Eğer Google Oracle Savaşını Kaybederse

0
107

Google Oracle Savaşını Kaybederse İnternet Asla Eskisi Gibi Olmayacak

Bu savaşı Google kaybederse, Adnroid işletim sisteminin ruhuna fatiha okuyabiliriz.

Bilindiği gibi, 2010 yılında Oracle Javayı oluşturan Sun Microsystems’i satın almıştı ve yine aynı sene içerisinde Oracle Google ile davalık olmuştu. Oracle’nin şikayetinin nedeni Google’nin  Android işletim sisteminde Java’nın telif haklarını çiğnediği gerekçesiydi. Konuyla alakalı dava duruşmaları geçen hafta Pazartesi günü başladı. Şayet bu davada juri Google’ın Android’i geliştirirken Java telif haklarını çiğnediğine kanaat getirirse, yalnız Google  değil aynı zamanda cihaz üreticileri ve üçüncü parti sağlayıcıları da çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaklar.

 

  Daha önceden yine Google, Samsung ve HTC‘yi Apple’ın açtığı davalara karşı savunmuştu. Haliyle  Oracle’ın kazanması davayı kazanması halinde söz konusu tutumunu sürdüreceği kesinlik kazanıyor

Fakat özellikle şu sıralar Amerika’da hararetle cevap aranan soru şu. Şayet Google, davayı kaybederse Android’e ne olacak?  Durum Oracle lehine sonuçlanırsa  iki temel çözümü var gibi görünüyor. Google, davayı kaybederse Oracle’a büyük miktarda tazminat ödeyerek lisans satın alacak ve Android’i mevcut biçimiyle geliştirmeye devam edecek. İkinci çözüm ise Google davayı kaybetmesi durumunda, Android’is sil baştan geliştirecek. Ki Oracle, Java API’larını Google’a lisanlamak istemezse, mecburen Google böyle bir yolu seçecek.

Bu davayı ilgilendiren diğer bir cenah tabi ki üreticiler . Şayet Oracle, davada Google’a karşı kazanırsa lisanssız API’lardan faydalanan üreticiler de büyük bir risk altına girmiş olacaklar. Her ne kadar buna fazla ihtimal verilmese de,  ortada dönen paranın miktarı bunda belirleyici rol oynayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here