Çocuklar ve Gençler Sosyal Medya Bağımlısı

0
168

Çocuklar ve Gençler Sosyal Medya Bağımlısı

 

MasterIndex Gençlik Araştırması sonuçları, gençlerin yüzde 84’ü sosyal medya bağımlısı.

 

MasterCard desteğiyle yapılan MasterIndex GençlikAraştırması’na sonuçlarına göre, 15-24 yaş aralığındaki gençlerin çoğu örenci ve aileleri ile birlikte yaşıyorlar. Bu gençler aynı zamanda ailelerinden harçlık alıyorlar.

Kendileri için hediye tercihlerini teknolojik ürün olarak kullanan bu gençler günde ortalama 2 saat TV başında zaman harcıyorlar. İnternette farklı sitelerde 1 saat ve Facebook‘da 1 saat zaman geçiriyorlar. Bu rakamlar tabi minimumlar.

Yine aynı araştırmada,gençlerin yüzde 84’ünün de her gün sosyal medyada veya internette bir saat ve üzerinde vakit geçirmeleri irdeleniyor.

Araştırma sonuçları bu gençlerin  iki yılda bir telefonlarını yenilediklerini, temassız ödeme ve cep telefonu üzerinden ödeme konusunda detaylı bilgiye sahip olduklarını ortaya koyuyor.

Araştırmaya katılan bu gençlerin yüzde 64’üöğrenci olduğuyüzde 24’ü çalıştığı, yüzde 7’si nin hem okuğu, hemde çalıştığı belirtiliyor. Yüzde 5’i ise ne okuyor nede çalışıyor. Yüzde 76’sı aileleriyle yaşarken yüzde 75’i ailelerinden cep harçlığı almakta.

Gençlerin temassız ödeme sistemine olumlu baktıkları ve internet üzerinden en çok kendilerine giysi ve etkinlikler için biletler satın aldıkları belirtiliyor.

Temassız ödemeye olumlu baktıkları, 2023 yılında ise artık nakit para kullanılmayacağını ve nakit paranın yerini kartlarla alış verişin alacağını düşünüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here