Ferdi Sabit Soyer

0
26

Altıncı KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer. Ferdi Sabit Soyer kimdir? İşte Ferdi Sabit Soyer’in biyografisi..

Ferdi Sabit Soyer 1951 yılında Lefkoşa’da doğdu. 

1985 yılında CTP Gazimağusa milletvekili olarak meclise girdi. 1990’da DMP Gazimağusa milletvekili olarak seçilmesine rağmen diğer CTP’li ve TKP’li milletvekilleri ile birlikte mecliste yerini almayı reddetti. Naci Talat Usar’ın vefatıyla boşalan CTP genel sekreterliği görevine getirildi.

1993 erken genel seçimlerinde yeniden CTP Gazimağusa milletvekili seçildi. Bir dönem DP-CTP hükümetinde tarım, doğal kaynaklar ve enerji bakanı oldu. CTP genel başkanlığına 1995 yılında Özker Özgür’e karşı aday oldu, az bir oy farkıyla başkanlığı kaybetti. 1996’da Mehmet Ali Talat’ın CTP genel başkanı seçilmesiyle yeniden CTP genel sekreteri oldu. 1998, 2003 ve 2005 genel seçimlerinde CTP’den Gazimağusa milletvekili seçildi.

2005 yılında, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında olağanüstü kurultay tarafından CTP genel başkanı seçilmiş, sonrasında da hükümeti kurma görevini alarak CTP-DP hükümetinde başbakan olmuştur ve DP ile anlaşmazlıkları olduğu için 1 yıl sonra istifa etti. Yeni hükümeti kurma görevi yine kendisine verildi. Ferdi Sabit Soyer, yeni hükümeti eski hükümet ortağı DP ve ana muhalefet partisi UBP’den kopan milletvekillerinin oluşturduğu Özgürlük ve Reform Partisi ile kurdu.

19 Nisan 2009 tarihinde gerçekleşen genel seçimler sonucularının resmen ilan edilmesinden ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından kendi hükümetinin istifasını 21 Nisan 2009 tarihinde Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a verdi. Başbakanlık görevini yeni hükümet kurulunca Derviş Eroğlu’na devretti. 5 Haziran 2011 tarihindeki CTP kurultayında aday olmadı ve başkanlığı Özkan Yorgancıoğlu’na bıraktı.

Ferdi Sabit Soyer evli ve iki çocuk babası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here