En Güzel Dualar

0
7

Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de geçen ve geçmeyen, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v ın dilinden dökülmüş, kitaplarda yer alan ve almayan en güzel ve en hayırlı duaları derlediğimiz en güzel dualar yazımızda, duaların tek tek yazılışları, anlamları verilmeyecektir. Zira her biri ayrı ayrı yazılar içinde websitemizde mevcuttur. 

Sizlere bu  yazımızda en güzel duaların adları ve ne için okundukları ile bilgi verdikten sonra kısa açıklamalar girilmiştir. Her biri ayrı güzellikte olan bu duaların Türkçe yazılışları, okunuşları, arapçaları gibi detayları da ilgili sayfaların içinde bulabilirsiniz.

İslam Dinindeki En Güzel Dualar

islamdaki en güzel duaalr

en hayırlı dualar

Önem sırasına göre listelediğimiz duaların bir kısmı uzun bir kısmı daha kısadır. Ezberleyebildiklerinizi ezberleyip sık sık okumanız hayırlara vesile olacak, sizi kötülüklerden koruyacak, ahirette size cennet bahçelerinden bir bahçe açacaktır. Ezbereleyemediklerinizi de bir kağıda yazabilir ya da bu safyanın bir çıktısını alabilir ve müsait oldukça sık sık okuyabilirsiniz.

Ayetel Kürsi Duası:

Ayetel Kürsi duası, Kuranı Kerimin en mühim surelerinden biri belki de en mühimi ve bilindiği olan Bakara suresinin ayeti kerimerindendir. 255 ve 256. ayeti kerimelerinden oluşan Ayetel Kursi, günlük okunması, bilhassa da secdelerden sonra okunması pek sevap olan bir duadır.

Pek çok kişinin evinin girişinde kağı eşiğinde de yazılı şekliyle Ayetel Kürsi asılı olduğunu da görmüşsünüzdür. Evi belalardan kötülüklerden koruduğuna, Ayetel Kürsi olan eve şeytanın girmediğine, kederin o evden uzak olduğuna inanılır. Oldukça kısa ve ezberlemesi kolay bir duadır.

Allahın varlığına birliğine ve gücüne, kudretine, her şeye ve her an her dakika muktedir olduğuna dair şahitlik etmemizi sağlayan Ayetel Kürsi duasını , akşamları da yatmadan önce okumak insana huzur verir, güzel rüyalar görülmesini sağlar. Peygamber efendimiz tarafından duaların en hayırlısı olarak adledilmiş ve yüceltilmiştir.

Daha fazla bilgi için Ayetel Kürsiyi şuradan okuyabilirsiniz, meali, Arapçası, fazileti ve daha pek çok şeyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ferec Duası

Dualar arasında en güzellerinden olan Ferec duası, aynı zamanda kurtuluş duası adıyla da bilinir. Sıkıntılı zamanlarda, kul büyük bir dara düştüğünde okunması çok hayırlıdır. İçerik bakımından Allah u Teala nın yine kudretinden bahseden Ferec duası, en karanlık günleri bile Allah ın aydınlatabilmeye yetisinden de bahseder.

Eğer kendinizi bir çıkmaz içinde hissediyorsanız ve çok dar bir zamandan geçiyorsanız, ya da sadece sebepsiz iç sıkıntılarınız varsa, sebebpsiz iç sıkıntısı için okunacak dualardan bir tanesi de Ferec duasıdır.

ferec Duasının anlamı, Türkçe okunuşu, Arapça yazılışı ve faziletleri ile ilgili detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Bereket ve Rızık Duası

Yeni bir ev aldığınızda, yeni bir iş açtığınızda ya da varolan eviniz işiniz için bereketli olmalı, rızkınızın hiç eksik olmaması için sık sık okunması gereken dualardan bir tanesi de bereket duasıdır. Aynı zamanda sadece yeni iş açanlar için bereket duası şeklinde düşünmemek lazım, aynı zamanda yeni doğan bir çocuğun kısmetiyle bereketiyle gelmesi, Allah’ın izniyle rızkını çıkartabilmesi için de okunabilir.

