Abdurabbu Mansur el-Hadi

0
1

Yemenli siyasetçi Abdurabbu Mansur el-Hadi. Abdurabbu Mansur el-Hadi kimdir? İşte Abdurabbu Mansur el-Hadi’nin biyografisi…

Abdurabbu Mansur el-Hadi 1 Eylül 1945 tarihinde Yemen’in Abyan şehrinde doğdu. 

3 Ekim 1994 yılında Yemen’in devlet başkanı yardımcısı oldu. Yemen devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in başkanlık sarayında bir saldırıda yaralanmasından sonra 2011 Yemen protestoları sırasında 4 Haziran 2011 günü Cumhurbaşkanı Vekili olarak atandı.

Abdurabbu Mansur el-Hadi 1970 yılında Güney Yemen Ordusu’na katıldı ve 1990 yılında Tümgeneral oldu.  Ali Salim el-Beidh’in iç savaşı kaybetmesi ve istifa etmesinden sonra Yemen Başkan Yardımcısı oldu. El-Hadi 3 Ekim 1994 tarihinde Başkan Yardımcısı olarak Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih tarafından atandı. Başkan yardımcısı olmadan önce Savunma Bakanlığı yaptı. 

El-Hadi 21 Şubat 2012 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinde tek aday oldu. Adaylığı iktidar partisinin yanı sıra parlamento’da muhalefet tarafından gündeme getirildi. Seçim Komisyonu Yemen’de kayıtlı seçmenlerin yüzde 65’i seçim sırasında oy kullandığını bildirdi. Abdurabbu Mansur el-Hadi, 25 Şubat 2012’de Yemen Devlet Başkanı olarak görevine başladı.

22 Ocak 2015 tarihinde el-Hadi, “artık ülkeyi yönetemediğini, görevinin amaçlarını gerçekleştiremez hale geldiğini” söyleyerek istifa ettiğini açıkladı.

El- Hadi, önce başkent Sana’da, ardından diğer kentlerde kontrolü ele geçiren Şii Husi militanlar tarafından ev hapsine alındı.

Yemen’deki iç karışıklık Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun müdahalesiyle daha kanlı bir hal aldı. Çatışmaların yanı sıra salgın hastalıklardan dolayı binlerce kişi yaşamını yitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here