Facestagram: Beş Yeni Facebook + Instagram Özelliği Geliyor

0
204

 

Instagramı satın aldıktan sonra, Instagram kullanıcılarının büyük bir bölümünün orataya koyduğu olumsuz tepkiden olsa gerek bugün Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom bir açıklama yaparak kullanıcılarını sakinleştirecek bir açıklamada bulundu. Açıklamada Instagram’ın ortadan kalkmayacağını belirtti. Yapılan açıklamanın kısa özeti bu cümlede, peki Instagram için ne değişecek? Görünen o ki Facebook ve Instagram ortaklığı ile resim paylaşımı üzerine daha gelişmiş bir teknoloji facebook’ta oluşturulacak.  Böylece hem kullanıcı memmuniyeti sağlanacak hemde daha çok para kazanılacak.

Systrom ve Zuckerberg in  bugünkü yazılı açıklamaları yaptıkları planlar hakkında önemli bilgiler veriyor. Systrom yazısında;

“It’s important to be clear that Instagram is not going away…We’ll continue to add new features to the product and find new ways to create a better mobile photos experience…You’ll still have all the same people you follow and that follow you. You’ll still be able to share to other social networks. And you’ll still have all the other features that make the app so fun and unique.”

” Instagram’ın ortadan kalkmayacağının net bir şekilde bilinmesi önemlidir. Biz ürüne yeni özellikler eklemek ve daha iyi bir mobil fotoğraf imkanı yaratmak için yeni yollar bulmaya devam edeceğiz . Sizin takip ettiğiniz ve sizi takip eden insanlar olduğu gibi kalacaktır. Resimler diğer soysal paylaşım ağlarında da paylaşa bileceksiniz.Ve uygulamanın benzersiz ve eğlenceli tüm özelliklerine sahip olmaya devam edeceksiniz”

Konuyla alakalı  Facebook’un SEO’su  Mark Zuckerberg  kendi Zaman Tüneline şunları yazdı.

“Now, we’ll be able to work even more closely with the Instagram team…We believe [Facebook and Instagram] are different experiences that complement each other. But in order to do this well, we need to be mindful about keeping and building on Instagram’s strengths and features rather than just trying to integrate everything into Facebook. That’s why we’re committed to building and growing Instagram independently…We plan on keeping features like the ability to post to other social networks, the ability to not share your Instagrams on Facebook if you want”

” Şimdi Instagram ekibiyle daha yakından çalışma imkanımız olacak.  Biz [Facebook ve Instagram] birbirlerini tamamlayıcı farklı deneyimlerin olduğuna inanıyoruz. Ama bunu daha iyi yapabilmek için, Instagram’ın gücünü ve özelliklerini  Facebook’a entegre etmeye çalışmak yerine, bunları dikkatle korumalı ve geliştirmeliyiz. Bu yüzden Instagram’ın bağımsız olarak kurulması ve gelişmesine karar verdik. Biz, instargam paylaşımlarınızı başka sosyal ağlarda paylaşma, isterseniz facebookta paylaşmama özelliğini korumayı planlıyoruz”. 

gerek Facebook gerekse Instagram yöneticilerinin yazdıklarından yola çıkarak bir fikir yürütecek olursak iki şirkette bağımsız ama iç içe çalışacaklar ki bugün Facebook’un ürün tasarımcısı  Keegan Jones’in paylaştığı resimde bunu gösteriyor. Resim Facebooku bugün ziyaret eden Instagram ekibini gösteriyor.

 

 

Şimdi asıl konumuza geçelim yani Beş Yeni  Facebook + Instagram Özelliği…

 

1. Facebook Fotoğraf Filitresi:

Instagram’ın  IPhone veya Android için yaratılacak yeni bir uygulamasıyla ve “Lux” düğmesi yardımıyla  resimler Facebook paylaşılmadan önce Instagram  filtresinde parlaklık, doygunluğu v.s üzerinde değişiklikler yapılabilir. Bu özellik sayesinde  Facebook kullanıcıları kendilerine ait albümlerin görsellik kalitesini arttırabilirler.

 

2. Fotoğraf Aktarımı:

 

Facebook’un arayüzünde ‘Facebook İnstagram Fotpğrafları” veya buna benzer bir uygulamanın olması beni şaşırtmaz. Bu uygulamayla birlikte Facebook kullanıcılarına sadece yeni foroğrafları değil, eski foroğrafları da düzenleme imkanı tanıyabilir.

 

 

3. Facebooktan Instagrama Instagramdan facebook’a otomatik giriş:

Eğer yapılan açıklamaların doğru olduğuna inanırsak, Instagram varlığını koruyacak yani iki farklı site olacak ama bu iki sitenin farklı ve bağımsız olsalarda aralarında br bağ olmalı. İşte bu bağda Facebook hesabı olanlar Instagrama kayıt olmadan girerek kurulmuş olacak. Bunun olmaması düşünülemez.

 

4. Instagram facebook’un veritabanını kullanacak:

Yukarıda bahsettiğimiz bütün bu uygulamaların hayata geçmesi için Instagramın Facebook’un veri tabanını kullanması elzem.

5.  Facebook Arkadaşı Etiketleme:

 

Instagram’da kullanıcının paylaştığı fotoğrafı facebooktaki arkadaşına etiketleme veya bunun tam tersi.

 

Zamanla Facebook ve Instagramın kullanıcıları için hazırladıkları planları göreceğiz ama onlar planlarını yaparken bizde tahmin edelim dedik. Bakalım ne kadarında isabet etmiş olacağız. Umuyorum bunu kısa bir süre içerisinde göreceğiz…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here