Akif Kapaklı

0
6

Türk 15 Temmuz şehidi Akif Kapaklı… Akif Kapaklı kimdir? İşte Akif Kapaklı’nın biyografisi

Çorum’un Sungur ilçesinde bir dönem Anavatan Parti’si ilçe başkanlığı yapan Akif Kapaklı, 1999 yılı seçimlerinde milletvekili adayı olmuştu. 63 yaşında ve 7 çocuk sahibi olan Kapaklı, 15 Temmuz darbe girişimini oğlunun haber vermesiyle öğrendi.

“Son cüzümü okuduktan sonra bakarım haberlere” diyen ve hatmini tamamlayıp duasını ettikten sonra meydanlara inen Kapaklı, oğluna, “Arabanın benzin deposunu full dolduralım, belki çok yere gideriz” diyerek yola çıktı.

Saat 00.01 sularında Jandarma Genel Komutanlığı yakınındaki kavşağa atılan bombayla yaralanan Kapaklı’nın saldırı sonucu sol tarafı parçalandı. Kapaklı’nın vurulduğu anda oğlu Faruk da yanındaydı. Yaralı oğluyla birlikte hastaneye kaldırıldığı anlarda şuuru yerinde olan Kapaklı, “Ben herkese hakkımı helal ediyorum benim adıma herkesten helallik isteyin” diyerek şehadet getirdi. Ameliyata alınan Kapaklı burada şehit düştü.

Babasının 17 Temmuz günü düzenlenen cenaze törenine tekerlekli sandalye ile katılan oğlu Ömer Faruk Kapaklı, saldırı gecesi vücudunun 4 yerine isabet eden ve çıkarılamayan şarapnel parçaları ile hayatına devam ettirmek zorunda kaldı. Babasının şehit olduğu patlamada gazi olan Kapaklı, darbe girişiminin yaşandığı gece babası ile önce Etimesgut Belediyesine, sonrasında da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittiklerini anlattı.

Ömer Faruk Kapaklı, babasının tankın üzerinde bulunan askerler ile münakaşaya girerek, “Benim askerim bana mı ateş edecek? Bu ülke size ne yaptı?” gibi sözler sarf ettiğini dile getirdi. O gece yaşananları aktaran Ömer Faruk Kapaklı, ”Hastanede ameliyata girene kadar bilinci açıktı. Yolda giderken bana sakın isyan etme, benden herkese selam söyle. Hakkım herkese helal. Onlardan benim adıma helallik iste” dedi.

Kapaklı ”Gidene kadar kelime-i şehadet getirdi. Ben de yaralanmışım ama o anın sıcaklığı ile hiç farkında değildim. Babamı da beni de ameliyata aldılar. Ameliyattan çıktığımda da vefat haberini aldım” diye konuştu.

63 yaşındaki emekli Akif Kapaklı, 17 Temmuz günü Çorum’da defnedildi.

Şehit Akif Kapaklı’nın adı memleketi Çorum Sungurlu’da bir liseye verildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here