Alexander Graham Bell

0
8

İskoçya asıllı ABD’li mucit, fizikçi, girişimci Alexander Graham Bell… Alexander Graham Bell kimdir? İşte Alexander Graham Bell’in biyografisi

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847’de İskoçya’nın Edinburg şehrinde doğdu. Telefonun mucidi olan Bell, aslında sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışmaktaydı. Bunu başaramadı fakat her gün yeni bir özelliğe kavuşan telefon sayesinde birbirinden kilometrelerce uzakta bulunan insanların birbirlerini duymalarını sağladı. Graham Bell’in annesi doğuştan işitme engelliydi. Dedesi ve babası ömrünü işitme engellilere adadı. Babası ise işitme engellilere konuşmayı öğretmenin yollarını araştırdı.

İki kardeşi veremden hayatını kaybedince, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada’ya göçtü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Bell, ABD’ye gitti. Önce Ontario’ya, sonrasında Boston’a yerleşti. Burada bir süre işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra ise kendi okulunu kurdu.

Şöhreti kısa sürede yayılan Bell, Oxford Üniversitesi’ne konuk öğretmen olarak çağrıldı. İngiltere’de eline geçen Alman Hermann von Helmholtz isimli bilginin işitme fizyolojisiyle ilgili kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığıyla aktarılabileceği düşüncesi üzerinde yoğunlaştı. Bu dönemde başka bilim insanları da aynı alanda çalışmalar yürütüyordu. Hatta kendisinden seneler önce Antonio Meucci böyle bir cihaz yapmış, fakat patentini alamamıştı.

İngiltere’den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişti. Thomas Watson isimli bir elektrik mühendisiyle birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 senesinde sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı.

Fakat ses anlaşılmaz bir durumdaydı. Bell, 14 Şubat 1876’da aletin patentini almak için başvuru yaptı. 7 Mart 1876 tarihinde istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede çalışmalarını sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson’u yardıma çağırdı: “Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”

Bell, Watson’ı yardıma çağırırken farkında olmadan 10 Mart 1876 günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson, Bell’in sesini telefondan duydu. ABD’nin 100. kuruluş yıl dönümüne denk gelen bu icadı kendisine birçok ödül kazandırdı. Graham Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesi’nden Mabel ile dünya evine girdi. Eşi dört yaşından beri sağırdı. Bell öğrencisi olarak tanıdığı ve daha sonra evlendiği Mabel’e derin bir sevgi duydu. Bell, eşine yazdığı bir mektupta “Eşin, hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun, emin ol işitme engellileri ve onların sorunlarını her zaman düşünecektir” diye yazmıştır.

Graham Bell, işitme engelli annesinin ve eşinin duyamadığı sesleri kaydetmeyi başardı. “Gramofon”dan kazandığı parayı bugün de sağırlar için çalışmalar yürüten Alexander Graham Bell İşitme Engelliler Kurumu’na harcadı.

Fransa hükümeti insanlığa hizmetinden dolayı kendisine onur ve para ödülü verdi. Verilen parayı Washington’da işitme engelliler için Volta Enstitüsü’nü kurmak için kullandı.

Telefon atölyeden 4 senede çıkabildi. 1880 senesinde Bell’e yardım eden Tainer radyofon ismini verdikleri aleti denedi.

Bir okulun tepesine çıkan Tainer çok uzaktan görebildiği Bell’e telefonla seslendi “Bay Bell. Bay Bell. Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.” Bell sesi duyarak şapkasını salladı. 8 sene sonra Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine sahip kent oldu. Ardından kısa sürede telefon tüm dünyada yayıldı.

O yıllarda yayımlanan gazetelere verilen bir reklamda telefon şöyle tanıtıldı: “Sohbet. Ağızdan kulağa telefonla konuşarak çok daha rahat.”

Graham Bell 1915 senesinde New York’u San Francisco’ya bağlayan ilk uzun şehirler arası telefon hattını açtı. Karşısında yine yardımcısı Watson vardı. Aradan geçen onca seneye rağmen Bell ilk günü unutmadı. Watson’a “Watson seni istiyorum, buraya gel” dedi.

Telefonun fırsatlarından yararlanarak müşteri çekmek isteyen oteller arasında kıyasıya bir mücadele başladı. Oteller ünlü müzik, tiyatro, opera, konser salonlarına bağlanan telefon “Tiyatrofon” hattı ile aldıkları sesi lobilerinde oturan müşterilerine dinletmeye başladı. Bu evlere ve iş yerlerine yayıldı. Bell hafızalara telefonun mucidi olarak kazınsa da isminin öne çıkmadığı çalışmaları da vardı.

1893 senesinde telefon ile ilgili gelişmeleri kaleme alan bir yazar gözlemini şöyle dile getirdi: “Şu anda duyabildiğimiz sanatçı ve şarkıcıları bir süre sonra insanlık görmeyi de başaracak.”

Alexander Graham Bell, 2 Ağustos 1922‘de Kanada’nın Baddeck bölgesinde hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here