Engin Arık

0
11

Türk fizikçi Engin Arık… Engin Arık kimdir? İşte Engin Arık’ın biyografisi

Engin Arık 1948 senesinde dünyaya geldi. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik-Matematik Bölümü‘nden mezun oldu. Daha sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı.

1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne geçti. 1997-2000 seneleri arasında Viyana Üniversitesi’nde görev yaptı. 1985 senesinden beri Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü‘nde öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

“Deneysel Yüksek Enerji Fiziği” alanında yaptığı çalışmalarıyla, uluslararası alanda tanınıyordu. Arık, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) Türkiye’nin üye olup buradaki temel bilimlerden ve bu sene deneyi yapılmakta olan ‘evrenin yaratılış teorisi’ Big Bang’den (Büyük Patlama) Türk fizikçilerinin faydalanması için büyük mücadele vermişti. TÜBİTAK’ın bilim dünyasının büyük önem verdiği bu deneye maddi destek vermemesi, hatta, ‘ilgilenmiyoruz’ diyerek geri çevirmesi Arık’ı üzmüştü.

Arık, göğüs kanseri olmasında bu konulara üzülmesinin de payı olabileceğini belirtmişti. Ve Arık’ın bu uğraşı semeresini vermişti.

Arık, bu deneye katılacak Türk fizikçilerine TAEK’in (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) maddi destek vermesini sağlamıştı. CERN’deki Türk grubunun başkanı olan Arık, bundan sonraki hedefin Türkiye’nin CERN’e gözlemci üye değil, tam üye olmasının sağlanması olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye’nin toryum açısından zengin olduğunu belirten Arık toryumla çalışan nükleer reaktörlerin kurulması konusunda da araştırmalar yürütüyordu.

Arık, 30 Kasım 2007 tarihinde Isparta’daki uçak kazasında hayatını kaybetti. Boğaziçi Üniversitesi’nde kendisiyle aynı bölümde profesör olan Metin Arık ile evliydi ve iki çocuğu vardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here