Çemen Otu Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

0
80

Çemen otu, akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Fakat sağlığa sağladığı birçok fayda sayesinde bütün dünyada büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bu bitki içerisinde bulunan bazı besi öğeleri, bakır, manganez, magnezyum, fosfor, B6 vitamini olarak sayılabilir. Bu bitkinin yaprak ve tohumları mikrop, iltihap, virüs önleyici ve antioksidan, antidiyabetik özellikleri ile bilinmektedir. Bu bitkinin hem tohumları hem de yaprakları, yemekler içerisinde ve tıbbi amaçla kullanılabilmektedir. Yapraklarının biraz acı bir tadı bulunsa da, tohumlarının değişik bir tadı ve aroması vardır. Bu makalemizde çemenin, çemen otunun ve tohumunun sağlığa faydalarından bahsedeceğiz;

Çemen Otunun, Çemen Otu Çayının, Tohumunun Faydaları Maddeler Halinde

Çemen Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Kötü Kolestrol Seviyesini Düşürür

Çemen otunun kötü kolestrol düşürücü özellikleri vardır. İçerdiği yüksek miktarlardaki çözünebilir lif,kandaki kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Kötü kolestrol kan damarlarını tıkayarak, kalp krizi veya felce neden olabilir. Yüksek kolestrol seviyesini düşürmek için günde 50 gram kadar çemen tohumu tüketmeniz önerilir. Bu tohumları kurutup, öğütün. Bu tozu yemeklerinizin içine ekleyebilir ya da su ile tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Şifadır

Çemenin soğuk algınlığı ve grip belirtilerini geçirmeye yardımcı antioksidan özellikleri vardır. Ayrıca güçlü virüs, bakteri önleyici özellikleri sayesinde zararlı mikroorganizmaların vücudunuza girmesini önleyerek, hasta olmanızı engeller, mevcut hastalıkları tedavi eder.

Saçları Güzelleştirir

Çemen yüksek protein içeriği sayesinde saçların uzamasını destekler. Protein saç uzaması ve sağlığı için gereklidir. Hatta saç foliküllerini yeniden oluşturarak, saç kaybını önler.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Çemenin antioksidan ve kalp koruyucu özellikleri vardır ve bunlar genel kalp sağlığını güçlendirir. Kan inceltici görevi yaparak, kanın kalbe, ciğerlere ve beyne akışını kolaylaştırır ve tıkanmaları önler. Çemen ayrıca kan basıncını düşürür. Bunun yanında bu bitki kan şekerini dengeler ve obezite ile savaşır. Bu ikisi kalp hastalıkları oluşumuna yol açabilirler.

Şeker Hastalığını Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olur

Bu bitki, şeker hastası olanlar için oldukça faydalıdır. Hipoglisemik özelliği sayesinde glukoz dayanımını arttırıp, kandaki şeker seviyesini düşürür. Ayrıca, çemen içerisinde bulunan lifler, karbonhidrat ve şekerlerin emilimini yavaşlatır. Bu bitkinin unu ile yapılmış ekmek gibi gıdaları tüketmek de tip 2 diyabet hastalarının insülin direncini düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Not: Şeker hastası ve astım hastası insanlar doktorlarına danışmadan önce bu yöntemleri kullanmamalıdırlar.

Çemen Otu Kullanımında Tavsiye ve Uyarılar

Çemen Otunun Tohumunun Yan Etkileri Zararları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here