Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır?

0
148

Borsa son yıllarda yatırım amaçlı daha fazla kullanılmaya başlayan kazanç kapısı olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı dünyanın her yerinde tercih ediliyor. Eskiden birikimlerin altın ve döviz şeklinde yapılması popülerdi, fakat günümüzde biraz zahmetli ama bir o kadar karlı borsa yatırım fonları önemini arttırmış durumda.

Hal böyle olunca, borsa yatırımcısı olmak günümüzde yatırım yapmak isteyen herkesin hayali oldu.  Peki, borsa yatırımcısı nasıl olunur, bu o kadar kolay mı? Bir çok sektörde olduğu gibi bir çok zorluğu var, lakin, günümüz teknolojisinin sunduğu imkanları maksimum seviyede kullandığınız zaman işiniz en azından kolaylaşmış oluyor. Borsaya girdiğinizde karşılaşabileceğiniz ilk önemli sorun biraz karışık görünmesidir. Fakat, ilk andan itibaren doğru yolu kullanırsanız hem yüksek kazanç elde etme şansınız artarken, hızla hedeflerinize ilerlemeyi başarabilirsiniz.

Borsa’da 50 dolarlık sermayeyi 400 milyon dolara çıkarmayı başararak 2008 yılında dünyanın en zengin insanı seçilmeyi başaran Warren Buffet’e birilerinin torpil geçtiğini söylemek haksızlık olur. Warren Buffet’in yaptığı tek şey borsa’da kendisini zirveye taşıyacak yol tarihasını doğru çizmesi ve başarıyla iletlemesiydi. Borsa yüksek kazanç sağladığından dolayı Warren Buffet tarafından yatırım aracı seçilmesi bile ilk adımın doğru atılmasını sağlamıştı.

En iyi borsacı
En iyi borsacı

Borsa’da para kazanmak yatırımcıların yegane hayalidir. Fakat, bütün süreç boyunca borsada emin adımlarla ilerlemek ve doğru adımlar atmaktır. Başlangıçtan itibaren atılan adımlar para kazanıp kazanamayacağınız noktasında belirleyici kriterlerdir. Farklı platformlarda yapacağınız araştırmalarda borsa nedir, nasıl para kazanılır, borsa nasıl oynanır, borsada sürekli nasıl kazanılır sorularının cevapları genelde aynıdır. Kesinlikle borsa bilgisi edinmeli, profosyonel piyasa takipçisi olmalı, kendinize has borsa yatırım stratejileri geliştirmelisiniz. İnternet üzerinde yapacağınız bütün araştırmalar sonucunda bu kriterlerin değişmediğini göreceksiniz.

Araştırmalarınız esnasında göreceğiniz, borsa yatırım tüyoları, borsa yatırım teknikleri veya tavsiyelerini göreceksiniz. Fakat bu noktada unutmamalısınız ki, her yatırımcının kendine has yatırım tekniği vardır, bundan dolayı borsa yatırım tevasiyelerini direk kendi yatırımınızda kullanmak yerinde, tecrübe şeklinde değerlendirerek entegre etmelisiniz.

Borsa hakkında biresyel olarak elde edeceğiniz bilgiler marifetiyle, ciddi kazançlar elde etmeniz mümkün. Uzun girişten sonra borsa nedir, borsada nasıl para kazanılır sorularının cevaplarını aramaya çalışalım.

Borsa Nedir?

Borsa Nedir. Borsanın Tarihçesi
Borsa Nedir. Borsanın Tarihçesi

Borsa: kısaca açıklayacak olursak ; menkul, mal, döviz, vadeli ve opsiyonel sözleşmelerin satılıp alındığı son derece organizeli pazara borsa denir. Oldukça akademik, anlaşılmaz tanımlama olabilir. Ticaret aracı mallar rutin yaşamımızdan aşina emtialardır, kısaca, altın, dümüş gibi değerli madenler veya buğday, mısır gibitarım ürünleri gibi geniş yelpazeli ürünleri kapsamaktadır. Bunun dışında hisse senetleri, bono, tahvil dediğimiz değerli evraklar yatırım amacı olarak kullanılmaktdır.

Borsanın yegane amacı para kazanmak görünsede, aslında verimliliği arttırma ilkesi üzerine kuruludur. Genelde Borsa denildiğinde akla hisse senetlerinin gelsminin nedeni ortaya çıkışının bunlarla olmasından kaynaklanmlıdır.

