Ahmet Taşağıl

0
9

Türk tarih profesörü Ahmet Taşağıl… Ahmet Taşağıl kimdir? İşte Ahmet Taşağıl’ın biyografisi

Ahmet Taşağıl 14 Şubat 1964‘de Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya geldi. 1975 senesinde İlyasköy İlkokulunu, 1981 senesinde İzmit Mimar Sinan Lisesi’ni bitirdi.

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1985 senesinde mezun oldu. Aynı sebe Çince öğrenmek ve Orta Asya Tarihi üzerine araştırmalar yapmak üzere Taywan’a gitti. Shih-fan Üniversitesinde Çince kurslarına devam ederken, aynı zamanda Cheng-chih Üniversitesinin Etnoloji Araştırmaları Enstitüsü’nde ve Tarih Bölümünde ders ve seminerleri takip etti ve dökümantasyon merkezinde Çin kaynaklarından Türk tarihine ait belgeler topladı.

1986 senesinin sonunda Türkiye’ye geri dönüp, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans öğrenimine başladı. 1988 senesinde “Gök-Türk – Ülkesine Gelen Çinli Elçilerin Raporlarına Göre Gök-Türk – Çin İlişkileri” isimli teziyle master unvanını aldı. Aynı sene bu enstitüde başladığı doktora çalışmasını 1991 senesinde “Gök-Türkler (542-630)” isimli teziyle tamamlayarak doktor unvanını kazandı.

Bu arada 1987 senesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında, 1992 senesinde yardımcı doçentliğe yükseltildi. 1995 senesinde Genel Türk Tarihi alanında doçent unvanını kazandı. 2001 senesinde profesör oldu.

1997-1998 ve 1999-2000 yılları arasında eğitim-öğretim yıllarında Kazakistan’ın Türkistan şehrindeki Uluslararası Hoca Ahmet Yesevî Türk-Kazak Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak vazife yaptı. Çeşitli seminerler ve konferanslar verdi ve panellere, sempozyumlara katıldı. Kazakça başta olmak üzere diğer Türk lehçelerini öğrendi. Bu esnada Özbekistan’ın Semerkand, Buhara ve Hive gibi tarihi şehirlerine, yine Güney Kazakistan’da Sır Derya boyundaki tarihi kalıntıların bulunduğu alanlara geziler yaptı.

Saha araştırmalarında bulundu. Aynı üniversitede 2001-2002 öğretim yılında Tarih-Felsefe Fakültesi Dekanlığı vazifesini yürüttü. 2002 senesinin Temmuz Ağustos aylarında Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi’nin yürüttüğü Moğolistan Türk Anıtları Projesinde yer aldı.

2004-2005 öğretim yılında Bişkek’te bulunan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin Tarih Bölümünde öğretim üyeliğinde bulundu. Aynı üniversitenin Türk Uygarlığı Merkez Müdür yardımcılığı vazifesini yürüttü ve Sosyal Bilimler Dergisi yayın kurulu başkanlığını yaptı.

2007-2008 Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürlüğü yaptı. 2008‘de Rektör Yardımcılığına atandı. 2009 Nisan ayında Tarih Bölümü Başkanlığına atandı.

Halen Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanlığı ve Rektör Yardımcılığı vazifelerini sürdürmektedir.

Çince, İngilizce, Rusça ve Fransızca ile Türk lehçelerinden Kazakça ve Kırgızca’yı bilen Taşağıl evli ve iki çocuk babasıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here