Dolar 3 TL’ye yaklaştı

0
207

Sudi Arabistan yönetimi, Cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı Şii iş adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş ve İran’ın idamlara tepki göstermesi ardından; Sudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliğini ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.

dolar 2016 da kaç lira olur

Sudi Arabistan yönetimi büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırının ardından İran ile diplomatik ilişkileri kestiklerini bildirmişti. Sudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-cübeyr’in açıklamasında, İran ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını, İranlı görevlilerin Sudi Arabistan’ı terk etmeleri için 48 saat tanıdıklarını açıkladı.

Sudi Arabistan ve İran arasındaki bu gerginlik küresel piyasaları olumsuz etkilemiş olup doların son 2 haftanın rekorunu kırmasını sağlamıştır. Sudi Arabistan ve İran arasındaki bu negatif sallantıların ve diplomatik ilişkilerin bozulması dolar kurunu olumsuz etkilemiş ve yükselişe geçmesini sağlamıştır.

Şimdi küresel piyasa gözlerini Sudi Arabistan ile İran’ın ilişkilerine çevirdi.  Sadece İran ile Sudi Arabistan arasındaki ilişkiler değil Çin’in imalat sanayi vergisinin beklediklerinin altında olması ve yurt içindeki enflasyon beklentilerinin fazla olması doların yükselişe geçmesine sebebiyet vermiştir.
5 Ocak 2016 saat 10.07 itibariyle 2,9603’ü gören doların Türk lirasını 3 e katladı. Dolar, yaklaşık 10 yıldan beri FED ’in ilk kez faiz artırımına gitmesinden dolayı Nisandan beri bir fiil artış göstermekte.
2015’e 2,30 civarında başlayan dolar 2016’ya girerken %25 lik bir yükseliş kaydetti. Ülke içerindeki politik çalkantılardan da etkilenen Doların 1 Kasım seçimlerinden sonra düşmesi bekleniyordu. Ancak Dolar beklenen cevabı vermedi. Bu gün açıklanan 2015 enflasyon rakamlarının ardından son 2 haftanın da rekorunu kırıp günlük dolar kuru 2,9603 Türk lirasını gördü.
2016 yılı için fikir beyan eden Türkiye İhracatçılar birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2016 yılında hızlı bir yükseliş beklemediğini üst sırın 3 lira civarını alt sınırın 2,8 lira civarını koruyacağını belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz için bir sonuca varmak için ABD merkez bankasını (FED) bekleyeceğini belirtti. Ülke içerisindeki güvenlik sorunu ve terör olaylarından da şüphesiz etkilenen doların yükselmesi 5 yıldır enflasyon hedefini tutturamayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının güvenliğini olumsuz etkilendiğinde hızlı para politikası izlemesi konusunda dikkat çekiyor.
Küresel riskteki artış, yurt içinde yüksek gelen enflasyon vergisi, gıda fiyatlarındaki artış ve asgari ücrete gelen zam ve yeni yıl ile gelen tüm enerji, gıda, ulaşım gibi zamlar; kura paralel etki etmektedir.
Yeryüzündeki ekonomik ve politik her çalkantıdan etkilenen dolar kuru 5 Ocak 2016’ya son iki haftanın rekoru 2,96 ile başladı. Yıl içerisinde hızlı artış ve hızlı düşüş beklenemediği, ortalama bu kuru sabitleyeceği konuşuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here