Bloglar’da Kaçınılması Gereken 12 Hata

0
135

Bloglar’da Uzak Durulması  Gereken 12 Hata

 

SEO,Blog Yorumları,Dizayn,İçerik,Domain ismi,Hosting,İstatistikler, Sosyal Medya reklamlar. v.s v.s. Karabasan gibi değilmi? Her gece bunlarla yatıp kalkıyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır.

Blog yönetmek gerçekten çetrefilli bir iş. Sadece güzel şeyler yazmanız ve bunları yayımlanız yetmiyor, bunun dışında çok geniş kitlelere ulaşmanız için yapmanız gereken tonlarca şey var. Bundan önce yazdığımız bir çok makalede yapılması gerekenler üzerinde uzun uzun yazdık. Bu makalede ise en temel ve uzak durmamız gereken 12 hatadan bahsedeceğim.

Sevimli ve akıllı yada kafa karıştırıcı başlıklar

Başlıklar sayfanıza girdiğiniz verilerin vitrinleridir, yada eve girilen kapıdır. Açılan konulara girilen başlıklar ne kadar anlaşılır ve çekici olursa, ziyaretçilerin veya arama motorlarındaki kullanıcıların dikkatini o kadar çekerler. Kafa karıştırıcı uzun ve sıkıcı başlıklardan uzak durmalısınız. Uzun ve kafa karıştırıcı başlıklar çok önemli ve faydalı şeylerde yazmış olsanız daha en başta antipati oluştururlar.

Resimde gördüğünüz gibi gayet anlaşılır bir başlık ve anahtar kelimelerle desteklenen bir veri. Türkiye’de binlerce haber yapılan bir konuda Google arama motorunda en önlerde yer aldı. Bunun en büyük nedeni, başlığın anlaşılır, kısa ve hedef kitleye yönelik olması.

Genel olarak yanlış bir kanaat var o da başlıkların çok uzun olması gerektiği.

 

Eski Konulara Link Verilmemesi

1 yıl önce sitenize bir veri girdiğinizi düşünelim. Google Penguen üzerine bir makale yazdığınızı var sayalım. Makalenin üzerinden bir yıl geçtikten sonra ister istemez farklı nedenlerden dolayı konu sitenizde ve arama motorlarında popüleritesini yitirecektir. Çünkü özellikle Google, aynı konu hakkında en son yazılan veya güncellenen konulara öncelik veriyor. O zaman eski konularımız siteye yükmü olacak, çöpemi dönecekler. Böyle olup olmamaları tamamen sizin elinizde.

Eski konulara link vermenizin sizler sağlayacağı avantajlar.

– Yazdığınız yeni makalede bir nevi kanıt olarak kullanılır. Okuyucuyu ikna eder.

– Yazdığınız yeni makalede eski konulara link vermeniz, eski konuların trafiğini arttırır. Yani unutulmaya, çöp olmaya yüz tutmuş konularınız canlanır.

– Link verdiğiniz eski konulardaki anahtar cümleler zaten ta baştan beri arama motorlarında yükselmek istediğiniz anahtar kelimeleri içermektedir. O zaman eski konulara link vererek anahtar cümlelerinizin değerinide arttırmış olursunuz.

– Tabi bu eklediğiniz linkler, Google örümcekleri siteniz üzerinden yönlendirmenin en güzel yoludur.

Eski konulara vereceğiniz linkler onlara hayat verirken eski konuları unutmadığınızı gösterir. Sizin değer verdiğiniz eski konulara arama motoruda değer  verir.

Diğer Bloglara  Asla Link Vermemek ve Onlardan Link Almamak

Bunun insanların bencilliği yüzünden kaynaklanan bir saçmalık olduğuna hiç şüphem yok.

Diğer Bloklara Link Vermek

Yazdığım makalelerde şayet gerekliyse mutlaka link veririm. Bundan 2 ay önce yazdığım bir makalede bir sosyal paylaşım ağı olan Dudu hakkında kısa bir bilgi girmiştim ve link vermiştim. Daha sonra o siteden de link almıştım. Link aldığımda çok kısa bir sürede Google nin benim sitemin linkini indexlediğini ve arama motorlarının ”Dudu” kelimesinde buraya yönlendirme yaptığını gördüm. 

