Erol Güngör

0
24

Türk, sosyal psikolog Erol Güngör… Erol Güngör kimdir? İşte Erol Güngör’ün biyografisi

Erol Güngör Kırşehir’de 1938 yılında dünyaya geldi. Babası Hacıhafızoğullarından Abdullah Sabri Bey, annesi Zeliha Gülsen Hanım‘dır. Güngör, ilk ve orta öğrenimini Kırşehir’de tamamladı. Ortaokul sıralarında eski yazıyı öğrendi, lise yıllarında Arapça dersleri aldı. Bu dönemde İslam-Türk kültür tarihinin ana eserlerini okumaya başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde bir süre okuduktan sonra Mümtaz Tarhan’ın teşvikiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi‘ne geçti ve burada Felsefe Bölümü’nü bitirdi.

Erol Güngör 1957’de öğrenciliği sırasında kendi fakültesinde memurluğa başladı. Bu yıllarda Fransızca yanında İngilizce de öğrendi. Misafir profesör Hains’in laboratuvar asistanlığını yaptı ve derslerini Türkçe’ye tercüme etti. 1961’de Edebiyat Fakültesi’nden mezun olunca Tecrübî Psikoloji Kürsüsü’ne asistan tayin edildi. Asistanlığı sırasında Türkiye’de yeni bir ilim dalı olan sosyal psikolojiye yöneldi. Bu disiplinin önemli temsilcilerinden Krech ve Grutchfield’in eserini Sosyal Psikoloji adıyla Türkçe’ye çevirdi. Akademik çalışmalarının yanı sıra dergi ve gazetelerde yazı yazmayı sürdürdü.

1965 senesinde Mümtaz Turhan’ın yönetiminde hazırladığı Kelâmî (Verbal) Yapılarda Estetik Organizasyon isimli teziyle doktor unvanını aldı. 1966 yılında Golorado Üniversitesi’nden sosyal psikolog Kenneth Hammond‘un daveti üzerine Amerika’ya gitti. Bu üniversitenin Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde milletlerarası bir ekibin araştırmalarına katıldı. 1968 senesinde Türkiye’ye dönerek Tecrübî Psikoloji Kürsüsü’nde sosyal psikoloji derslerini yürütmeye başladı. Askerliğini yaptığı senelerde hazırladığı Şahıslararası İhtilâfların Çözümünde Lisanın Rolü ismini taşıyan teziyle 1970’de doçent oldu.

Üniversitede verdiği dersler ve ilmi yayınlarıyla Türkiye’de sosyal psikoloji dalını önemli bir alan haline getiren Güngör Başbakanlık Planlama Teşkilâtı’nda, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın çeşitli komisyonlarında görev aldı. 1978 senesinde, genel değerler sistemiyle ahlaki değerler arasındaki ilişkileri sosyopsikolojik açıdan incelediği Değerler Psikolojisi Üzerinde Araştırmalar başlıklı takdim teziyle sosyal psikoloji profesörü oldu. 1982 senesinde Selçuk Üniversitesi’ne rektör tayin edildi. Bu görevi sırasında 24 Nisan 1983 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here