At Kuyruğu Bitkisi, Kırkkilit 40 Kilit Otu, Faydaları, Zararları

0
63

Kırkkilit Otu Ne İşe Neye Yarar Kırkkilit Otu Kullananlar Memnun mu?

At kuyruğu bitkisi olarak da bilinen kırkkilit (40 kilit) otunun sağlığa sayısız faydaları vardır; Zayıflamaya yardımcı olur, kanseri önler, idrar yolu enfeksiyonuna şifadır… Kırkkilit otunu en lolay kullanma yöntemi çayını yapmaktır.  250 gr 40 kilit otu 12 TL’dir. Bu otu kullananlar çok memnun kaldıklarını hatta bu otun çayını içerek zayıfladıklarını bildiriyorlar. Diğer faydaları ve bu çayın yapılışı ise şöyledir;

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır, Demlenir?

1 bardak suyu kaynatın içine aktardan satın alabileceğiniz bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu bitkisinden atıp 3-5 dk kaynatın, ardından 15 dakika demlendikten sonra süzüb. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemi vücudumuzda mikropları ve bakterileri yok etmekten sorumlu bizi hastalıklardan koruyan bir sistemdir. Atkuyruğunun inanılmaz faydalarından biri de antiseptik ve bakteri karşıtı özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bunun yanında, bu bitkide bulunan yararlı bileşikler, bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyen maddeleri ve yabancı patojenleri yok etme yeteneğine sahiptir. Bu bitki ayrıca enfeksiyonların şiddetini de azaltır. Enfeksiyonlar genellikle zayıf bağışıklık sistemlerine saldırır.

Kanser Riskini Azaltır

Araştırmalar, atkuyruğu ve kanser önleme arasındaki yakın bağlantı olduğunu göstermiştir. Makalemizde tanıtmak istediğimiz atkuyruğu bitkisinin şaşırtıcı faydalarından birisi de bu bitkinin kansere iyi gelen özellikleridir. Atkuyruğunda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin vücut dokuları ve hücreleri üzerindeki etkilerine karşı savaşırlar. Serbest radikaller, hücresel solunumun yan ürünleridir ve bunların etkileri arasında ağrı, iltihaplanma ve dejeneratif hastalıklar bulunur. Antioksidan içeriği sayesinde atkuyruğu, vücut hücrelerini koruyabilir. Bunun hakkında daha fazla araştırma ve çalışmalar yapılmakta ve sonuçlar ümit verici olmaktadır.

Atkuyruğu Ödem Atmaya Yardımcı Olur

Ödem; sıvı toplanması olarak tanımlanır. Atkuyruğu çayı ve özlerinin faydalarından birisi de ödem atmasıdır. Bunun sebebi ise içinde diüretik özellikler bulundurmasıdır. Bu çay vücutta biriken suyun idrarla atılmasını sağlar. Bunun yanında, atkuyruğu mineral ve vitamin deposudur. Ödem sorunu yaşayan insanların günlük olarak atkuyruğu çayı içmek veya yaklaşık 2 ay boyunca günlük 1 atkuyruğu özü kapsülü alması öneilir.

Diyabete İyi Gelir

Atkuyruğu takviye hapları almak veya atkuyruğu çayı içmek kandaki insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Atkuyruğu otu aynı zamanda kan şekerini düşürme özelliği de vardır. Atkuyruğunun saymakla bitmez özellikleri içinde diyabet için faydalı olduğunu söylemek de şaşırtıcı olmayacaktır. Atkuyruğu otu diyabet kontrolü için de kullanılabilir. Diyabet tedavisi için atkuyruğu otu kullanmak istediğinizde doktorunuza danışmalısınız. 2 aydan fazla tüketilmemelidir.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

At kuyruğunun yüksek oranda silika içerir, bu madde güçlü kemikler için gerekli olan bir mineraldir. Bir İtalyan çalışmasında, bir yıllık at kuyruğu takviyesi sonrasında osteoporozlu kadınlarda kemik yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir.