1400-1500 yılları borsa tarihinin başlangıcı gösterilmektedir, nasıl ortaya çıktığı konusunda kesin bilgi olmamakla birlikte anlatılan bazı hikayeler vardır. Kabul edilen ise, 15.yy’da özellikle deniz ticaretinin zirve yapmasıyla birlikte daha önce pasif kullanılan veya bilinmeyen poliçeler kullanılmaya başlamış ve akabinde hisse senetleri deniz ticaretinde güderek artan yoğunlukta kullanılmıştır. Haliyle işlem hacmi artmış, fakat kayıt dışı büyük paraların dönemsi borsanın kurulmasına ve işlemlerin kayıt altına alınarak güvenli yerlerde yapıması amaçlandı. Böylece ilk borsa Belçikada kuruldu ve 17 yy da ise nerdeyse bütün dünyaya yayıldı. Borsa nedir, sorunun cevabını böylece cevaplamış olduk. Şimdi, borsada nasıl yatırım yapılılır sorusunun cevabını arayalım.

Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsada yatırım yapmadan önce mutlaka çok iyi analiz yapmayı öğrenmelisiniz. Analiz yapmak için mutlaka bir çok konuda analiz yapabileceğiniz bir platform elinizin altında olmalıdır. Bu konuda;

Alış ve satış yapan kişilerin birbirini görmedikleri ortamda işlemler gerçekleşir. Kısaca açacak olursak borsada alıi ve satış işlemleri aracılar tarafından yapılır, alıcı ve satacı fiili olarak biraraya gelmezler. İşlemleri gerçekleştiren kişilere aracı kurumlar veya broker denir. Borsa işlemlerinizi bu kişiler veya kurumlar gerçekleştirir. Yatırım tamamen bunlar aracılığıyla işlemlere konur. İşleme koymak istediğiniz alım-satımlarla alakalı detayları aracılara iletirsiniz.  Borsa mevzuatına uygun, olarak aracı kurumlar isteğinizi borsaya iletir. Böylece düzenlemek istediğiniz işlem gerçekleşmiş olur.

Aslında borsa işlemleri gerçek diğer ticaret yöntemleriyle benzerlik göstermektedir ve temelde basit sayılır, zor olan sadece başlamgın aşamasındaki doğru bilgilere ve tekiklere ulşamaktır. Yapılan yatırım sadece ucuz fiyata satın alarak beklemek, değeri yükseldiğinde satış yaparak aradaki farktan kar elde etmektir.

Borsaya girerek para kazanmayı hedeflediğinizde öncelikli olarak günlük hayatnızan aşina olduğunuz arz talep ilişkinis hakkın geniş araştırmalar yapmak, arz talep ilişkisinin borsada neye göre belirlendiği, nelerden etkilendiğ noktasında tecrübe edinmektir. Ağer bu yönde başlangıçtan itibaren eğitici bilgileri tecrübeye dökmeyi başarırsanız, kısa sürede kompleks ve karmaşık görünen söz konusu ilişkiyi anlamış olacaksınız. Söz konusu etkenleri öğrendikten sonra bir işlemin fiyatının hangi yönde ilerleyeceğini zorlanmadan tahmin etmeniz kolaylaşacaktır.

Borsada zamanınızı daha çok teknik analizlere ayırmak zorundasınız, bundan dolayı eğer, rakamlarla aranız iyi değilse, başlangıçta sıkıcı gelebilir. Teknik analizler, herhangi bir malın ilgili fiyat grafiklerinin okunmasına yardımcı olur. Grafikler, kısaca  malın geçmişteki fiyat değişikliklerini gösterir ve size gelecekte fiyatların hangi yönde ilerleyeceğine dair karar vermeniz noktasında yardımcı olur.

Yatırım yaparken kullanacağınız grafikler farklı bilgiler edinmenizi ve akabinde yatırımları yönlendirmenizi sağlar. Bundan dolayı günlük hatta anlık en çok işlem gören hisseler , azalan hisseler veya artan hisseler bir çok faktörü takip etmeniz gerekir.

Borsanın en önemli araçlarından olan hisse senetleri hakkında daha detaylı ve bilgilendirici açıklamalar için videoyu izlemenizi öneririm.

Borsa analizlerinize yardımcı olacak veri be İstatistikleri EFEKTİFDATA dan takip edebilirsiniz http://www.efektifdata.com/borsa .

Ufak sermayelerle büyük para kazanılacağı gibi tam tersi bir durum da olabilir. Bundan dolayı özellikle yüksek miktarda yatırım yapmak isteyenler mutlaka aracı firmalar veya broker aracılığıyla işlemlerini yürütmelidirler.

