Cezmi Eraslan

0
11

Türk tarihçi, akademisyen Cezmi Eraslan. Cezmi Eraslan kimdir? İşte Cezmi Eraslan’ın biyografisi…

Cezmi Eraslan 1961 yılında Adana’nın Kadirli ilçesinde doğdu. İlkokulu İstanbul’da Ahmet Haşim İlkokulu’nda okudu. Orta ve lise tahsilini İstanbul’da Bayrampaşa Tuna Lisesi’nde tamamladı.

1979’da girdiği İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1983 yılında mezun oldu. 1985’te aynı fakülte ve bölümde Yüksek Lisansını tamamladı. 10 Ekim 1985’de aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı.

1989 yılında, İngiliz arşiv ve kütüphanelerinde araştırma yapmak üzere Londra’da bulundu. Nisan 1991’de II. Abdülhamid Devrinde Osmanlı Devleti’nin İslam Birliği Siyaseti adlı tezini vererek Tarih Doktoru ünvanını aldı.

2 Temmuz 1991 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 6 Ekim 1994 tarihinde, Yeni Osmanlılardan Atatürk’e Türk Aydınında Cumhuriyet Düşüncesinin Gelişimi konulu takdim tezi ile Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Doçenti ünvanını aldı.

16 Mayıs 1995 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda Doçentlik kadrosuna atandı. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca  bilen Cezmi Eraslan, halen İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak vazife yapıyor. 1992-1996 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkan Vekilliği yaptı. Ekim 1995’te Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Aslî Üyeliği’ne seçildi.

Evli ve bir çocuk babası olan Prof. Dr. Cezmi Eraslan, 2008 yılı Temmuz ayından itibaren Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı olarak görev yapıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here