Anne Karnında Bebeğin Eşi Plasentanın

0
74

Bebeğin eşi olarak da bilinen plasenta gebelik süresince bebeği besleyen ve koruyan bir organdır. Plasentanın yeri tam olarak 28. haftada kesinleşir.  Geçici bir organ olması sebebiyle eşsizdir; bebek doğana kadar bebeğin yanında olup doğumda da bebekle birlikte vücuttan atılır.”

Plasentanın sağlığı anne ve bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Gebelik boyunca, plasenta; oksijen ve besin sağladığı gibi bebeğin atıklarını da süzer. Aynı zamanda, plasenta, gebelikte hormon üretiminde önemli olduğu gibi, bebeği bakteri ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcıdır. Kan ile dolu plasenta, rahim duvarına katılır ve bebekle göbek bağını birbirine bağlar. Plasenta, genellikle rahmin duvarlarında üst ya da aşağıya ilişiktir. Zaman zaman, sağlık sorunlarına yol açacak şekilde rahmin fazla büyümesine sebep olur ya da rahme ilişebilir.

Plasenta, yaklaşık olarak disk şeklinde, 7 parmak çapında ve 2 parmaktan az kalınlıktadır. Plasentanın (bebeğin eşi) üst yüzeyi pürüzsüz ve alt yüzeyi pürüzlüdür. Damarlarla doludur ve bebeğin doğumundan sonra rahimden atılır.

Plasentanın yeri ve durumu ultrasonla görülüp kontrol edilebilir. Rahim, plasenta ve fetüs gebelik süresince büyümektedir;  bu yüzden plasentanın yeri de gebelik boyunca değişmektedir. Plasentayı ultrasonla görebilmek için yaklaşık süre gebeliğin 18 ila 20 haftalarıdır.  Plasenta genel itibarıyla rahim ağzına uzak bir yerde olur ancak, bazen anormal şekilde rahim ağzına yakın vaziyette büyüyebilir. Bu durumlarda; plasenta, rahim duvarının %50’sini kaplar.

Gebelik sürerken, plasenta gelişir ancak bu gelişme rahmin gelişimiyle aynı oranda değildir. Plasenta genel olarak, rahim ağzında gelişir. Gebeliğin 40. Haftasına kadar, plasenta rahim duvarının %17 ila %25’ine ilişik şekildedir.

Gebelikte Plasentanın 10 Önemli Görevi

Plasentanın Rahim Ağzına Yakın Olması Ne Demektir?

Plasenta rahim ağzına yerleşmesine plasenta previa denir. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total; kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel; plasenta rahim ağzına yakın ama kapatmıyor ise Marjinal Plasenta Previa olarak adlandırılır.

Plasentanın Sağlığını Neler Olumsuz Etkiler?

Gebelikte, değiştirebilir yada değiştirilemez birçok şey plasentanın durumunu etkiler. Bazıları şunlardır:

Plasentada Problem Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Eğer bunlardan biri yaşanırsa hemen doktora başvurulmalıdır:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here