Sık yaşanan sorunarın başında yüksek beklenti, bilgisizlik ve bazı durumlarda aracıların hataları telafisi olmayan kayıplara neden olabilmektedir, bu da oyunun acı veren kısmı. Aşırı bekleti ve bilgisizlik sadece zarara neden olur. Eğer borsa bilgisine yeterine hakimseniz, oluşturulabilecek manüplasyonlara karşı mutlaka anlık stratejiler uygulayarak zarardan kurtulabilirsiniz. Kimseye bağlı kalmadan yatırım stratejileri uygulayabilir, hatta sürekli araştırmalar sonucunda edineceğiniz bilgilerle tavsiyeler bile üretebilirsiniz.

Edindiğiniz bilgiler çerçevesinde düşük ölçekli yatırımlarla edineceğiniz tecrübeler düzeneğin nasıl işlediği ve yatırımlarınızı nasılyapacağınız noktasıda ciddi katkı sağlayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz arz talep ilişkisini etkileyen etkenleri tespit edip, grafikleri doğru şekilde yorumlayarak yol haritanızı belirleyeceksiniz. Böylece, manüplasyonlar, tavsiye ve tüyolara ihtiyaç duymadan kendi çizdiğiniz yolda hedeflerinize emin adımlarla ilerleyebileceksiniz.

Tavsiyeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

borsa-tuyoları

Borsa yatırım hakkında yazılan yerli yabancı onlarca ipucu, tavsiye, öneri ve tüyolar içeren kitaplar var. Herse fazla kazanıp, zengin ve mutlu olmayı kolay yoldan kazanmanın yollarını arıyor. İnsanın doğasında gökküşağından sonra bir piyango bileti düşmesi veya gökten armut düşmesi gibi ezoterik düşünce, beklentiler vardır.

Yatırım yapan bazı kişiler ellerine geçen bir hisse senedini büyük ikramiye çıkacak milli piyango bileti gibi görürler, yatırım stratejisi adına bu yapılabilecek en aptalca hareketerden birisidir. Başarıyı şansa bağlayarak finansal risklerden korkanlar ve rüyalarında tüyolar bekleyenlere kadar piyasa herkese hitab ediyor ama sadece planlı, programlı, sabırlı hareket edenler kazanıyor.

Şimdi yatırımlarınıza başarı oranını arttıracak birkaç tavsiye;

 1. Uzun Vadeli Hedefler Koyun

İşe başlamadan önce, neden borsa yatırımı düşünüyorsunuz? Yaptığınız yatırımın geri dönüşünü ne kadar zaman sonra bekliyorsunuz, iki ay, üç ay, bir yıl, beş sene?  Emeklilik, eğitim, gayrimenkul satınalma  gibi planlarınız var mı?

Yatırım yapmadan önce iyi düşünmelisiniz, yatırdığınız kapital kısa bir süre sonra size lazım olabilir. Eğer yaptığınız yatırımın kısa bir süre içerisinde geri dönüşünü bekliyorsanız, yatırım yapacak başka alan bulmalısınız, çünkü borsada belirsizlik sık sık meydana gelen bir durumdur, bundan dolayı kapitaliniz size lazım olduğunda geri alamayabilirsiniz.

Borsanın bu özelliğinden dolayı yatırım yapacağınız kapitali iyi belirlemelisiniz ve uzun vadeli hesaplar yaparak kısa sürede paranın geri dönmesini beklemelisiniz. Bunun yanında ilerleyen süreçte yatırımınızın sizi ekonomk krize sokmamasını sağlamalısınız.

Unutmayın ki büyümeniz şu üç faktöre bağlıdır;

 • Yatırım yaptığınız kapital
 • Kapitalin yıllık net karı
 • Yatırım yaptığınız süre
 1. Risk Toleransını Anlamak

Risk toleransını genetik faktörler etkiler ama bunun yanında eğitim seviyesi, yaşam koşulları, ekonomik durum etki eder. Sizin risk toleransınız bunu ne kadar hissettiğinizle yakından ilgilidir. Bütün insanlar risk toleransı tehtidi altındadır ama davranışları farklıdır, mesela birisi 1000 TL kazanmak için 100 TL den fazlasını risk edemezken, başkaso 1000 TL kazanmak için 1000 TL risk edebilir.

Risk toleransı aynı zamanda kişinin riske bakış açısıyla da yakından alakalıdır. Örneğin 30 yıl önce uçak yolculuğuna karşı risk algısıyla bugünkü farklıdır. Yani risk toleransı kişi ve duruma göre görecelidir.

