Dot .İslam ve dot. Halal’a yasak mı geliyor?

0
134

 

10 yıldan fazla bilişim alanında çalışan birisi olarak 2011 yılında ICANN tarafından başlatılan programın bu kadar anlamsız tartışmalara neden olmasını anlamış değilim. Bildiğiniz gibi 2011 yılında ICANN yeni ( Top Level Domain) adlarını hayata geçireceğini açıkladı ve bu dünyada geniş bir yankı buldu.  Çok daha basit açıklayacak olursak artık com,net,tr v.s gibi olan adların sınırlama kalkacak ve sınırsız domain uzantıları olacak örneğin, www.siteadresi.turkiye yani ru ve com yerine.russia gelebilecek. Böylece www.siteadresi.turkiye  gibi site adresleri oluşturmak mümkün olacaktı.

 

0

Kısa bir süre öncesine kadar yeni alan adları için yapılan başvurular sona erdi ve genel anlamda süreç normal bir şekilde işledi. Ta ki başta Suudi Arabistan ve Hindistan’nın kendileriyle alakalı olmayan  domain uzantılarına bile yaptıkları gereksiz ve anlamsız itirazlar tartışmalara neden oldu.

Bu süreçte Sudi Arabistan onlarca domain uzantısına yapılan başvuruya itiraz etti. İtiraz ettiği başvurulardan bazıları .dating, hot, adult bunlar. Buraya kadar her şey normalmiş gibi görünebilir anormal olan Suudi Arabista’nın  .İslam, .Halal, .Ummah  gibi İslami domain uzantılarına da itiraz etmesi. Çok ama çok daha anormal olan bir durum ise Suudi Arabistan’nın  .Bible, .Chatolic gibi Hristiyan dünyasını ilgilendiren domain uzantılarına da itiraz etmesi. Daha bitmedi. Komik olan itirazlarda var .tatar domain uzantısına da itiraz etmişler.

Suudi Arabistan ve Hindistan’ın bu alan adlarına özelliklede Hristiyan ve Müslüman dünyayı ilgilen domain uzantılarına itiraz etmesinin sebebi başvuran kurum ve kuruluşların çoğunluğu temsil etmemesi, diğer bir neden ise bu sitelerde sorun yaratacak haber veya bilgilerin yayınlanmaması problemlere neden olabilir.

Fakat durumu detaylı incelediğimiz de bunların doğru ve haklı gerekçeler olmadığını görüyoruz. Çünkü, kasıtlı ve kışkırtıcı haberler nerede yayınlanırsa yayınlansın problem yaratır, bu bir gerçek. Site ismi ve Domain uzantısının ne olduğu önemli değil.  İtiraz sebeplerinden biriside yukarıda söylediğimiz gibi bu domain uzantılarına başvuran kişilerin çoğunluğu temsil etmemesi, peki Hristiyan dünyasında çoğunluğu Suudi Arabistan mı temsil ediyor ki Hristiyan dünyayı ilgilendiren domain uzantısına itiraz ediyor.  Başkalarının işine karışmak ne kadar doğru?

Konuya nereden bakarsak bakalım itirazda bulunanların haklı bir gerekçeleri yok. Onların ek sorunu söz konusu domain uzantılarını kendilerinin kontrol edemeyecek olmaları.

Bir çok hukukçunun bildiği ve Uluslar Arası geçerliliği olan bir kural vardır. O da her insanın barınma hakkı. Dünya da bütün devletler de yaşayan insanların barınma hakları vardır. İşte bu kural internet dünyasında da geçerli.

Dinleri ve inançları ne olursa olsun, bütün toplulukların kendilerine ait domain uzantılarını alma hakkı vardır ve buna engel olunamaz, olunmamalı.

Bu anlamsız itirazlar dünya medyasında ciddi yankı buldu ama genel anlamda Suudi Arabistan ve Hindistanı komik durum düşürdü.

Dünya kamuoyu karşısında komik düşenler  ICANN’in ciddiye alıp almayacağı merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here