2017 İş Güvenliği Sınavı Tarihi Ne Zaman?

0
148

2017 iş Güvenliği Sınavı Tarihi Açıklandı

Her türlü iş yerinde iş güvenliği ve iş sağlığının tam anlamıyla sağlanması için iş güvenliği uzmanlarının bulunması artık yasal bir zorunluluk almıştır. İş güvenliği uzmanı bulundurmayan işletmeler için yasal düzenlemeler ile birçok farklı yaptırım uygulanmaktadır. Hem işçi güvenliği hem de işlerin daha sağlıklı şekilde ilerlemesi için gerekli olan iş güvenliği uzmanları belli sınavlar ve eğitimler sonucunda belirlenmektedir.

Bu sınavlar ve eğitimler ise direkt olarak kurslar, kamu kurumları, üniversiteler ve özel kurs merkezlerinde sunulmaktadır. Bu kurs ve eğitim sürecinden sonra ise iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanı olabilmek için ÖSYM tarafından açılan sınava girmek ve baraj puanın üstünde puan almak gerekmektedir. Sınavların başvuru tarihleri ve sınav tarihlerinin takip edilmesi ise oldukça önemli olmaktadır. 2017 iş güvenliği sınavı tarihi açıklandı. Peki, sınav tarihleri ve sınav başvuru süreçleri ne zaman olacak. İşte makalemiz için de hem sınav tarihleri hem de iş güvenliği sınavı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2017 İş Güvenliği Sınavı Tarihi Ne Zaman?

İş güvenliği ve İş sağlığı uzmanlığı sınavı başvuru tarihleri 28 Şubat tarihi ile başlamakta ve bu süreç 8 Mart tarihine kadar devam etmektedir. Bu süre zarfında tüm başvurular bireysel şekilde ve internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Bu başvuru sürelerinin dışında kesinlikle başvuru kabul edilmediği gibi evraklarında ve sınav girişinde herhangi bir problem olan adaylar için ise ek uzatma başvuru tarihleri oluşturulmamaktadır. Sınav başvuru süreçlerini kaçıran ve zamanında başvuru yapmayan kişilerin sınav hakkı iptal edilir ve bir sene sonraki yapılacak olan sınava kadar beklemeleri gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı sınavının tam adı ise 2017 iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı olarak geçmektedir.

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren bu sınavın birinci oturumu ise 29 Nisan 2017 tarihinde saat 9.30’da başlanacaktır. Sınava ilk 15 dakika içinde geç kalanlar alınacaktır. Ancak 15 dakikalık süreyi geçenler sınava girmemiş kabul edilecektir. Aynı şekilde sınavda ilk 15 dakika çıkış olmadığı gibi son yarım saatte de sınav salonu terk edilememektedir. Sınav kuralları ile alakalı sınav oturumu sırasında gözetmenler tüm teknik detayları bildirecektir. Aynı zamanda bu teknik bilgileri ÖSYM sitesinde sınav kılavuzu içerisinde de bulunmaktadır. Merak eden adaylar bu alanlardan sınav kuralları hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirler.

İş güvenliği sınavları genellikle Türkiye genelinde uygulanmamaktadır. Belli bölgelerde ve illerde iş güvenliği sınavları uygulanmaktadır. Özellikle de bölgede iş güvenliği sınavına girecek olan adayların 1000 kişinin altında kalması durumunda o bölgede sınav merkezi açılmamakta ve kişiler en yakın sınav merkezlerine yönlendirilmektedir. İş güvenliği ve İş sağlığı uzmanlığı sınavları Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul-1, İstanbul-3, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van gibi illerde uygulanacaktır. Sertifika programlarında 1000 kişinin altında kalan bölgelerdeki adaylar ilse Ankara’da yapılacak olan sınavlara girecektir. Bu sınav merkezleri sınav başvurularından sonra yapılacak olan tespitler ile belirlenecek ve sınav merkezleri ile sınav adresleri ÖSYM sistemi üzerinden ulaşılabilecek.

2017 İş Güvenliği Sınavıyla Alakalı Güncel Bilgiler

İş güvenliği ve iş sağlığı sınavlarına girecek olan adaylar arasında bireysel sınav hakkı bulunmayan adaylar, başvuru yapılacak olan tarih aralığında görev, eğitim ve sağlık gibi nedenlerle yurt dışında olan adaylar ile başvuru merkezlerine gitmesi imkansız olan adaylar iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanlığı sınavına Ankara’da girecektir. Sınava girecek adaylar sadece pasaport belgeleri ile sınava girebilecektir. Pasaport dışında hiçbir kimlik belgesi kabul edilmeyeceği gibi aynı zamanda pasaportların da sınav kılavuzunda bulunan özellikleri taşıması gerekmektedir. 2017 iş güvenliği sınavı tarihi açıklandı duyurusu kadar önemli olan bir diğer konuda sınavda istenen evrakların ve belgelerin eksiksiz şekilde toplanması ve hiçbir şekilde bu belgelerde pürüz çıkmaması olacaktır.

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı Eğitimi

Hangi adayların sınava doğrudan katılabileceği hangi adayların sınavlara katılamayacağı bilgisi, sınav ilanı ve adres değişikliği durumları Genel Müdürlük tarafınca bildirilecektir. Yayınlanacak olan ilanda iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanlığı sınavı ile alakalı tüm bilgiler eksiksiz olarak adaylara sunulacaktır. Sınava yapılan başvurular sonrasında sınav için uygun olan aday Genel Müdürlük tarafından belirlenecektir. Genel Müdürlük başvurulardan sonra adayların aldıkları eğitimler vs. gibi durumları denetleyecek ve sonrasında yapılan kontroller sonrasında adayların sınava girmesine onay verecektir.

Belirtilen durumlarda herhangi bir pürüzü olan aday sınava katılmaya hak kazanamaz ve iş güvenliği uzmanlığı ile alakalı çalışma yürütemez. Sınava girme yeterliliğini gösteren kişilerin bilgisi Genel Müdürlük tarafından ÖSYM’ye bildirilecek ve bu bildirilen T.C kimlik numaralarına göre adayların başvuru işlemleri onaylanmış olacaktır. Bu aşamadan sonra sınava girecek olan adaylar sınav ücretini belirtilen bankaya yatıracak ve sınav tarihini beklemeye başlayacaktır. 2017 iş güvenliği sınavı tarihi açıklandı ilanından sonra adaylar aynı zamanda evraklarında pürüz var mı yok mu gibi sorgulamaları da yapmalıdır.

Daha Faazla bilgi için İSGFirmaRehberini ziyaret ediniz.

2017 İş güvenliği sınavı ile ilgili tüm bilgiler ve adaylar tarafından uyulması gereken bilgiler, Temel İlke ve kurallara internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve başvuru tarihleri arasında iş güvenliği sınavı başvurularını yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here