Blog Dünyasında Tumblr Damgası

0
165

İnternet dünyasında son 5 yıl bize açılan yeni websiteleri’nin değer oluşturamadıkları sürece yaşama hakkı olmadıklarını göstermektedir. Özellikle son son 7-8 senelik süreçte sadece yeni web sitesi kurmanın bir şey ifade etmediğini, bunun yanında yeni değer oluşturulması gerektiğini gördük. Bu değeri oluşturmayı  başaran ilk ve en büyük site bence Twitter dir.

Twitter sadece güncel haberleri paylaşarak dünya gündemini belirleyen bir sosyal paylaşım ağı değil, aynı zamanda, Dünya literatürüne ”Tweet”  kelimesini sokan bir yaratıcı projedir.

Bu zaman zarfında değer oluşturmanın önemini yatırımcılar iyi anlamış olmalılar ki, artık site kurmak yerine İnternet dünyasına yeni değerler katmanın ve bu değer de açık söylemek gerekirse kendilerine para kazandıran bir araç haline çevirmenin peşindeler. Ki bu onların en  büyük hakları.

İşte bu değer oluşturma peşinde emin adımlarla giden bir sitede Tumblr .

 

 

Nisan 2007 yılında temelleri atılan A.B.D merkezli bu sitenin  internet kullanıcılarının arama alışkanlıklarını değiştirdiğini yapılan son araştırmalar göz önüne sermektedir.

2012 yılı itibariyle Google verileri üzerinde yapılan araştırmalar göstermektedir ki, google arama motorunda kullanıcıların yaptığı araştırmalar’da Tumblr kelimesi ile yapılan arama sayısı Blog kelimesi ile yapılan arama sayısını yakın bir zamanda geçmiş olacak.

 

ComScore’un verilerine bakıldığında  ABD’de geçtiğimiz yılın Mart ayında 8.4 milyon tekil ziyaretçisi varken bu yılın Mart ayında, söz konusu ziyaretçi sayısı 21.8 milyona çıkarmayı başaran Tumblr’ın bu hızlı yükselişi, internet aramalarına da yansıyor.

Blog dünyasında yeni bir değişim arifesindeyken sitenin SEO’su nun değer oluşturma adına söylediği sözleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Tumblr’ın CEO’su David Karp, Tumblr fikrinin ardında hiçbir zaman bu platformdan para kazanmak olmadığını vurguluyor. Karp, istedikleri takdirde AdSense benzeri bir sistem ile kısa sürece büyük paralar kazanabileceklerini, ancak bunun onlar için en son seçenek olduğunu açıkladı.

David Karp’ın bu açıklaması birle göstermektedir ki önemli olan ilk etapta, bir değerin oluşması, bu değer oluşturulduktan sonra ekonomik gelir zaten gelir.

Tumblr bu sene itibariyle değer olma yolunda iyi bir yere geldiğini gösterdi ve Blog yerine kendi ismini internet dünyasına taşıdı. Bundan zonra zaten David Karp istemese bile büyük paralar kzanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here