Bişara Huri

0
8

Birinci Lübnan Cumhurbaşkanı Bişara Huri. Bişara Huri kimdir? İşte Bişara Huri’nin biyografisi…

Bişara Huri 10 Ağustos 1890 tarihinde  Beyrut’ta doğdu. 

Yüksek düzeyde bir devlet görevlisinin oğlu olan Huri Paris’te hukuk öğrenimi gördü. Bağımsız Lübnan düşüncesinin kararlı bir savunucusu olarak, komşu Arap ülkeleriyle bir tür federasyon oluşturmaya karşı çıkmakla birlikte, yakın ilişkilerin kurulmasından yana bir tutum takındı. Hıristiyan Lübnanlıların Arap milliyetçiliğiyle uzlaşma yolunu arayarak güçlü bir Lübnan’ın kurulmasında Müslüman Lübnanlıların desteğini sağlayabileceğini vurguladı.

Cevel Lübnan valiliğinde görev aldıktan birkaç ay sonra yeni oluşturulan yönetim konseyine atandı ve 1922’ye değin bu görevde kaldı. Ardından yeniden avukatlık yapmaya başladı. 1926’da Edib hükümetinin içişleri bakanı olarak siyasete atıldı. Sonraki üç yıl içinde aralıklarla üç kez başbakanlık yaptı. 1926’da Émile Eddé ile başlayan kişisel çekişmesi 1932’ye değin Lübnan’ın iç politikasına egemen oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık ile yakın ilişkiler kurdu. 1943’te tam bağımsızlığa geçiş için Lübnan’da genel seçimlere gidilmesi yolundaki kampanyaya öncülük etti ve cumhurbaşkanı seçildi. Huri döneminde Lübnan ekonomisi büyük bir büyüme göstermesine rağmen 1948’de patlak veren 1948 Arap-İsrail Savaşı ve Filistinli mültecilerin Lübnan topraklarına akını Lübnan ekonomisini zorladı. Aynı yıl bu göreve ikinci kez gelme olanağı sağlayan anayasa değişikliğini gerçekleştirerek ikinci seçimi de kazanmakla birlikte, Filistinli mülteciler sorunu ve yönetimi hakkındaki yoğun yolsuzluk iddiaları yaygın bir muhalefetin doğmasına yol açtı. Muhalefet karşısında daha fazla dayanamayan Eylül 1952’de çekilmek zorunda kaldı

Bişara Huri 11 Ocak 1964 tarihinde Beyrut’ta vefat etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here