Diğer Bloklardan Link Almak

Diğer bloglardan link almanın ne kadar önemli olduğunu anlatmam gereklimi bilmiyorum. Yine bir örnekle açıklayayım. Çok ünlü bir blog sitesi olan Mashable  de açılan bir konuya ilk yorumu ben yaptım. Ama spam değil, konuyla alakalı farklı bir bakış açısını dile getirdim ve kefline’nin linkini verdim. Aynı gün içerisinde verdiğim linkten gelen ziyaretçi sayısı 200 civarıydı. Bu yüzden spam yapmamak şartıyla farklı hatta otoriter PR değeri yüksek bloglardan link alamk çok önemlidir.

Sayfa Başlığını ve Açıklama Alanlarını Doldurmayı Unutmak

Eğer bir blogunuz varsa mutlaka All-in-One SEO ‘yu biliyorsunuzdur. Genelde bu alanların doldurulması unutulmuyor ama hatırlatmakta fayda olduğuna inanıyorum…

 

çünkü  Nutella’nın yaptığı bu hatayı yaparsanız….

Facebook ‘da rezil bir duruma düşebilirsiniz.

 

Anlaşılmaz URL’ler oluşturmak

Yukarıda başlıktan bahsetmiştim. Bu başlıklar blog sitelerinde otomatik olarak Url olurlar, en anlaşılır şekilde böyle diyeyim. Fakat…

”http://www.target.com/gp/detail.html/602-9912342-3046240?_encoding=UTF8&frombrowse=1&asin=B000FN0KWA”  böyle Url oluşturmak için gerçekten çok uğraşmak gerek. Bu tip Url’lere hem ziyaretçilerin güveni yoktur, çünkü hemen spam olarak algılayacaktır. Hemde arama motorları bunları indexlemekte zorlanır. Bu yüzden buna benzer URL lerden kaçınmalıyız.

Fakat özel olarak önerebileceğim ( bilinenlerin dışında) 3 URL tipi var.

– Tarihli URL: http://www.quicksprout.com/2012/01/23/how-to-design-your-blog-for-awesome-seo/  Seo hakkında bir makale yazıyorsunuz ve başlığa tarihte atıyorsunuz. Hedef kitleniz SEO ile ilgilenen kullanıcılar, webmasterler veya site yöneticileri. Bu kitler SEO hakkında hep taze bilgi aradıkları için Google’de en son 1 gün 1 saat 1 hafta gibi kriterlere göre arama yaparlar. Yada tarih atarlar. SEo 2012 v.s ..İşte bu durumda sizin URL’ye koyduğunuz tarih daha çabuk bulunmanızı sağlar.

– Rakamlı URL :http://www.kefline.com/slova-nepodvlastnievemeni-top-25  mantık , Tarihli URL mantığındaki gibi. Google üzerinde TOp 24 veya 25 gibi aramalarda sıranızı yükseltmek.

– Kısa URL : http://www.copyblogger.com/writing-bullet-points/ arama motorlarını yormayan en uygun URL şekli.

 

Başka Blogcular’ın Verilerini Kopyalamak

Kişisel olarak alıntılara linke vermek suretiyle blogunuz’da yer vermeye karşı değilim ama bir veriyi olduğu gibi kopayalamak blogunuza kendi elinizle yapılmış en büyük ihanet olduğunu söyleyebilirim. Blogunuzu kopya üzerine kurmaktansa hiç böyle bir blog açmayın daha iyi. Dahası ve en önemlisi, hızla gelişen dijital dünyada kopyalama işlemi başınıza yasal sorunlar açabilir.

Bütün bunların dışında, Google arama motorunun 2012 yılı itibariyle yaptığı Google Pengune  başta olmak üzere diğer güncellemelerle birlikte, kopyalama yapan bloglara hayat hakkı tanımıyor.

