Ehlibeyt (as) Rivayetlerinde Dua

0
66

İmam Bakır’ın (a.s) ashabından biri kendisine sordu: “En iyi ve en üstün ibadet daha iyidir?” İmam buyurdu: Allah (c.c) katında hiçbir ibadet kendi katında olan bir şeyin ondan istenmesinden daha iyi değildir ve hiçbir kimse Allah (c.c) katında kendisine ibadet etmeyen ve Ondan bir şey istemekten tekebbür eden kişi kadar buğzedilmiş değildir. (Usul-u Kâfi-Farsça Tercümesi, c, s,210)

 

Bir başka hadiste İmam Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: “Dua etmek size gereklidir! Çünkü hiçbir şeyle aynı onun gibi Allah’a yakınlaşamazsınız. Küçük hacetleriniz dahi olsa dua etmeyi, küçük sayarak bırakmayınız, zira küçük hacetlerde büyük hacetleri bağışlayanın elindedir. (Usul-u Kâfi, c,4, s,210)

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyuruyor: “Dua, müminin silahı, dinin direği, yerin ve göğün nurudur.(Usul-u Kâfi, c,4, s,213)

Allah Resulü (s.a.a) buyuruyor: “Sizleri düşmanlardan kurtaracak silahı ve rızkınızı artıracak şeyi size göstereyim mi? Evet, ya Resulullah diye arz ettiklerinde hazret şöyle buyurdu: “Allah’a gece ve gündüz dua ediniz! Çünkü dua müminin silahıdır. (Usul-u Kafi-Farsça Tercümesi, c,4, s,214)

İmam Rıza (a.s) her zaman ashabına şöyle buyururdu: “Peygamberlerin silahlarına sarılın! “Peygamberlerin silahı nedir?” diye arz ettiklerinden “duadır” buyurdu. (Usul-u Kafi-Farsça Tercümesi, c,4, s,214)

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurdu: “Dua, keskin mızraktan daha etkilidir. (Usul-u Kafi-Farsça Tercümesi, c,4, s,214)

Yine ashabından birine şöyle buyurdu: “Duaya sarıl! Çünkü dua her derdin dermanıdır. (Usul-u Kafi-Farsça Tercümesi, c,4, s, 217)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here