Eadweard Muybridge

0
10

İngiliz fotoğrafçı Eadweard Muybridge… Eadweard Muybridge kimdir? İşte Eadweard Muybridge’in biyografisi

Eadweard Muybridge, 9 Nisan 1830 tarihinde İngitere’de doğdu.

Esas ismi Edward James Muggeridge’dir.

25 yaşında San Francisco’ya giden Muybridge, hayatının büyük bir kısmını burada geçirmiştir. 1860 yılında bir posta arabası kazası geçirdikten sonra İngiltere’ye döndüyse de, kısa bir müddet sonra tekrar San Francisco’ya dönmüştür.

O dönemde çok merak edilen ve üzerine bahisler oynanan bir konu vardı: Bir at, dört nala koşarken dört ayağı birden yerden kesilir mi?

Eadweard Muybridge, fotoğrafçı olduğu için dönemin Kaliforniya Valisi tarafından bu soruyu araştırması için görevlendirilir.

Bunun üzerine atın hareket halindeki görüntüsünü yakalamaya çalışan Muybridge, fotoğraf makinelerinden oluşan bir düzenek kurarak, 1/1000 enstantane hızıyla bu görüntüyü elde eder. 1878’de gerçekleştirdiği bu deneyde, yaş kolodyum tekniğiyle dört nala giden bir atın bütün hareketlerini kayıt altına almayı başarır. Bu başarısıyla sinemanın ilkel halini bulan kişi olmuştur.

1883- 86 seneleri arasında Pennsylvania Üniversitesi çatısı altında çalışan Muybridge, 1894 senesinde İngiltere’ye döndü ve son yıllarını burada geçirdi.

8 Mayıs 1904 tarihinde yaşamını yitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here