 

Blogu Güncel Tutmamak

Blogunuzu sürekli güncel tutmak gibi bir mecburiyetiniz var. En kötü ihtimalle ( en kötüsü ) ayda 1 makale yayınlamalısınız. Blogunuzda sık sık özellikle güncel konular hakkında makaleler yazmanız, arama motorlarının sizin blogunuzu daha fazla indexlemesine buda sürekli artan bir ziyaretçi sayısına neden olur. Bu yüzden blogları mümkün mertebe güncel tutmak elzemdir.

 

Makalelerde Geniş Alıntılar

Günümüzde wikidipedia gibi dünyaca tanınan ve PR değeri yüksel olan sitelerin bile alıntı yapmamaları imkansız. Fakat dikkat edilmesi gereken, makalelerde, veya bloga girilen verilerde çok geniş alınıtlara yer vermemek gerekir. Alıntı yapılan kesimin ne kadar olmasına nasıl karar vermemiz gerektiğine gelince… sonuç olarak göreceli birşey.

Örnek olarak bu resimdeki 2. şıkkı verebiliriz. 2. şıktaki uzun açıklama mashable’den alınmış ve olumsuz bir örnek.

Sosyal Medyada ”0” aktivite

Şunu kesinlikle söylemeliyimki, soysal medya blogunuzun can damarlarıdır. Blogunuzu açmadan önce sosyal medyada gruplarınızı veya blogla alakalı hesaplarınız hemen açmalısınız. Sosyal medyada popüleritenizi arttırmak sitenize hit kazandırdığı gibi, genelde hep unutulan önemli bir şeyide sağlar. O da, sitenize geri dönüşümü sağlar. Yani Google Analystic kullanıyorsanız, oradaki verilerde geri dönme oranıda verilir. Kullanıcıların geri dönmesine Google çok önem verir ve can alıcı işlevi en iyi şekilde Facebook, Twitter,Linkedin, Dudu,Vkontakte,Youtube, Pinteres, v.s gibi siteler sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaretçileri Yorum Yazmaya Teşvik Etmemek

Genel kanaatin aksine sayfalarınıza yapılan yorumlar çok önemlidir. Blogunuz’un çöplüğe dönüşeceğini düşünerek yorum kısmında aşırı moderasyon kullanmayın. Tam tersi ziyaretçilerin kendi fikirlerini söylemelerine teşvik edici yazılar yazın. Teşvik edici yazıları ya başlıkta kullanın, yada konunun en altında.

Örnek olarak ”2012 yılında eurovisin galibi kim olur? demişiz. Aslında buradaki amaç kullanıcıya verilen bir mesaj. Onu konu hakkında mesaj yazmaya davet etmek.

 

Bazı yazılarda, yorumların blogu arama motorlarında değersiz kılacağını okumuştum. Dünyanın en tanınmış bloglarından biri olan Mashable bunu bilmiyor galiba. Ama PR değeri 8.

Alakasız,Faydasız Başlıklar ve Konular

Sürekli güncel kalmak çok önemliydi demiştik ama bunu başarmak adına alakasız şeyler hakkında yazmak ne kadar doğru sizin takdirine bırakıyorum. Mesela kısa bir süre önce satışı başlayan Samsung Galxy 3 hakkında yazmayıp adı sanı duyulmamış bir telefon hakkında yazmak pek akıllıca değildir herhalde.

 

Güncel konular hakkında yazarken faydalı şeyler yazma zorunluğumuz var. Ziyaretçi yazılan makaleden faydalı bilgi alırsa

– Bloga güveni artar

– Blog ismi mutlaka not alınır yada akılda klaır

– Veri başka bir yerde linkle birlikte paylaşışabilir

– Link sosyal medyada paylaşılabilir

– Ziyaretçi blogda daha uzun süre kalır, Google’de buna çok değer verir

– Blogun kalitesi artar.

ASLA PES ETME

Blog işi geçekten çok zordur ve çok sabır, özveri ister. Bir hevesle başladığınız blog yazılarınızı kaliteden ödün vermeden devam ettirin. Hemen büyük başarılar beklemeyin. Google’nin sizi neden indexlemediğini, alexada neden düşmediğinizi asla dert etmeyin. Siz kaliteden ödün vermediğiniz sürece, bir değer yarattığınızda doğru olan her şey ( para dahi) gelip sizi bulacaktır. Acele etmeyin vesabredin.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here