Kan Dolaşımını Düzenler

Bu bitki, kan pıhtılaşmasına yardımcı olup yara ve ülserlerde kanamayı durdurmayı sağlar. Kadınlarda da adet kanamasındaki anormallikleri düzenlemek için kullanılmıştır.

Diüretik Olarak Çalışır

Atkuyruğu, vücuttaki fazla sıvı ve tuzdan kurtulmada yardımcı olabilir. Bu; böbrek problemleri veya ödemleri olan kişiler için yararlı olabilir. 2014’te yapılan bir araştırma, atkuyruğun dihidetik bir ilaç olan hidroklorotiyazid kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Cilt ve Saç Sağlığına İyi Gelir

At kuyruğunda bulunan yüksek oranda silika, ciltte yaşlanma belirtilerini önlemede önemli bir faktör olan kolajen üretimine yardımcı olur. Ayrıca hindistancevizi yağı ile kullanıldığında saçların daha parlak ve daha az kabarık görünmesini sağlar.

Enfeksiyonlardan Kurtulmaya Yardım Eder

Bu bitkinini, çeşitli enfeksiyonları geçirici; iltihap sökücü, mantar önleyici ve mikrop karşıtı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Ağız ve Boğaz Ağrılarından Kurtulmaya Yardımcıdır

Enfeksiyon veya dişeti problemleri nedeniyle diş ağrısı çekiyorsanız, atkuyruğu size yardımcı olabilir. Bir tatlı kaşığı kuru atkuyruğu otunu bir bardak kaynar suya atıp bununla atkuyruğu gargarası hazırlayabilirsiniz. Soğuduktan sonra, karışımı normal bir gargara olarak kullanın ve ağrılarınız azalana kadar kadar her gün birkaç kez tekrarlayın. Aynı tedavi bademcik iltihabı ve ağız yaraları problemlerini gidermeye de yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Eğer; istenmeyen kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, at kuyruğu çayının inanılmaz etkilerini bilmenizde fayda var. Atkuyruğu özü veya çayı kullanarak kilo verişinizi destekleyebilirsiniz. Diüretik özellikleri içeren at kuyruğu otu, vücudunuzdaki toksinleri atar. Ayrıca, atkuyruğu otu kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Hemoroitlere İyi Gelir

Hemoroidleri tedavi etmek, at kuyruğu çayının şaşırtıcı sağlık faydalarından birisidir. At kuyruğu kullanmak, ağrı veya kanama gibi hemoroid problemlerin azalmasına yardımcı olabilir.

Cilt Problemlerine İyi Gelir

At kuyruğunun antiseptik, silika, iltihap sökücü ve antioksidan içermesi; yaraları, yanıkları, sivilceleri, cilt lezyonlarını ve deri döküntüleri iyileştirmesini sağlar. Silikanın, vücuttaki sağlıklı bağ dokularının büyümesi ve bakımı için önemli bir faktör olan kolajen oluşturduğu bilinmektedir. At kuyruğu çayının düzenli olarak tüketilmesi antioksidan ve iltihap sökücü etkileri iltihaplı veya tahriş olmuş cildi iyileştirmeyi sağlar. Bir parça pamuğu atkuyruğu çayıyla ıslatıp, her gece yatmadan önce yüzünüze sürerek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Gözlerden uzak tutun.

İdrar Yolları Enfeksiyonunu İyileştirir

Atkuyruğu, idrar yolu enfeksiyonları için etkili bir bitkisel ilaçtır. Birçok çalışma, at kuyruğunun; enfeksiyon, mesane hassasiyeti ve nokturnal inkontinans dahil olmak üzere idrar yolu ile ilgili birçok problemin tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Raporlar günde iki veya üç atkuyruğu kapsülü almanın, mesane problemlerinini tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kırkkilit Otunun Zararları

Bu otun aşırı kullanımı ciltte kaşıntı ve kızarıklık yapabilir.

Bu ot hamile veya emziren kadınların tüketmemesi gereken bir bitkidir.

Böbrek hastası olanların bu otu kullanmaması gerekir.

Fazla miktarda kullanımı B1 eksikliğine yol açabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here