En Çok Kazandıran Meslek

0
178

En Çok Kazandıran Meslek Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı

Ülkemizde değişen kanunlar çerçevesinde yeni meslek grupları oluşmaya başlıyor. Geçtiğimiz dönemlerde iş güvenliği uzmanları için eğitimler başlatılmış ve belirli bir süre sonra her yerde iş güvenliği uzmanı mecburi olacağından geniş bir iş imkânı sunulacağı söylenmişti. Bu doğrultuda birçok kişi iş güvenliği uzmanı olmak için kurslar aldı ve bu yetkilere kavuştu. Bu yetkiler sayesinde de milyonlarca kişi yeni bir iş imkânı elde etti. Bu durum sonrasında yeni oluşturulan yasa çerçevesinde tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı adı altında yeni bir meslek grubu ortaya çıktı. Bu meslek grubunun ortaya çıkması ve taleplerin belirli oranda gelmeye başlaması da üniversite mezunları için yeni bir iş kapısı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde, bu yetkiye sahip kişilerin yüksek maaşla işe başladığı ve verilen eğitimin çok zor olmadığı yönünde haberler çıkmıştı. Bu haberler sonrasında ise yetkili kişilerden açıklamalar gelerek bilgi kirliliği giderilmeye çalışıldı. Yapılan açıklamada 30 Haziran tarihinde, tehlikeli maddeleri taşıyan, üreten ya da depolayan firmaların, tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı yapma yetkisi bulunan personelleri çalıştırma zorunluluğu yürürlüğe girmiştir denildi. Şuan için bu meslek grubunda kişi sayısı oldukça az olduğundan maaşlar da yüksek seviyelerde oluyor. Ülkemizde şuanda 500 kişide bu sertifika bulunuyor. Ancak çok sayıda tehlikeli madde bulunduran firma olduğundan maaşlar da çok yüksek düzeylerde oluyor.

Bu kişiler firma başına 2 bin civarında bir ücret alabiliyorlar. Ancak bir kişi üzerinde 5 firma bulundurabiliyor. Gerektiği durumlarda danışmalık hizmeti verecek, gerektiği dönemlerde de eğitimleri verebilecek kapasitede olan bu kişiler aynı anda 5 firmaya kayıtlı olabiliyorlar. Bu sayede 5 ayrı firmadan aldıkları maaşların toplamı da 10 bin civarında oluyor. Ülkemizde akaryakıt bayilerinde bu uygulamanın mecburi olduğu biliniyor. Ülkemizde 15 bin adet benzin istasyonu olduğu düşünülürse yalnızca bu alan için dahi en az 3000 aday ihtiyacı doğuyor. Bunun dışında bu yanıcı maddeleri üreten noktalarda da tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı ihtiyacı duyuluyor. Bu istatistikler, meslekte şuanda yer alan açığı net bir şekilde anlatıyor.

Tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı yapabilmek için insanların ilk olarak 4 yıllık üniversitelerden mezun olması gerekiyor. Bu aşamada herhangi bir bölüm ayrımı yapılmıyor. 4 senelik her bölümden insanlar bu mesleği yapabilirler. Mesleği yapmak için kişilerin sertifika almaya hak kazanmaları gerekiyor. Bu doğrultuda ilk olarak kişiler kurslara yazılıyor. Bu kurslarda gerekli eğitimler bir süre kişilere veriliyor ve sonrasında bu kişiler bir sınava tabi tutuluyor. Sınavı Ulaştırma Bakanlığı düzenliyor. Eğer adaylar bu sertifikayı almak istiyorlarsa düzenlenen bu sınavdan da en az 70 puan almak zorundalar. Sınavdan aldıkları puanlar sayesinde sertifika alan kişiler, kısa süre içerisinde çalışmaya başlayabilirler.

Sınav üzerinden alınan puanlar, işe alımlarda da etkili oluyor. Özellikle daha yüksek maaş veren büyük firmalar, sınavdan 100 tam puana yakın puan almış adayları tercih ediyorlar. Bu adaylar daha yüksek maaşlara işe girebiliyorlar. Ancak şuanda mevcut olan açık düşünüldüğünde büyük firmaların dahi çok fazla seçim yapması mümkün olmuyor. Yapılan açıklamada şuanda ülkemizde tam 80 bin tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı açığı olduğu belirtiliyor. Bu doğrultuda birçok firma yüksek maaşlara danışman arıyor. Bu danışmanlara verilen maaşların çok yüksek olmasının sebebi de danışmanı bulunmayan şirketlere verilen cezaların çok fazla olması olarak gösteriliyor.

Birçok firma danışman bulamadığı için bu eğitimi veren firmalara giderek bu firmalardan danışman talep ediyorlar. Talep edilen danışmanlar için de kurslar kendi kursiyerlerini öneriyorlar. Böylece bir istihdam da oluşturulmuş oluyor. Bunun yanı sıra sınava kitaplar açık bir halde girilmesi de en önemli ayrıntılardan bir tanesi. Bu seviyede yapılan ciddi sınavlar arasında kitap açık şekilde girilebilen ilk sınav olarak da bu danışmanlık sınavı tarihimize geçiliyor. Eğitimler 49 saat sürüyor. Bu doğrultuda eğitimlere 1 hafta süresince kişilerin eksiksiz olarak gelmeleri gerekiyor. Eğitimlerine eksiksiz gelen kişiler, sınavlarında da başarılı olabiliyorlar. Bu eğitimler sırasında kurslar tarafından ekstra Yangın Eğitimi Sertifikası da veriliyor. Öğle yemeği ve sabah kahvaltısı da bu doğrultuda kursiyerlere ücretsiz olarak sunulan imkânlar arasında yer alıyor.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nasıl Olunur?

