Bebeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır

0
93

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu virüs ve bakterilere yani hastalık yapan maddelere karşı korumakla görevli bir sistemdir. Bağışıklık sistemimizin yanlışlıkla vücuda tehdit oluşturmayacak maddelere karşı savaşmasına, onları tehlike olarak görmesine alerji denir. Vücutta alerji oluşumunu tetikleyen maddelere alerjen denir. Bazı yaygın alerjenler şunlardır: polenler, toz akarları, küf sporları, evcil hayvanların tüyleri, bazı yiyecekler, böcek sokmaları ve bazı ilaçlar. Alerjinin en yaygın belirtileri; burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı, hapşırma, burunda akıntı, ciltte döküntü ve halsizliktir.

Bebeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar 4 yaşından küçük çocuklara deri alerji testi yapılmasını uygun bulmuyorlar. Bu nedenle bebeklerde alerji testi bebeğin kolundan kan alınarak, kan testi yoluyla yapılır. Yapılan testte IgE oranının yüksek çıkması bebeğinizin bir şeylere karşı alerjisi olduğunu gösterir.

Bebeklerde Alerjinin Belirtileri

Bebekler, alerjenlerle temas ettiğinde( dokunarak, nefes yoluyla, yiyerek vb) vücutları bu maddelere karşı direnecek ve vücut bu istilayı dışarıya bazı belirtiler ile göstermeye başlayacaktır. Bazı belirtiler şunlardır:

Bebeklerde Alerji Nedenleri Nelerdir?

Vücutta tepkiye yol açan maddelere alerjen denir. Vücut bu maddeleri yabancı ve tehlikeli algılayıp bunlarla savaşmak için histamin adı verilen kimyasallar salgılamaya başlar. Bu tür kimyasallar vücutta tahrişe yol açar ve bazı belirtileri şunlardır: burunda akıntı, hapşırma, kaşıntı, öksürük ve kızarıklıklar. Doktorlar, bebekte alerjinin nasıl oluştuğunu çözememişlerdir. Alerji, insana doğuştan geliyor olabilir. Eğer bebeğin, ailesinden birinde alerjisi olan varsa, o da bu alerjiye sahip olma riskine sahiptir.  Bebeklerde alerjiye yol açabilen alerjenler şunlardır;

Gıda Alerjisi

Yaygın besin alerjenleri; süt, balık, kabuklu deniz ürünleri, sert kabuklu yemişler, buğday ve yumurtadır. Özellikle bebeklerde yumurta ve süte alerji olması  sık görülen bir durumdur. Gıda alerjisi belirtileri ise şunlardır : Ciltte kurdeşen, kusma, ishal, ağız çevresinde, yüzde ve dudaklarda şişlik. Vücutta reaksiyon, besin tüketildikten dakikalar sonra görülebilir olacaktır. Bu tür alerjilerden kurtulmanın en iyi yolu ya bu gıdaların tüketimini kısıtlamak yahut tamamen bırakmaktır.

İlaçların Yan Etkisi

Bazı insanların penisilin aspirin gibi belli ilaçlara karşı alerjileri vardır ve bunun da belirtileri besin alerjilerindeki belirtilerle neredeyse aynıdır. Farklı olarak; ateş ya da aşırı derecede kurdeşen, gözde sulanma, tıkanma, ağız ve boğaz çevresinde şişlik görülür.

Böcek Isırıkları

Arı, yaban arısı, eşek arısı ısırıkları ve çeşitli böcek ısırıkları bebeklerde vücutta alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Isırık üzerinde kabarıklık, kaşıntı ve kızarıklık gözlemlenir.

Polen

Polen parçacıkları, bahar nezlesine veya mevsimsel alerjiye sebep olabilir. Özellikle Nisan-Mayıs-Haziran ayları bebeklerde polen alerjisinin çok arttığı aylardır. Bazı belirtileri; hapşırma, burunda akıntı, burun tıkanıklığı gözlerde sulanmadır.

Hayvan Kepeği ve Hamam Böceği

Evinizde hayvan besliyorsunuz, bu hayvanın tüyleri, kepekleri de bebekte alerji yapabilir. Hayvan kepeği, hayvanın teninden çıkan yağ bezlerindeki protein parçacıkları ve hamam böceği insanlarda alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu tür reaksiyonların dinmesi yıllar sürebilir ve bazı belirtileri şunlardır: hapşırma, burunda tıkanıklık, kaşıntı ve gözde sulanma. Temastan kaçınmak, alerji geçiren ilaçlar, dekonjestan (burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran ilaç) burun spreyi gibi yöntemler bu tür alerjiyle baş etmenizde yardımcıdır. Hayvan kepeği alerjisi, evcil hayvanları haftalık yıkayarak ve onların mobilyalara çıkmasına izin vermeyerek, evde evcil hayvan beslemeyerek önlenebilir.

Toz Akarları

Toz akarları, evde oluşan tozlarda bulunan mikro organizmalardır. Bunlar mevsimselden ziyade yıllık alerji oluşumunu tetiklerler. Alerji geçiren ilaçları, dekonjestan, burun spreyleri kullanmak çare olabilir. Ama evdeki nem oranını %45 altında tutun. Hipoalerjik (alerji yapan maddesi al olan) yastıklar kullanmak, çarşafları sıcak suda yıkamak, akar öldürücüler kullanmak yararlı olabilir.

Küf

Eviniz rutubetliyse bebeğinizde küf alerjisi görülebilir. Küfler de polenlere benzerdir. Ancak mantar sporları, küfler bodrum katı, banyo, ot, saman, yaprak yığınları,  mantar altları gibi nemli bölgelerde oluşur. Bu da bir tür mevsimsel alerjidir ve maske kullanmak yararlı olacaktır. Belirtileri ev akarı ve polenin belirtilerine benzerdir.

Kauçuk

Kauçuk eldivenler ve bazı tıbbı malzemeler insanlarda alerji oluşumunu tetikleyebilir. Belirtileri ise şunlar olabilir; ciltte kızarıklıklar, kaşıntı, hapşırma, öksürme, nefeste hırıltı, nefessizlik, gözde sulanma, kurdeşen ve sindirim sorunları.  Kauçukla temastan kaçınmalı ve  alerji geçiren ilaçlar kullanılmalıdır.

Bebeklerde Alerji İçin Tedavi Yöntemleri

Alerjenlerden Kaçınmak

Alerji kontrolünde en etkili kısım alerji yapacağını bildiğiniz her şeyden bebeğinizi uzak tutmaktır. Örneğin bebeğinizin toza alerjisi varsa evde antibakteriyel halılar, bebeğinizin odasında antibakteriyel battaniye ve yastıklar kullanın.

Antihistamin Kullanın

Alerji geçirici ilaçlar kullanmak, kaşıntı, burun akıntısı, kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlardan kurtulmak için bir yoldur. Doktorlar, alerjiden korunmak için günlük ilaç kullanımı tavsiye edebilirler. Claritin ve Zyrtec şurup hali de olan alerji oluşumuna karşı etkili ilaçlardır ve 2 yaşından büyük çocuklar için kullanımı uygundur.  2 yaşından küçük çocuğunuza doktorun vereceği alerji ilaçlarını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here