FED Açıklaması 2016 Dolar Kurunu Etkiledi

0
139

Amerikan merkez bankası (FED) dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Amerika birleşik devletlerinin mali politikasını yöneten kurumdur. ABD ekonomisinin hacmi ve dünya piyasalarına etkisinin çok güçlü olması nedeniyle Fed faiz oranı tüm dünya yatırımcıları tarafından izlenmektedir.  Merkez bankaları tarafından saptanan faiz oranı merkez bankasından borç almak isteyen bankaların ödeyecekleri faiz tutarını belirlemesi açısından çok önemlidir.

Dünyanın farklıülkerlerin piyasalar FED açıklamasına değişik tepkiler verirken Türkiye’de Borsa ilk önce olumlu etkilendi daha sonra Merkez banakasının açıklamasıyla rüzgar tersine döndü ve bugün itibariyle dolar yükselmeye başladı.

ABD merkez bankası piyasaların haftalardır beklediği faiz oranını nihayet açıkladı. Gösterge faiz oranını 0,25 yükselten Fed 2006 yılından bu yana ilk kez faiz arttırarak dünya piyasaları açısından yeni bir periyod başladığının ipucunu vermiş oldu. Piyasaların merakla beklediği Federal Açık Piyasa Komitesinin toplanmasının sonucunda faiz oranı tahmin edildiği gibi artış gösterdi. Fed Başkanı Janet Yellen’in öncülüğünde bir araya gelen komite son birkaç yıldır sıfır düzeyinde tutulan faiz aralığını yüzde 0,25-0,50 düzeyine getirdi. 2006 yılında Amerika’daki konut kredilerinin çökmesi sonucu ekonominin girdiği durgunluk nedeniyle Amerikan merkez bankası faiz oranlarını indirmeye başlamış, bugüne kadar bu oran 0-0,25 düzeyinde seyretmişti.

FED Amerika piyasalarına yönelik gerçekleşmesi beklenen 2015 yılı büyüme olasılığını yüzde 2,1 olarak tahmin ederken 2016 yılı büyüme oranını ise yüzde 2,4’e yükseltti. 2015 yılı enflasyon tahmin oranı da yüzde 0,3-0,5 olarak açıklandı.  Önümüzdeki yıl işsizliğin düşeceğini öngören FED işsizlik tahminini yüzde 4,3-4,9 aralığına çekti. Fed’in gelecek yıllar için tahmini faiz oranları formel bir nitelik taşımasa da piyasaların nabzını tutması açısından bu tahminlere büyük önem veriliyor. Fed’in ekonomik büyüme beklentisini yükseltmesi faiz oranı artımının büyümeyi engellemeyeceğini düşündüğünü açığa çıkarıyor.

Dolar Kuru Yükselmeye Devam Eder mi?

Geçtiğimiz hafta dolar sert bir düşüş yapmıştı ama bugün Merkez Bankasının faiz oranlarını açıklamasından sonra Dolar yükseldi. 2016 Dolar kuru hakkında yazılan senaryoları doğrular gibi gelişmeler yaşandı.

Enflasyon oranındaki devamlı düşüş ile yatırım ve harcamalardaki artış FED’in faiz oranını arttırma gerekçeleri olarak açıklandı. Amerikan merkez bankası faiz oranında yeni artış oranını saptarken enflasyon ve işgücü oranlarını izlemeye devam edeceğini duyurdu. FED Başkanı Janet Yellen ekonominin gelişmeye devam edeceği konusunda iyimser olduklarını belirtti. Yellen ekonomik göstergelerin güçlenmeye devam etmesine karşın istihdam ücret artışının hala zayıf olduğunu da kaydetti. Hisse piyasaları da faiz yükseltme kararı sonucu yükselişe geçti.

ABD devlet tahvili faiz oranı 2,30’a çıkarken, iki yıllık devlet tahvili faiz düzeyi ise son beş yıldan bu yana ilk kez yüzde 1’i gördü. Artışa geçen faiz oranının en çok tesir edeceği ülkelerden biri olacağı tahmin edilen Türkiye’de de hisse senedi alımları yükselişe geçti. Kademeli olarak faiz artışı yapacağını açıklayan FED’in bu kararı sonrası piyasalarda faiz artımının uzun bir döneme yayılarak yapılacağı beklentisi hâkim. Ekonomistler Amerikan ekonomisinin yükselişe geçmesinin küresel bazda olumlu olduğu konusunda hemfikir. Ancak ekonomistler ekonomik güçlenmenin sürekliliğini sağlayacak nedenlerin devam etme şartına da ayrıca dikkat çekti.  Fed faiz oranı artışı sonrasında piyasalarda oluşan iyimser havanın fiyat istikrarı sağlamada pozitif sonuçlar yaratabileceğini söylemek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here