Facebook’un Borsa Değeri 75 Milyar Dolar

0
242

Facebook’un borsa değeri son zamanlarda sıkça gündeme geliyordu ve konuyla alakalı olarak şirket herhangi bir açıklama yapmıyordu.  Fakat Facebookun borsa değerini açıklamadan önce Instagramı satın alması şirketin borsa değeri hakkında yatırımcılara biraz da olsa ipucu verdi.

Bugün The New York Times gazetesinde yayımlanan haberde  Isntagram’ın satın alınması dışında ayrıca bu değer hakkında da bilgi verildi.   Söz konusu haberden edindiğimiz bilgilere göre Facebook Instagram’a satın alma bedelinin yüzde 30′unu peşin ödeyecek ve geriye kalan 70′lik kısmındaysa hisse senetleriyle ödeyecek. Bu satışın değeri bildiğiniz gibi 1 milyar dolar, yani Facebook bu değerin 300 milyon doları peşin öderken geri kalan 700 milyon doları 70′lik kısmını oluşturan 700 milyon doları ise Mayıs ayında gerçekleşecek olan borsa kağıtlarından vermesi bekleniyor.

İşte tam da bu noktada enteresan bir urum ortaya çıkıyor.  Bu satıştan dolayı Facebook, Instagram’a 700 milyon dolarlık hisse senedi verecek.  İyi de bu hisse senetlerin değeri nedir?

Konuyla  alakalı takip ettiğimiz haberlerde satın almanın detaylarında Facebook’un hisse başı değeri 30 dolar olarak öngörülüyordu. Bunu bir kriter olarak alırsak, şirketin spekülasyonlarda sıkça geçen 104 milyar dolarlık değer rakamıyla borsaya açılması bu değerlere göre çok zor görünüyordu. Facebook’un hisse başı 30 dolar değerle borsaya açılması şirketin borsa değerini 75 milyar dolar civarlarında olduğunu gösteriyor.  Bu arada Facebook’un toplamda borsaya açacağı kağıt sayının25 milyon adte civarında olduğunu belirtelim.

Kısa bir süre öncesine kadar, daha doğrusu Facebook Instagramı satın almadan önce Facebook’da işler pek yolunda görünmüyordu. Borsaya başvurmadan kısa bir süre önce Instagram haberleriyle bir anda gündeme tekrar gelen Facebook bu şekilde bir taşla iki kuş vurmuş oldu anlaşılan. Kısacası bu satın almayla birlikte borsaya açılmak için başvurusunu gerçekleştirdikten sonra finans çevreleri şirketin toplam borsa değerinin yaklaşık 100 milyar dolar olduğunu  öngördü.

Aslında  Instagram anlaşmasıyla su yüzüne çıkan değerde öngörülen rakamın bir hayli altında. Tabi ki ‘Şişirilme’ değerlerin konuşulduğu bir süreçte Facebook’un yüksek borsa değeri haberlerii’ pek şaşırtıcı değil.

Görünen o ki sosyal medya’da dönen milyar dolarların asıl sebebini öğrenmek için daha çok saç ağırtmamız lazım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here