Abdulaziz Muhammed Avadallah

0
31

Mısırlı Türkolog Abdulaziz Muhammed Avadallah… Abdulaziz Muhammed Avadallah kimdir? İşte Abdulaziz Muhammed Avadallah’un biyografisi

Abdulaziz Muhammed Avadallah Türkolog’dur ve Mısır El-Ezher Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Mısır’da 30 senedir öğrencilere Türkçe öğretmektedir. 25 Aralık 2006 tarihinde Türkiye’yi ziyaret etmiş Türkiye’de gördüğü yakın ilgi ve dostluk karşısında bundan böyle Türkiye ve Türkçe’ye iki kat fazla hizmet edeceğini ifade etmişti.

Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik’in Mısır seyahati sırasında ‘Türkçe öğreten hocaların Türkiye’yi görmedikleri’ konusu gündeme gelmişti. Bunun üzerine ilk planda 3 öğretim elemanı Türkiye’ye davet edildi. Mısır El-Ezher Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdulaziz Muhammed Avadallah ve Kahire Üniversitesi’nden Dr. Semia Muhammed Celal Bedevi ile birlikte daha önce Türkiye’ye konferans ve toplantılar için gelen Ayn Şems Üniversitesi’nden Prof. Dr. Macide Mahluf, Türkiye’ye geldi. Mısırlı konuklar, Bakanlık Dış İlişkiler Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Özdemir tarafından ağırlandı. Türkologlar, İstanbul, Ankara ve Konya’da tarihî ve turistik yerleri gezerek, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu ile Gazi, Ankara ve Selçuk üniversitelerinin Türk dili ve edebiyatı, Arap dili ve edebiyatı ile ilahiyat fakültelerini ziyaret etti. Hocalar, Mısır’da Türkçe öğreten diğer öğretim elemanlarıyla Türkçe öğrenen en başarılı öğrencilerin de Türkiye’ye davet edilmesini talep etti.

Mısırlı Türkologları Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını anlatan Genel Müdür İbrahim Özdemir, “Güzel Türkçemizin öğretilmesi için ömürlerini veren ve iki ülke arasında dil ve kültür köprüsü kuran bu hocalarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi. Mısır’da 30 senedir öğrencilere Türkçe öğreten Muhammed Avadallah ise Türkiye’de gördüğü yakın ilgi ve dostluk karşısında bundan böyle Türkiye ve Türkçeye iki kat fazla hizmet edeceğini ifade etti. Türkçeyi Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan öğrenen Macide Mahluf ise Mısır’daki televizyon programlarında zaman zaman Türkiye ile ilgili programlarda konuştuğunu, başta Ermeni meselesi olmak üzere her konuda Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti. Semia Bedevi de ilk defa geldiği Türkiye’de karşılaştığı ilgi ve misafirperlikten çok etkilendiğini ifade etti. Misafir hocalar, son zamanlarda Mısır’da Türk müteşebbislerce açılan işyerlerinde Türkçe bilen personele ihtiyaç duyulduğu için Türkçe’ye ilginin arttığını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here