Ali Akbaş

0
7

Türk şair, yazar Ali Akbaş… Ali Akbaş kimdir? İşte Ali Akbaş’ın biyografisi

Ali Akbaş 1941 senesinde Kahraman­maraş’ın ilçesi Elbistan’ın Maraba (Ça­tova) köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu memle­ketinde, yükseköğreni­mini İstanbul Üniversi­tesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Çeşitli liselerde ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmen olarak görev yaptı. Bir müddet Film Radyo ve Televizyon Eğitim Dairesi (FRTEM)’de program yazarlığı yaptı, sonrasında Hacettepe Üniversitesine geçti ve dil üzerine yüksek lisansını ta­mamladı. Bu üniversitede Türk Dili okut­manı olarak vazife yaptığı sırada 1996 senesinde emekliye ayrıldı.

Günümüze kadar Divan, Doğuş Edebi­yat ve Kanat dergilerinin yayınlanmasın­da öncülük eden ve halen Kardeş Kalem­ler Dergisi’nin yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Akbaş’ın Masal Çağı (Ankara 1983) ve Kuş Sofrası (Ankara 1996) isimli iki şiir, Gökte Ay Portakaldır (İstanbul) isimli bir masal kitabı yayımlanmıştır.

Kuş Sofrası 1991 senesinde “Yazarlar Birliği”nin şiir ödülünü almıştır. Bu kitap ayrıca Ma­riya Leontiç tarafından 2000 yılında Makedonca’ya çevrilmiştir.

1993 senesinde Kazakistan’ın baş­kenti Almatı’da gerçekleştirilen II. Türk Dünyası Şiir Şöleni’nde Mağcan Cumaba­yulı Ödülüne layık görülmüştür.

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Çocuk Dergisi tarafından 2004 yılında yılın şiir ödülünü al­mıştı. İtalya’nın Venedik şehrin­de düzenlenen 57. Şiir Bianeli’nde (2005) ve 20. Moskova Kitap Fuarında Türkiye’yi temsil etmiştir (2007). Şairin adı geçen dergi ve kitapların dışında şiirlerinin pek çoğu başta Türk Edebiyatı ve Türk Yurdu olmak üzere değişik dergilerde yayınlandı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here