 Günümüzün en önemli meslek gruplarından bir tanesi de tehlikeli madde güvenlik danışmanlığıdır. Tehlikeli maddelerle ilgili hizmet veren işletmelerin tamamının bünyeleri içerisinde tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Tehlikeli maddelerle ilgili hizmet grubu içerisinde bu maddelerin belirli bir yerden farklı bir yere taşınmasını sağlayan, gönderilmesini sağlayan, tehlikeli maddelerin paketlenmesini ve yüklemesini sağlayan, boşaltan ve dolduran tüm işletmeler yer alıyor. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının amacı ve görevi işletmelerin tüm bu işlemlerin yapılması sırasında hem insan sağlığına, hem de çevreye ve diğer canlılara zarar verilmeden süreci yürütmektir.

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı
Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı

Bu bağlamda özellikle son yıllarda birçok işletmenin tehlikeli madde güvenlik danışmanı aradığını söyleyebiliriz. Bu kadar önemli olan bu alan için gerekli olan danışman sayısı ülkemizde henüz oldukça az. Yani özellikle son zamanlarda gerek duyulan ve tercih edilen bir alan olduğu için işletmelere bu konuda yardımcı olan ve bu anlayışla çalışan danışman sayısı oldukça az. Ancak özellikle iş konusunda farklı yollara başvuran kişilerin zamanla bu alana gösterdikleri rağbet artacaktır. Çünkü bu iş kolunda görevli olan danışmanlar yeterli sayıda olmadığı için birden fazla işletmeyle birlikte de çalışabiliyorlar. Böylece oldukça yüksek kazançlar elde edebiliyorlar. Bu yüzden şu an sayısı oldukça az olmakla birlikte bu alanda danışman olmak isteyen kişi sayısında da her geçen gün artış olmaktadır. Ülkemizde şu an tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi ve sertifikası veren eğitim kurumu sayısı da yeterli miktarda değil. Ancak ileride bu konuda insanların taleplerinin artması üzerine, eğitim veren kurum sayısı da buna paralel olarak mutlaka artacaktır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olmak İçin Aranan Kriterler Nelerdir?  

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olabilmek için Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Kurum tarafından belirlenen kriterleri sağlamayan kişiler bu danışmanlık eğitimini ve sertifikasına sahip olamıyor. Peki, nedir bu tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için sahip olunması gereken özellikler? Aşağıda maddeler halinde kişilerin taşıması gereken özellikleri bulabilirsiniz.

  • Bu konuda sahip olunması gereken en önemli özellik adayların üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmasıdır. Yani eğer tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı başvurusunda bulunmak isteniyorsa mutlaka üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bu konuda herhangi bir bölüm kısıtlaması da bulunmuyor. Hangi fakülte ve hangi bölüm olursa olsun adaylar danışmanlık için başvuruda bulunabiliyorlar.
  • Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için aranan şartlardan bir tanesi de sabıka kaydının olmaması. Adayların daha önceki yaşamları boyunca mutlaka sabıka kayıtlarının temiz olması gerekiyor. Başta kaçakçılık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, sahtecilik, silah ve uyuşturucu kaçaklığı, kaçak insan ticareti, rüşvet ve hırsızlık gibi ağar suçlardan dolayı özgürlüğü kısıtlayıcı olan cezai hüküm bulunmaması gerekiyor.
  • Aranan kriterler arasında oldukça önemli olan şartlardan bir tanesi de tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmak isteyen adayların yangın sertifikasına sahip olması gerekiyor. Bu sertifikaların da yetkili olan yangın söndürme eğitim merkezlerinden alınan eğitimler sonucunda alınması gerekiyor. Bu eğitimlerin uygulamalı olması da şarttır. Yangın söndürme eğitim merkezlerinden alınan bu sertifikaların asıllarının ya da noter onaylı suretlerinin ibraz edilmesi de aranan şartlar arasındadır.
  • Tehlikeli madde güvenlik danışmanı konusunda adayların yerine getirmesi gereken başka bir konu ise tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı konusunda eğitim vermeye yetkili olan eğitim kurumlarından güvenlik danışmanlığı eğitimi almaktır.
  • Bu konuda danışman olarak görev almak isteyen kişiler için son olarak aranan şart tabi ki bakanlık tarafından yapılan sınava katılmak ve bu sınavdan başarılı olmaktır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Eğitimine Kimler Katılabilir?

 Tehlikeli madde güvenlik eğitimleri alarak danışman olmak isteyen ve bakanlık tarafından belirlenen şartları taşıyan herkes tehlikeli madde güvenlik eğitimlerine katılabilir. Ancak bazı gruptaki insanlar bu konuya daha hassasiyet gösterebilir. Akademisyenler ve tehlikeli madde konusunda kendisini geliştirmek isteyen ve güzel bir kariyer planlayan kişiler eğitimlere katılabilir. Ayrıca tehlikeli maddeyle ilgili olarak iş yapan, tehlikeli maddeleri saklayan, taşıyan ve özenli bir şekilde ambalajlamasını yapan firmaların bu konuda uzmanlaşmak isteyen yöneticileri de rahatlıkla tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmak için eğitimlere katılabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here