Fethi Tevetoğlu

0
6

Türk doktor, yazar, ansiklopedist ve siyasetçi Fethi Tevetoğlu… Fethi Tevetoğlu kimdir? İşte Fethi Tevetoğlu’nun biyografisi

Fethi Tevetoğlu 31 Ocak 1916‘da İstanbul‘da dünyaya geldi. Asker olan babasından etkilenerek milliyetçi bir görüşe sahip oldu. Edebiyata ve şiire oldukça düşkün olan Tevetoğlu birçok alanda eserler yazdı. Öğrencilik döneminde Nihal Atsız ile tanışarak Türkçülük mücadelesinde yer aldı.

Kopuz, Atsız Mecmua, Türk Kültürü, Orhun, Türk Sazı, Çınaraltı, Ülkü, Toprak dergilerinde ve Tasvir, Yeni İstanbul, Son Havadis gazetelerinde bu alanda yazılar yazdı. Irkçılık-Turancılık Davası kapsamında yakalanarak 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Siyasi kariyerine 1957 senesinde Demokrat Parti’den Samsun İl Başkanı olarak başladı. 1961-1974 seneleri arasında Samsun Cumhuriyet Senatörü oldu. İslam Ülkeleri Konferansı Başkan Yardımcılığı, Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı, Müslüman Mültecileri Kalkındırma Vakfı Genel Başkanlığı, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlğı gibi pek çok görevde bulundu. Şarkıcı Tarkan’ın dedesinin kardeşi olan Fethi Tevetoğlu 27 Kasım 1989‘da yaşamını yitirdi.

ESERLERİ

Yarın Turan Benimdir

Bir Bayrak Altına

Türklüğe Kurban

Büyük Türkçü Müftüoğlu Ahmed Hikmet

Enis Behiç Koryürek- Hayatı ve Eserleri

Faşist Yok Komünist Var

Dış Politika Görüşümüz

Milletlere Işık Tutan İki Beyanname

Komünist Blokta Milliyet ve Mefkure

Kıbrıs ve Komünizm

Açıklıyorum

Yirminci Yüzyılın Yüzkarası: Utanç Duvarı

Türkiye’de Sosyalist ve Komünist Faaliyetler

Mukaddes Topraklardan Geçen Yol

Benim Gördüğüm Bugünkü Rusya

Mehmed Emin Yurdakul- Hayatı ve Eserleri

Ömer Naci

Hamdullah Suphi Tanrıöver – Hayatı ve Eserleri

Milli Mücadele Yıllarındaki Kuruluşlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here