Bayanlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Bitkisel Tedavisi

0
147

Günümüzde hem kadın hem erkeklerde, erkek tipi saç dökülmesi yaygın olarak görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi başın tepe bölgesindeki saçların dökülmesiyle başlayıp, zamanla tepede oluşan açıklık yayılarak yan taraflar, şakak bölgesi ve ense haricinde tüm baş kelleşir.Erkek tipi saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedeni genetik veya aile kellik geçmişidir. Erkek tipi saç dökülmesi anne veya babadan geçebilen bir durumdur. Araştırmalar; erkek tipi saç dökülmesinin androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonları ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Erkek tipi saç dökülmesi tüm erkeklerin üçte birini etkileyen bir durumdur.

Minoxidil (Rogaine) Solüsyonu Kullanın

Minoksidil (Rogain) solüsyonu, erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde FDA onaylı bölgesel bir tedavidir. Saç köklerinin gelişmesini arttıran ve doğrudan saç derisine uygulanan bir çözümdür.

Minoksidil saç dökülmesini yavaşlatır ve bazı erkeklerde yeni saçların çıkışına yardımcı olur. Ancak, ilaç kesilirse saç dökülmesi genellikle eski haline döner. Bu yüzden sonuçları görmeye devam etmek için minoksidil kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Minoxidil yan etkileri; kaşıntı, deride döküntü, sivilce, yanma, iltihaplanma ve şişliktir. Bu ilacın vücutta çok emildiğini gösteren ciddi yan etkiler arasında bulanık görme, göğüs ağrısı, baş dönmesi, bayılma ve kalp atışlarındaki düzensizlikler sayılabilir.

Soğan Suyu

Soğan suyu; kükürt içeriğinin yüksek olması nedeniyle saç dökülmesinin engellenmesinde yardımcı olur. Bu da saç köklerine kan akşını hızlandırır, saç köklerini canlandırır ve iltihabı azaltır. Soğan suyunda bulunan anti bakteriyel özellikler bakteri ve parazitleri yok ederek saç dökülmesine yol açan saç derisindeki enfeksiyonların tedavisinde çok yardımcıdır.

2002 yılında Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmasında; saç derisi üzerine soğan suyu uygulayan katılımcılarının yaklaşık %74’ünde, önemli ölçüde saç çıkışı gözlemlenmiştir

Soğanı erkek tipi saç dökülmesini durdurmak ve yeni saçların çıkması için şöyle kullanabilirsiniz; Bir soğanı rendeleyin, suyunu çıkarın ve süzün. Suyu doğrudan saç derisine uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Son olarak, saçlarınızı şampuanla durulayın.

Diğer yöntem; 3 yemek kaşığı yemek kaşığı soğan suyu ve 2 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Buna 1 yemek kaşığı zeytin yağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı saç derinize uygulayıp en az 30 dakika bekletin ve ardından hafif bir şampuan kullanarak saçlarınızı durulayın. Bu iki yöntemi de birkaç hafta boyunca haftada 2-3 kez uygulayın.

Sarımsak

8 diş sarımsağın suyunu çıkarın. Bu yaklaşık 1 yemek kaşığı sarımsak suyuna tekabül eder. Bu sarımsak suyuna 1 yemek kaşığı bal ekleyip iyice birleşene kadar karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından şampuanla bunu durulayın.

Saç Nakli

Saç ekimi ameliyatı, erkek tipi saç dökülmesi olan erkekler için kalıcı bir tedavidir. Nakil edilen saç, arkadan ve başta bu durumdan etkilenmeyen yanlarından alındığı için kellik sürecinden etkilenmez..

Sağlıklı Beslenin

Saç dökülmesini engelleyen besinleri tüketin. Genellikle saç dökülmesinin nedeni beslenme dengesizlikleridir. Kötü beslenme, vücudunuzu sağlıksız hale getirerek saç dökülmesine neden olabilen makrobesin (proteinler, yağlar, karbonhidratlar) ve mikro besin (vitamin ve mineraller) eksikliğine yol açabilir. Saçlarınızın ve genel vücudunuzun sağlığını desteklemek için, aşağıda listelenen yiyeceklerin bir kısmını veya tamamını beslenme düzeninize ekleyin:

Bol Su Tüketin

Eğer vücudunuz susuz kalırsa, cilt ve saç hücreleriniz gelişip büyüyemez. Saçlarınızın sağlığı için bol bol su tüketin. Spor yaptığınız günler veya sıcak havalarda günde en az 8 bardak su için.

Çemen Otu Tohumu Kullanın

Çemen otu tohumları, saç uzamasını canlandıran ve saç köklerinin yeniden güçlenmesini artıran maddeler içermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here