Ferit Şahenk

0
6

Türk iş adamı Ferit Şahenk… Ferit Şahenk kimdir? İşteFerit Şahenk’in biyografisi

Ferit Şahenk, 1964 senesinde Ankara‘da dünyaya geldi. Annesi Deniz Şahenk, babası iş adamı Doğuş Holding‘in kurucusu Ayhan Şahenk’tir. Filiz Şahenk isminde bir kız kardeşi vardır. Aslen Niğdeli olan Şahenk İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir. Lise öğrenimini İsviçre’de tamamlayan Şahenk ardından üniversite eğitimi için Boston Koleji’ne geçti, 1987 senesinde, pazarlama ve insan kaynakları bölümünden mezun oldu. Eğitimini Harvard Üniversitesi’nin Owner/President yönetici programıyla tamamladı. 1988 senesinde Manufacturers Hannover’da bankacılık stajı yaptı.

Türkiye’ye dönünce aile şirketinde işe başladı. Bu dönemde çeşitli kademelerde görev aldı. 1991 senesinde, Garanti Menkul Kıymetler Şirketi‘ni kurdu. Şirket, 1994 senesinde Doğuş Grubu‘nun yatırım bankası haline geldi. Bu bankanın yönetim kurulu başkan yardımcılığına Ferit Şahenk getirildi. 1990-1997 seneleri arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu başkanlığı yapan Şahenk, 2001 senesi Nisan ayında, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden babası Ayhan Şahenk‘in yerine, henüz 37 yaşındayken Doğuş Holding‘in başına getirildi.

2001 senesindeki finans krizini 7 sektörde 60 şirket ile çok zor atlattı. Bu dönemde Osmanlı Bankası, Körfezbank ve Garanti Bankası ismi ile 3 bankası varken hepsini Garanti Bankası ismi altında birleştirdi. Şahsi serveti Forbes dergisi 2013 verilerine göre 3,4 milyar dolar olan Ferit Şahenk, Doğuş Holding çatısı altında çalışan 20.000’den fazla insanın da işvereni konumundadır.

Amerikalı Diana Şahenk ile evli olan Şahenk’in Defne isminde bir kız çocuğu vardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here