Risk toleransını iyi anlamanız finansal belirsizliklerin olduğu süreçlerde nasıl davranmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Borsa yartırımlarında belirsizlik ciddi dalgalanmalara ve buda büyük kazanç ve kayığlara neden olmaktadır. Risk toleransı nedir, sorusuna pratik olarak vereceğiniz en iyi tepki, borsadaki belirsizlik günlerinde en büyük yoldaşınız olacaktır.

 1. Duygularınız Kontrol Edin

borsa-nasıl-oynanır

Borsada kar yapmayı engelleyen en önemli faktör, duyguların kontrol edilemeyip, doğru kararlar verilememesidir. Borsadaki dalgalanmalar yatırımcıların duygularına hakim olamayıp, kontrolü kaybetmelerine enden olabilir ve bu olağan dışı durum değildir. Yatırımcıların çoğu şirketlerin hisse senetleri hakkında kaygı duyar, hisse sentlerinin düşmesi veya yükselmesi paniğe neden olabilir.

Bu durumlarda duygularınıza hakim olup kısa vadeli borsa supekülasyonlara, haber ve hayal kırıklıklarına kendinizi kaptırmadan, yazının başında belirttiğimiz analz ve tecrübelerinizi duygularınıza hakim olarak kullanmaya, devereye sokmaya çalışmalısınız.

Hisse senetlerindeki dalgalanma durumunda, duygulara hakim olarak, daha fazla hisse senedi mi almayı, satmayı mı, yoksa daha az risk mi almalıyım ? sorularını çoğaltarak sakin bir şekilde karar vererek adımlar atmalısınız.

Gerçi, bu soruları piyaslar normal olduğunda bile kendinize sormalısınız Hisse senedi almak akıllıcamı, zamanı şimdidmi, alınca değeri aratarmı, hisse senedini alırsam değer kaybeder mi? Gibi bir çok soruyu analiz ve tecrübelerle birleştirince, bunlara ek olarak duyguları kontrol etmeyi katınca başarı kaçınılmaz olabilir.

 1. Temel Bilgiler Öğrenin

Borsaya yatırım yapmadan önce temel bilgileri öğrenmeye zaman ayırın ve kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın. Borsayla alakalı terimlere mutlaka hakim olmaya çalışın, bunla yetinmeyerek mutlaka aralarında farkları da öğreninin.

Finansal ölçümler, tanımlar, öz kaynaklar, açık arttırma, adi hisse senetler, arbitaj, bono, borsa emirleri, borsa kopu, borsa payı ve daha yüzlerce diğer terimleri öğrenmeye çalışmalısınız.

Borsaya girmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bazı kavram ve unsurlar vardır;

 • Finansal Metrikler ve Tanımlamalar,
 • Hisse seçimi ve zamanlaması,
 • Borsa emir çeşitleri,
 • Yatırım hesapları çeşitleri
 1. Yatırımlarınız Çeşitlendirin

Bu kural, deneyimli yatırımcılar tarafından defalarca pratikte onaylanmıştır. Güvenli borsa yatırımı için tecrübeli yarırımcılar, yatırım çeşitliliğine dikkat etmektedirler. Onlar kendi konumlarını tehtid edebilecek durumları önceden sezebilir ve anlık zararı azaltmak için yatırımarının çeşitliğini arttırabilir veya tasviye debilirler.

Andrew Carnegie bu konuyla ilgili olarak ‘‘ bırsa yatırımı bütün yumurtaları bir sepete koyup, sepeti gözetmektir’’ sözü meşhurdur. Borsadaki popüler risklere maruz kalmak için yatırım çeşitliliğine özen gösterin.

Bunun dyanında yapacağınız çeşitli yatırımların oranlarını özenle belirlemiş olmanız gerekir. Birine aşırı kapital ayırmak riski arttırır.

 1. Kaldıraçtan Kaçının

Kaldıraç Borsa ve finans piyasalarında almış olduğunuz pozisyonun bir kısmını kendi varlıklarınızdan, diğer ksımını da başkalarından karşılamanız demektir. Yani, diğer bir ifadeyle borçlanma diyebilir.

Kaldırgaç başta sağladığı avantajlarla kulağa hoş gelir, çünkü kazancınızı katlar ama aynı zamanda riski de katlar. En doğrusu özellikle acemilik döneminde kaldırgaçtan uzak durmanızı öneririz.

Sonuç

Borsa nedir, sorunu cevaplarken, borsa nasıl oynanır, sorunu da detaylı şekilde ele almış olduk. Borsa, sonu bazen kötü biten oyun haline gelebiliyor ama kazanmak veya kaybetmek tamamen sizin elinizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here