Börülce, Kuru Börülcenin Faydaları Nelerdir?

0
144

Börülce, sağlık için çok faydalı ve lezzetli bir besindir. Sindirimi kolaylaştırır, uyku problemlerine, şeker hastalığına iyi gelir ve kalbi korur. Aynı zamanda vücudu zararlı maddelerden arındırır, cildi güzelleştirir, kilo vermeye yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır.  A vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, C, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, selenyum, sodyum, çinko, bakır, fosfor, vb. dahil olmak üzere neredeyse vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir.

Yaşlanmayı Önler

Börülce, A ve C vitamini, antioksidan bakımından zengindir. Tüm bunlar cilt için çok iyidir, cildin yaşlanmasından sorumlu mikropları öldürür, ölü deri hücresini onarır. Cildi gençleştirir, temiz, sağlıklı ve pürüzsüz tutar. Börülcenin anti-oksidatif özellikleri; kırışıklıklar ve lekeler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırır. Sonuç olarak, pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmuş olursunuz.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Börülce yüksek oranda çözülebilir lif ve protein içeriği sayesinde vücuttaki kötü kolesterolü düşürür. Börülce içerisindeki fitosterol, kandaki iyi kolesterolü korumaya yardımcı olur. Börülcenin tüketimi kalp ve vücut sağlığınızı koruyabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Börülce, vücudun toksinleri ve gereksiz yağları temizlemesine yardımcı olan lif açısından zengindir.  Börülce gibi lifli besinler kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamakta etkili rol oynarlar. Eğer kısa sürede kilo vermek istiyorsanız, öğünlerinize sık sık börülceyi eklemelisiniz.

Cildi Güzelleştirir

İyi bir protein kaynağı olmak, cildin ölü cildi onarması çok iyidir. Cildi güzelleştirir sağlıklı ve parlak tutar.

Saç Dökülmesini Önler ve Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

Börülce, protein açısından zengin olmasıyla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Saç dökülmesi, çoğu insanın karşılaştığı ortak bir sorun olup, bu sorunun üstesinden gelmek için börülce etkili rol oynayabilir. Börülcede bulunan protein, saç telini kökünden korumak için önemli bir bileşendir.  Börülcenin tüketimi vücuda protein sağlar ve saçı güçlendirmeye yardımcı olur ve ayrıca saç uzamasını destekler. Börülce ile saçlarınızın büyük ölçüde uzamasını kolaylaştırabilirsiniz. Dolayısıyla, düzenli börülce tüketimi vücudumuzdaki protein miktarını arttırıp, saç dökülmesini önler, saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Börülcenin üstte bahsedilen özellikleri dışında diğer bir faydası da diyabetik hastalar için şeker seviyesini kontrol etmeye de yardımcı olması da sayılabilir. Çözünür lif, kanda bulunan fazla şeker miktarını emer ve şeker hastasıysanız beslenme düzeninizde börülce bulunması çok iyi olacaktır.

Çözünür lif açısından zengin olması börülcenin diyabetik durumlar için şifa olmasını sağlar. Kan şekeri seviyelerini düzenler ve diabetes mellitustan korunmanıza yardımcı olabilir.

Mideye İyi Gelir

Börülcenin mide içinde güzel etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Mide, pankreas ve dalak problemleri yaşayan insanların düzenli börülce tüketimi yararlı olacaktır.

Vücudu Enfeksiyonlardan Korur

Börülcenin antioksidan açısından zengin olması vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Börülcenin düzenli kullanımı vücudun sağlığı ve enfeksiyonlardan korunmak için önemlidir.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Tedavisine Yardımcıdır

Börülce B1 vitamini (tiazin) bolca içermesi kalbin korunmasına büyük bir role sahiptir. Bu vitamin, kalp yetmezliğini aktif olarak önler ve kalbin ventriküllerini kontrol eder. Dahası, börülcede bulunan çeşitli flavonoidler, iltihabı azaltır ve normal kalp çalışmasını korur. Lifler ayrıca vücuttaki kolesterol dengesinde önemli bir rol oynar: kalp krizi, felç ve ayrıca atardamarlardaki plak oluşumunu engelleyebilir.

Börülce, vücudun çeşitli kalp ve damar sorunlara karşı savaşmasına yardımcı olan ikincil metabolitler flavonoidler içerir. Börülcenin düzenli tüketimi vücudunuzu çeşitli kalp hastalıklarına karşı savaşmasına yardım eder.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here