da ne olur

Bu nedenle dolar yatırımcılarının doları ellerinde tutmaları ve doğru zamanda doğru hamle yapmaları tavsiye edilmektedir. Ancak bu aşamada piyasaların iyi analiz edilmesi ve okunması, hem yurt dışı hem de yurt içi verilerinin iyi değerlendirilmesi, analiz edilmesi gerekmektedir.

Dünya ve Avrupa üzerinde ki siyasi ve ekonomik gelişmeler pek çok ülkeyi etkisi altına aldığı gibi Türkiye piyasalarını da yakından etkilemektedir. Ancak seçimlerin ardından oluşacak ülkenin iç siyasi tablosu ile ekonomik tablosu hem doların hem de piyasaların durumunun belirlenmesi açısından önemlidir.

Sonuç olarak özellikle geçtiğimiz aylarda doların hızla yükselmesiyle birlikte doların yılbaşından itibaren yükseleceği ve 2016 yılında 4.50 civarına çıkacağını iddia eden analizlerin gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkün.

1 kasım seçimlerine ülkemizin gergin bir ortamda girecek olması ve Türkiye’nin etrafında ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, Suriye ve Irakda bitmeyen savaş, Rusya ile düşük seviyeli gerginlik, içeride devam eden terör olaylarına rağmen 1 Kasım seçimlerinden sonra en azından içeride sağlanacak siyasi rahatlamanın piyasalara olumlu etkisi olacağını söylemek mümkün.Bu durum haliyle doların 2016 kurunu da pozitif anlamda etkileyecektir.

2016 Yılında Doların Yükselmesini Etkileyecek Nedenler

Yeni yılın girmesiyle birlikte dolar yükselişi başladı.

05 Ocak 2016 tarihinde ise en kritik seviyeye ulaşan dolar öğlen saatlerinde 2.99 den işlem görmeye başladı. Dünden itibaren sert şekilde yükselmeye başlamıştı.

Uzmanlar 2016 Ocak ayında doların sert yükselişini geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da meydana gelen idamlar sonucunda İran’ın tepkisiyle  oluşan krize bağladılar.

İran-Suudi Arabistan Krizi

Ortadoğu’da meydana gelen savaş ve siyasi krizler ülkemizin ekonomisine de yansıyor. En başta dolar ve altın fiyatları gölgede meydana gelen krizlerden olumsuz etkileniyor.

Suudi Arabistan-İran krizi gün geçtikçe sertleşirken, diğer ülkelerin katılımlarıyla genişliyor. Suudi Arabistanın İranla ilişkileri kopardığını açıklamasının ardından 4 ülke daha İranla ilişkilerini askıya aldıklarını açıkladılar.

Böylece iki ülke arasında başlayan kriz bölgede genişlemeye başladı ve budu durum doların en son yükselmesindeki en önemli faktör olarak gösteriliyor.

Önümüzdeki günlerde veya aylarda İran-Suudi Arabistan kriz derinleşirse doların yükseleceğini belirten uzmanlar, buna paralel olarak altın fiyatlarının da artacağını belirttiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here