B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası Kimlere Verilir?

0
153

İş güvenliği uzmanlığı oldukça popüler olan mesleklerden olmakla birlikte sektörde son derece fazla aranan kadrolardan olmaktadır. İş güvenliği uzmanlığı belli eğitimler ve belli sınavlar sonrasında kadro almaya hak kazanılan bir sistem sunmaktadır. Hem iş güvenliği genel müdürlüğü hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınav ile iş güvenliği uzmanlığını hak edecek olan adaylar belirlenmiş olacaktır.

İş güvenliği uzmanlığı belli kriterlere ve belli özelliklere göre ayrılmaktadır. Bu kriterler arasında B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahi olan uzmanlar da bulunmaktadır. Peki, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir? Sorusu oldukça fazla araştırılan ve en çok istenen sınıf olmaktadır.

Öncelikle iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına girebilmek için belli eğitim programlarından geçilmesi gerekmektedir. Hem üniversite eğitiminde hem de özel eğitim kurumları tarafından verilecek olan eğitimler sonrasında yapılacak olan sınavlara girilmeli ve sonrasında da bu sınavlardan istenen taban puanları alan kişiler istedikleri sınıflara ait olan sertifikayı alabilecektir.

İş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip olmak için öncelikle mimarlık ve mühendislik fakültelerinden mezun olunması gerekmektedir. Mimar ve mühendisler girecekleri sınavlar sonrasında öncelikle C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alacaktırlar.

Mimar ve mühendislik fakültelerinden mezun olan kişilerin dışında aynı zamanda fizik, kimya ve biyoloji bölümünden mezun olan kişiler de iş güvenliği uzmanlığı için başvuru yapabilmektedir.

Hem mimarlık ve mühendislik fakülteleri mezunları ile hem de fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinden mezun olan kişiler belirlenecek olan sınavlara girerek direkt olarak iş güvenliği uzmanları sertifikası alabilmektedir.

Bu eğitim bölümlerinden mezun olan kişiler dışında üniversitelerin iş güvenliği ve iş sağlığı bölümlerinden mezun olan kişiler de direkt olarak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına girebilecektir.

Bu şekilde eğitim alan kişilerin dışında Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bakanlığa bağlı olan kurumlarda çalışmış olan kişiler de iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına girebilmektedir. Tabi bakanlık bünyesinde çalışan müfettişler ve uzman yardımcılarının iş güvenliği uzmanı olabilmeleri için en az 10 yıllı süre ile aynı kadroda çalışmış olmaları gerekmektedir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir? Sorusuna geçmeden önce ilk olarak bu iş güvenliği uzmanlığının neden sınıflara ayrıldığına bakmak daha doğru olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmelik gereğince iş yerlerini belli kriterlere göre ayırmıştır. Tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere belli iş sınıflarına göre yapılan ayrımlarda her sınıfı için farklı iş güvenliği uzmanı istihdam edilmektedir.

B Sınıfı İş Güvenliği Belgesi Nasıl Alınır?

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığına sahip olan kişiler çok tehlikeli işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak görev alırken B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına sahip olan kişiler tehlikeli olarak adlandırılan işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak görev almaktadır. Bu iş güvenliği uzmanlığı sınıfları dışında bir de C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi bulunmaktadır.

C sınıfı iş güvenliği belgesi ise az tehlikeli işletmelerde iş güvenliği uzmanlığı görevi almak için gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığına girecek olan kişiler öncelikle C sınıfı iş güvenliği sertifikası alabilmektedir. Az tehlikeli sınıfına giren işletmelerde çalışacak olan bu kişilerin en az 3 yıl boyunca görev yapmaları gerekmektedir. Bu görev süresinden sonra tekrardan sınava tabi tutulacak olan kişiler sınavdan istenen taban puanı alması halinde B sınıfı iş güvenliği sertifikasını da almaya hak kazanacaktır.

İş güvenliği uzmanlığı sınavına girecek olan kişiler sınavlar ile alakalı tüm bilgileri, sınav başvuru tarihlerini, sınav ücretlerinin yatırılacağı banka hesaplarını ve sınav merkezleri ile sınav tarihlerini iş sağlığı genel müdürlüğü sitesi üzerinden öğrenebileceği gibi aynı zamanda ÖSYM internet adresi üzerinden de öğrenebilmektedir.

Sınava girmeden önce bir iş güvenliği kursuna kayıt yapmalısınız. Örneğin Ankara iş güvenliği kursu  kaydınızı tamamladıktan sonra, kursa devem ederek hazırlığınızı yaparsınız ve sınav günu sınava girersiniz.

Birçok açıdan kaliteli bilgi alma sistemi sağlayan internet üzerinden tüm başvurular yapılabilmektedir. İş güvenliği sınav başvuruları öncelikle iş güvenliği genel müdürlüğüne yapılmaktadır. Bu başvurular sonrasında genel müdürlük adayların yetkinliğini incelemekte ve bu incelemeler sonucunda da sınava girmeye hak kazananlar ÖSYM’ye bildirilmektedir.

Bu bilgilendirme işlemlerinden sonra ise sınava girmek isteyen kişiler ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde sınav başvurularını yapmalı ve sonrasında da site üzerinden belirtilecek olan sınav tarihinde sınava girmelidir. Sınav başvuruları, tarihler ve sınavların nasıl gerçekleşeceği de ÖSYM internet adresi üzerinden bildirilecektir.

Gerekli olan tüm sınavlardan istenen puanları alan kişiler öncelikle C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası ile işe başlayacak ve belli bir süre çalıştıktan sonra da B sınavı iş güvenliği sertifikası almak için gerekli olan sınavlara girecektir. Fakat gerekli eğitimi almadan veya sınava girmeden de sertifika alabilmek mümkün olmaktadır. Bu ayrıntılı durumlar ise direkt olarak iş güvenliği genel müdürlüğü internet sitesinde ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası kimlere verilir? Sorusunda diğer bir durum ise sertifikayı aldıktan sonra kişilerin gösterecekleri iş performansları da etkili olmaktadır. iş güvenliği uzmanları işletmelerin daha iyi bir şekilde üretim faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağladığı gibi aynı zamanda hem işçilerin hem de işin güvenliğini sağlayan bir pozisyonda bulunmaktadır. Yani yapılan iş önemli olduğu kadar hayati bir durum da oluşturmaktadır. Bu yüzden dolayı da iş güvenliği uzmanlarının yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olmaları da gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here