Diş Apsesi, Diş Apsesi Nasıl Geçer?

0
102

Diş apsesi dişlerin ve diş etinin zamanla deforme olması sonucu meydana gelir. Dişin çürüme süreci başladığında müdahele edilmezse bu durum diş eti ve kana karışarak apseye neden olur.

Diş apsesi ilk defa çürüyen dişlerde diş ağrısıyla birlikte kendini gösterir ama daha önce kanal tedavisi veya dolgu yapılmışsa dolgunun düşmesiyle birlikte diş apse yapabilir ve ağrısız apse oluşabilir.

Diş Apsesi Nedir?

Bu durumda ağız tadı değişiyor ve dilinizi sorunlu dişe dokundurduğunuzda sıra dışı tat alıyorsanız diş apse yapmıştır, bazı durumlarda diş eti veya yanak şişmesiyle birlikte diş apsesi kendini gösterir.

Diş apsesine fazla miktardaki zararlı bakteriler neden olur, başlangıç aşamasında tedavi edilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir, dişinizi kaybetmenin yanında kalp, damar hastalıklarına hatta bütün vücuda yayılan zararlı bakteri kaynağında dönüşebilir. Bu yüzden diş apsesi sorunu ile karşı karşıya kalındığında mutlaka hemen tedaviye başlanmalıdır.

Dişin kökünde veya diş ile diş eti arasında meydana gelen enfeksiyona, apseli diş, diş apsesi denir.

Bu sorun, dişin çürümesi, dişin çatlayıp kırılması şeklinde, diş içerisine giren bakterilerin dişin köküne kadar inmesiyle oluşur.

Bu da sonuç olarak diş eti ve diştea acıya, iltihaba ve irin birikimine sebep olur.

Çoğu vakada diş apsesi, dişin çok fazla çürümesi veya diş eti hastalıkları sonucunda ortaya çıkar. Bunlara ek olarak fazla şeker tüketmek, ağız temizliğine dikkat etmemek, çok karbonhidrat tüketmek ve dişinize yapışan yiyecekler yemek de diş apsesine yol açabilir.

Eğer dişinizde apse oluştuysa, hiç zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz çünkü bu sorun kendiliğinden düzelmez. Diş apsesinin geçmesi için doktorunuz size antibiyotik reçete edecektir.

Bu makalemizde diş apsesinin neden olduğu enfeksiyonlar ile savaşmak ve belirtileri azaltmak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri bildireceğiz. Bu yöntemleri uygulayarak antibiyotik kullanma sürenizi kısaltabilirsiniz. Bağışıklığınız çok güçlüyse bu bitkisel yöntemler bile antibiyotik kullanmanıza gerek kalmadan diş apsenizi geçirebilir.

Diş Apsesi İçin Doktorun Reçete Edeceği Antibiyotik  İsimleri

Apseli Diş Çekilir mi? Şayet hastanın dişinde akut apse varsa antibiyotik ile iltihap kurutulup öyle diş çekimi yapılır. Kronik diş apsesi durumunda ise doğrudan , antibiyotik kullanmadan, diş çekilebilir.

Diş Apsesinin Geçmesi İçin Evde Bitkisel Tarifler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi apseli dişin şifa bulması için çok etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi iltihap önleyici ve dezenfektan özellikleri sayesinde acıyı ve iltihabı yok eder.

Tuzlu Su

Tuzlu su da diş apsesinin geçmesi için evde kullanabileceğiniz yöntemlerdendir. Tuzun mikrop ve bakteri önleyici özellikleri vardır ve bu sayede iltihabı azaltır, enfeksiyonu söker atar ve ağız içinde bakterilerin büyümesini engeller.

Oksijenli Su (Hidrojen Peroksit)

Oksijenli suyun dezenfektan ve bakteri önleyici özellikleri vardır ve diş apsesine sebep olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Oksijenli suyu eczaneden satın alabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal antibiyotik, virüs ve iltihap önleyici özellikler bakımından çok zengindir ve diş apsesi sebebiyle ortaya çıkmış acıyı azaltır.

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağının antibakteriyel ve antioksidan özellikleri vardır ve bu da apseli diş için etkili bir yöntem oluşturur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirip, diş enfeksiyonlarını yok eder ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here