Facebook Sayfaları İçin Yeni ”Listen” Dinle Butonu

0
156

Facebook  tarafından düzenlenen son f8 konferansında Open Graph ile birlikte beraber gelecek yeni butonlar hakkında bilgi vermiştik. Ve kısa bir süredir bu beklenti içerisindeydik.

Facebook kullanıcları bu butonların ne zaman çıkacağını bekleye dursun  Facebook da Spotify ile işbirliği yapmaya karar verdi ve bu işbirliğinin hemen akabinde Rdio ve MOG da işbirliği yapılan şirketler silsilesine eklendiler.

 

Ülkemizde şimdilik aktif hale getirilmemiş olsa da, butonun aktif edildiği ülkelerde facebook üzerinden müzik dinleyen kullanıcı sayısı katlanarak arttı. Tabiki tartışmalarda beraberinde geldi. İddialar Facebook’un, iTunes’a rakip olacağı yönündeydi. Bütün bu tartışmaların sonucunda şimdi Facebook sayfalarına yeni geliştirilmiş “Listen”, Dinle butonunun geleceğini öğrnemiş bulunuyoruz.

 

 

Fakat hemen heveslenmeyin:). Bu yeni buton kullanıcıların profillerini ve her sayfayı kapsamıyor. Gelen ”Listen”  butonun özelliği sadece müzisyen ve müzik gruplarının yer alacak.  Butona tıklandığında, grubun facebook’daki şarkıları dinlenecek.  ”Listen” Dinle butonu şimdilik çok az sayıda şarkıcının sayfalarında kullanımda. Şüphesiz ki  Facebook’un gelecekte MySpace’in yaptığı gibi bir sistem geliştirmesi de belki söz konusu olabilir.

Bilindiği gibi, MySpace  sayısız  amatör gruba ev sahipliği yapmış ve site ile birçok amatör grup hayranlarına ulaşma imkanı yakalamıştılar. MySpace’in sosyal medya karşısında gün geçtikçe varlığını kaybetmesi ve  uzun bir süre öncede rekabete dayanamayarak gözden düşmesinden bir süre sonra Facebook’un bu boşalan alanı doldurmak gibi bir niyeti olduğu aşikar. Fakat,  Facebook’un bu uygulamayı işbirliğine gittiği şirketler aracılığı ile bütün dünyada istediği standartlara getirmesi şimdilik çok zor gibi görünüyor, yada en azından bunun çok uzun zaman alacağını söyleyebiliriz. Spotify’ın Facebook işbirliği ile Türkiye piyasasına girme ihtimali bulunuyor.

 

Kısa bir süre önce ülkemizde yayına başlayan Yandex’te buna benzer bir çalışma başlatmıştı. Site üzerinden müzik dinlemek yeni bir şey değil aslında. İlerleyen zamanda ülkemizde bu alanda Yandex Facebook çekişmesine şahit olacağız galiba.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here