Facebook e-posta ve kullanıcı isimlerini birleştiriyor

0
151

       Şayet Facebook’ta şimdiye kadar bir kullanıcı ismi belirlemiş değilseniz artık bu ismi belirleme zamanı geldi diyebiliriz. Çünkü Facebook bugün yayınladığı bir duyuruyla  bundan sonra kullanıcı kullanıcı isimleri ile Facebook e-posta servisinde aynı isimlerin kullanılacağını duyurdu.  Bu uygulamayla facebook yönetimi site içerisindeki kullanıcı ismi tutarlığını maksimum seviyeye getirmeyi amaçlıyor.

      Bu duyurunun yayınlanmasının hemen akabinde  facebookta kendisine henüz bir kullanıcı isimi belirlememiş kullanıcılara  konuyla alakalı olarak bir uyarı mesajı gönderilmeye başladı. Bu sürecin 3-4 haftaya yayılarak bitirileceği tahmin ediliyor.

Böylece örneğin;  Facebook.com/muratcan  olan facebook kullanıcı adınız aynı zamanda muratcanl@facebook.com şeklinde  e-posta adresiniz haline gelmiş olacak.

Bilindiği gibi, E-mail adresi günümüzde internet üzerinden iletişim kurmanın en önemli yolu. ve  Hotmail, Gmail, Yahomail,Yandexmail gibi ücretsiz e-posta servisleri de bu hizmeti sunan firmalar için pek çok farklı nedenden dolayı büyük önem taşıyor. Facebook’un da ücretsiz bu şekilde e-posta servisi pazarına girmeye çalışması mantıklı.

 

Her ne kadar facebook bu uygulamayı bugün başlatmış olsa da, bunun Facebook’un birincil amacı e-posta kullanımını artırmak olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Görüne o ki facebook kendisine ait olacak mesajlaşma servisi ve anlık mesajlaşma hizmeti marifetiyle e-mail yerine, gerek sosyal paylaşım ağına gerekse çağa daha uygun gelişmiş olduğuna inadığı alternatif  bir e-posta servisi yaratmaya çalışıyor. Özellikle genç internet kullanıcılarının da iletişim için e-posta yerine Facebook ve Twitter’ı tercih etmesi bunun nedenlerinden biri. Dolayısı ile yıllardır Facebook üzerinden iletişime geçen kullanıcıların e-posta olarak farklı adresleri tercih etmesi facebook yönetiminin böyle  bir uygulamayı hayata geçirmek istemelerinin diğer bir nedeni olabilir.

Facebook’un e-postayı göz ardı etmek gibi bir lüksü olmadığının farkındaydı ve daha öncede kullanıcılarının facebook üzerinden kendilerine e-mail almalarını sağladı, şidmi de bu değişikliği bir adım daha ileriye taşıyor.  Facebook mesajları ve 2010 yılında sunduğu anında mesajlaşma hizmetinin yanı sıra ücretsiz e-posta hizmetini de bir arada sunarak iletişim konusunda sunduğu çeşitliliği ve dolayısıyla avantajını artırmaya çalışması da önemli.

Eğer siz de Facebook e-posta adresinizi tercih ettiğiniz isminizle kullanmak isterseniz ilk yapmanız gereken bu adresi ziyaret ederek Facebook kullanıcı adınızı tanımlamanız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here