Ezberlemesi yine mümkün olan en güzel dualardan bir tanesidir. Bereket ve bolluğun hayırlı her türlü şey için Rabbim tarafından ellerinize avuçlarınıza akıtılması için sık sık okunmalı ancak güzel niyetlerle okunmalıdır.

Bereket Duası ile ilgili detaylı bilgiye de Bereket ve Rızık Duaları adlı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tövbe Duası

Tövve ya da Tevbe duası olarak bilinen, harama el uzatmış ya da aklından geçirmiş bir kişinin, işlediği günahlardan vazgeçerek Allahın rızasını geri kaznaabilmek için özür dilemek amacıyla okuduğu tövbe duası da dinimizdeki en güzel dualardan birisidir. Günahsız kul yoktur. Günahları bile isteye işlemek daha da büyük günahtır. Eğer yaptğınızı bildiğiniz işlediğinize emin olduğunuz bir günahınız varsa, o hareketinizden derhal vazgeçerek, Allah’dan günahlarınızın affını dilemeden önce bir daha etmeyeceğinize dair söz vermek amacıyla tövbe duasını okuyabilir, İslam dinindeki affedicilik, merhamet gibi güzelliklerden faydalanabilirsiniz.

Tövbe duası ile ilgili daha geniş bir konuyu okumak istiyorsanız ilgili yazımızı görmek için tıklayın

 

Şifa Duası:

Veren de Allah’dır alan da Allah’dır ancak yine de bir derdiniz, hastalığınız varsa, ya da bir yakınınız hastalanmış ise, derdine derman bulması, şifa bulması için okuyabileceği bir takım şifa duaları vardır.

Kanser hastalığı için okunacak dualardan tutun, çocuğunuzun gece altını ıslatmasına çare bulmak için, baş ağrısı için okunacak Haşr suresi gibi dualardan, diş ağrılarına şifa bulmanızı sağlayacak onlarca hatta yüzlerce binlerce dua ile taçlandırılmıştır güzel dinimiz.

Siz de şifa bulma duaları ile daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, şifalı dualar, hastalık duaları konularımıza göz gezdirebilirsiniz.

Dilek Duası:

Dilek duası olarak en yaygın olarak okunan dua, salatı tefriciye duasıdır. Bilhassa da 4444 kere okunmanın ardından Allahu Teala tarafından hayırlara vesile olması mümkün olan pek çok dileğin ivedilikle yerine getirildiği rivayet edilmektedir. Hangi dilek ve isteğinizin hayırlı hangisinin şer olacağını, dualardan kimin duasının kabul olacağını kiminkinin olmayacağını da bilen yalnızca yine yüce Rabbimdir ancak güzel amellerinizle okuyacağınız Salatı tefriciye duası, dileğinize bir adım daha yakınlaşmanızı sağlayacaktır Allah’ın izniyle.

Tefriciye duasını daha ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.

Yukarıda listelediğimiz Ayetel Kürsi’den tutun, hastalıklara çare bulmak için okunan dualara kadar her türlü duayı en güzel niyetlerle okumak, okurken başka şeyler düşünmemek, sadece Allah’ın rızasını ve merhametini dileyerek okumak gerekir.Kimin duasının kabul olup olmayacağını yalnızca Yüca Rabbim bilir ancak pek değerli din adamlarının pek çoğunun da söylediği gibi, normal zamanda her türlü günaha meyleden, harama el uzatan, dedikodudan uzak durmayan, hasetlik eden, kul hakkı yiyen kişilerin, sonra dara düştüklerinde Allah’a koşması, ondan merhamet dilemesi pek doğru değildir. Dualarınızın kabul olması için öncelikli olarak Allahın rızasını kazanabileceğiniz, Peygamberimizin şefaatine layık olabileceğiniz temiz bir müslüman olmaya gayret etmelisiniz. Sonrası Allah’ın izniyle gelecektir.

Duaların daha çabuk kabul olması için okunacak hacet duası yazımıza da bakmadan geçmeyin. Allah razı olsun, en güzel dualarınız kabul olsun inşallah.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here