Allah Kanser Hastalığına Neden Engel Olmuyor?

0
17

Günümüzün en büyük belalarından bir tanesi de bildiğimiz üzere kanser hastalığı. Aslında bir sürü bin beter bela hastalık var ama en yaygınlarından biri olarak bu yazımızda kanser hastalığını inceleyeceğiz. Yeryüzü, dünya yani ahir dünyada her zaman kulların muzdarip olduğu yaygın hastalıklar olmuş. Milenyum çağı dedikleri ve biz Müslümanlar olarak bir kısmımızın ahir zaman, şeytanın dönemi diye adlandırdığımız, gün geçtikçe iman edenlerle kafirlerin arasında büyük uçurumlar açılan, gözleri teknolojinin getirdikleriyle kör olmuş, asıl dünyayı ve Allah’ı görmeyi unutmuş kişilerin git gide dinsizleştiği bu zamanın en kötü hastalıklarından ve en yaygın, en ölümcül olanlarından bir tanesi de kanser hastalığı maalesef. Öyle ki, pek çoğumuz ne yazık ki bu nalet hastalıkla hayatımızın bir döneminde kendimizde değilse de bir yakınımızda görmek üzere tanışmak zorunda kaldık.

Günümün Belası Kanser Hastalığı:

Rabbim her şeyden önce, çoluklarımızı çocuklarımızı kanser hastalığı ve diğer tüm hastalıklardan, her türlü aklımıza gelen gelmeyen görülmüş görülmemiş kazadan beladan şerden korusun inşallah, evlatları ana babalarına, ana babaları evlatlarına bağışlasın ya rabbim diyerek sözümüze devam etmek istiyoruz.

Bu hastalığı yakalanan kişiler, tıbbın çözümsüz kaldığı noktada, ilk başta yapmalar gereken şeyi yapıp Allah’u Teala’ya sığınıyor ve kanser hastalığı için dualar okumaya başlıyorlar. Peki duaları kabul oluyor mu? Elbette ki bazı dualar kabul oluyor, bazıları ise olmuyor. Kimin duasının kabul olacağını en iyi Rabbim biliyor ancak kanser hastalığına yakalanıp dualar ettiği halde hastalığı yenemeyecek, yenemeyen pek çok insan da mevcut.

Peki Allah Neden Kanser Hastası iyi kullarının ölmesine engel olmuyor;

Yazı, kader dediğimiz şey işte bu. Bir kişinin vadesi dolmuş ise şayet, Allah o kişiyi artık huzurunda istiyorsa, kendi yanına almak istiyorsa, kulun edeceği duaların hiç bir faydası olmaz. Hakkımızda en hayırlısının ne olduğunu yalnızca büyük rabbim bilir. Ölümün nesi hayırlı demeyin. Allah bilir. – Tekrardan bu konu içinde rabbime yakararak evlatlarımızı korusun diye dua ediyorum. Siz de edin – duanızın ne zaman anına denk geleceğini ve kabul edileceğini bilemezsiniz.

Sadece kanser hastalığı ya da bir başka hastalığa şifa bulmak için okunan dualar değil, her türlü dua ve ibadet için geçerli bu. Dilekleriniz için okuyacağınız dualardan kurtuluş dualarına, Kuranı Kerim’de geçen ve geçmeyen bilindik ve az bilindik, Ayetel Kürsi lerden tutun, Ferec dualarına kadar, Nazar dualarından tutun, hatim dualarına kadar, dualarınız anına geldiğince kabul olacaktır.

O yüzdendir ki, aklınıza geldikçe, içinizden geldikçe ve ruhunuzda güzellikler barındırdığınız her anda Allaha dua ediniz.

Ölüm ve hastalıklar için unutmayınız ki, her ölümlünün, ölümü bulmak için bir sebebe ihtiyacı vardır. En zengininden en fakirine, gencinden yaşlasına er ya da geç bu fani dünyadaki nefesimiz son bulacak ve sonsuzluğa açılan kapıdan kadın erkek, zengin fakir, ünlü ünsüz, akıllı akılsız, cahil bilgili her kim olursa olsun geçecek. Her beden ölümü elbet bir gün tadacak. Allah’dan dileğimiz, sevdiklerimiz ve kendimiz için, olabilecek en geç zamanda, yatağımızda huzur içinde sevdiklerimiz yanımızda olarak bu dünyadan göçüp gidebilmek elbette ama bundan daha da önemlisi bu dünyada geçirdiğimiz geçici zamanı nasıl değerlendirdiğimiz, ibadetlerimizi nasıl yerine getirdiğimiz.

Kanser hastalığı o ya da bu şekilde başımıza bir şey geldiğince isyan etmemek mümkün değil belki. İnsanız, kusurlarımız var elbette. Haş’a peygamber değiliz hiç birimiz.

“”Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü.”  Şehadet ederim ki Allah’dan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.

lakin unutmamalıyız ki, bizim başımıza asıl gelecek güzel şeyler ya da kötü şeyler, ölümden sonra başlamaktadır. Gerçek hayata geçtiğimizde hesabını veremeyeceğimiz şeyleri yapmamaya çalışmak, bu hayatta yapabileceğimiz en mantıklı şeylerden birisi olur.

İslam’ın ve imanın şartlarını, farzlarını yerine getirmemiz, oruç ibadetimizi aksatmamamız, namazımızı secdemizi atlamamamız, kul hakkı yememek, dedikodu yapmamak, malımızın mülkümüzün zekatını vermek gibi en akla gelen ilk akla gelen en bilindik şeyler dışında, bilgimiz dahilinde ve vicdanımız dahilinde, Allah a iyi bir kul, vatana millete hayırlı bir evlat, bir vatandaş olmak için elimizden geleni yapmalı, Allah’ın bizi kanser hastalıkları da dahil her türlü beladan uzak tutmasını dilemedi, bol bol dua etmeliyiz. Hepinizin hakkında en hayırlısı olsun. Hastası olanlara Allah şifalar versin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here