Facebook Halka Arz İçin SEC Onayını Bekliyor

0
179

Facebook  Borsa İçin SEC Onayı Pazartesiye Kaldı

 

Halka açılmak için girişimlerine hızla devam eden Facebook yolun sonuna yaklaşıyor. SEC’e Facebook yönetimi tarafından gönderilen S-1 dökümanların 07-05-2012’de onaylanması bekleniyor.

 

Uzun zamandır Borsaya açılmak için çalışmalarına aralıksız devam eden Facebook yönetimi, görünen o ki sona yaklaştılar . Son  haberlere bakılacak olursa Facebook yönetimi SEC‘e gönderdiği S_1 dosyalarının onayını bekliyor ve onayın önümüzdeki Pazartesi gerçekleşmesi bekleniyor.

Haberlere bakılacak olursa, Amerika Birleşik Devletleri Düzenleme Kurumu Olan SEC, ”FB” simgesiyle birlikte Facebook‘un borsaya açılmasını sağlayacak gerekli onayı Pazartesi günü verecek. Şayet söz konusu izin Pazartesi günü alınırsa o zaman Facebook’un 17 Mayıs 2012’de borsaya çıkma planı gerçekleşmiş olacak.  Şirketin yöneticileri de daha önce yaptıkları açıklamalarda Facebook’un borsaya giriş tarihi olarak 17 Mayısı işaret etmişlerdi.

Fakat bildiğiniz gibi onay alındıktan sonra isterlerse Facebook yönetimi borsaya giriş tarihini erteleyebilirler. Geçen hafta bu ertelemeyle alakalı haberler yayılmıştı. Buna en önemli sebep olarakta  Nasdaq borsasının özellikle son bir ayda yüzde 5.6 seviyesinde değer kaybetmesi gösterildi. Bu beklenmedik düşüş Facebook yönetimini borsaya girme noktasında biraz daha beklemeye iteceği iddiaları vardı. Fakat son  10 güne baktığımızda Nasdaq’ın yükselişe geçerek durumu toparladığını görüyoruz. Durum böyle olunca da Facebook yönetiminin daha önce belirledikleri 17 Mayıs tarihinde borsaya girme işlemin gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Bütün bu haberlerle alakalı olarak  Facebook yöneticilerinden herhangi bir açıklama gelmedi. Buda daha önce yapılan 17 Mayıs tarihinin değişmediği anlamına gelebilir.

Şirket yöneticilerinin  Nisan ayının son haftasında yaptıkları S-1 dökümanlarındaki güncelleme, şirketin kısa bir süre sonra borsaya gireceğinin zaten habercisiydi.  Her ne kadar, kesin olmamakla beraber şirketin hisse başı 30,89 dolardan değerlendirileceği tahmin ediliyor. Bunun doğru olduğunu varsayarsak, Facebook’un değerinin yaklaşık 77-80 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Facebook’un son olarak Instagrama yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımın onun değerini arttırdığı tartışılmaz. Bazı haberlere göre, facebook’un borsa değerinin 100 milyar dolar üzerinde olacağı. Bunun içinde İnstagram’ın satın alındığı iddia ediliyor.  Facebook’un 100 milyar dolarlık değere ulaşması için kısa süre içinde farklı yatırımlara yönelmesi gerekiyor ki dünkü haberlere baktığımızda Apple Store’un gözdesi olan Viddy’i satın alacağı söylentileri vardı.

Kısa sürede Facebook neleri değiştirir bilinmez ama benim tahminin Facebook’un Borsa Değeri 100 Milyar Dolar Üzerinde Olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here