Acar Baltaş

0
7

Türk psikolog, yazar Acar Baltaş… Acar Baltaş kimdir? İşte Acar Baltaş’ın biyografisi

Acar Baltaş İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nörofizyoloji dalında doktora yapmış ve yüksek beyin fonksiyonları konusunda uzmanlaşmıştır.

Sonrasında 1981 senesinde ‘‘Tıp Bilimleri Doktoru”, 1986 senesinde ‘‘Uygulamalı Psikoloji Doçenti” ve 1996 senesinde ‘‘Profesör” ünvanlarını kazandı. 1982 senesinde Amerika’da stres azaltma teknikleri, beyin yıkımlarının bilgisayarlarla rehabilitasyonu ve ağrı kontrolü konularında çalışmalar yaptı. 1988 senesinden başlayarak, beş sene süreyle THY kabin personeli ile birlikte bir ‘‘davranış düzenleme projesi” yürüttü.

Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının problemleri için bir çözüm olduğunu göstermiş bir öncüdür. 1983 senesinden bu yana, sağlıklı insanların hayat kalitesini ve işletmedeki verimliliği artırmaya yönelik seminerler vermiş, uygulamalar yapmıştır.

Türk kültürünün değer sisteminden çıkan eğitim programları ve ekip çalışması konusunda pek çok kuruluşun uluslararası başarılarının hazırlayıcısı olmuştur. 21. yy’da iş hayatı, değişim, ekip çalışması, liderlik ve duygusal zekâ konularında yazılı ve görsel medyada çok sayıda röportaj ve program yaptı. 1996-1999 seneleri arasında Türk A Milli Futbol Takımı’nın, 2002 senesinden bu yana Galatasaray futbol takımının psikolojik danışmanlığı vazifesini yürüttü.

Eşi Prof. Dr. Zuhal Baltaş ile birlikte kurucusu oldukları Baltaş-Baltaş Yönetim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ni ve Baltaş-Eksen Seçme, Değerlendirme ve Organizasyon Merkezi’ni yönetmektedir.

ESERLERİ:

Acar Baltaş’ın eşi Prof. Dr. Zuhal Baltaş ile birlikte yazdığı kitaplar:

Stres ve Başaçıkma Yolları

Bedenin Dili

Üstün Başarı

Ana-Baba El Kitabı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here