Fırat Kalkanı Harekatı Harita Çizelgesi

0
193

Fırat kalkanı harekatı son 1.5 aydır ülkemizin gündeminde. Bundan dolayı harekatın başladığı günden bu günde

24 Ağustos 2016’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle başlattığı ve El Bab’ın terör örgütü IŞİD’den alınmasının ardından sonra eren Fırat Kalkanı Harekatı‘yla 2 bin kilometrekareden fazla alan ÖSO kontrolüne geçti. Bu bölgelerin eski haline getirilmesi için yardımda bulunan Türkiye, bu topraklarda Suriyeli Polis Gücü’nü kurmakla birlikte ticaretinde geliştirilmesine de destek verdi.

Fırat Harekatı hakkında detaylara girmeden Mete Yarar Fırat Harekatı hakkındaki yorumlarını izlemenizi öneririz.

Ayrıca 5N1K tarafından hazırlanan Fırat Harekatının bir parçası olan Suriye Cerablus operasyonu hakkında hazırlanan programı izleyebilirsiniz.

Aşağıda da harekatın ilk gününden itibaren sürekli güncellediğimiz haritalar yer alıyor. 2 bin kilometrekare alandan fazla bir bölgede kontrol sağlandığı bölgede binlerce IŞİD ve YPG’li terörist öldürüldü. Üzerinden tam bir geçen Fırat Kalkanı Harekatı‘nın zaman çizelgesi şöyle:

  • 24 Ağustos’ta başlayan harekâtın ilk 6 gününde IŞİD’den 33 köy ele geçirildi. 5 Eylül’de ise IŞİD Türkiye sınırındaki tüm köylerden çıkarıldı.

8 Mart 2017: Rejim güçleri 2 yıl aradan sonra ilk kez Fırat Nehri’ne ulaştı. Rejimin DAEŞ’e karşı ilerleyişi hızlı bir şekilde devam ederken, TSK/ÖSO cephesinde şimdilik herhangi bir hareketlilik söz konusu değil.

6 Mart 2017: Menbic askeri Konseyi Menbiç’in batısındaki 6 köyü Suriye ordusuna verdiklerini söyledi. Bu açıklamalar ve ABD Özel Kuvvetleri’nin lokasyon bilgilerine göre Menbiç çevresinde yaklaşık son durum.

@Leventkemal

2 Mart 2017: Son 4 günde Menbiç’in batısındaki 6 köy YPG’den alındı. YPG Menbiç’in batısında kontrol ettiği bölgeleri rejime bıraktı.

28 Şubat 2017: Muhalifler Menbiç’in batısındaki 2 köyü YPG’den aldı.

27 Şubat 2017: ABD karşıtı(!) Rusya emrindeki rejim güçleri ile ABD’nin kara ordusu olarak görev yapan YPG’nin toprakları El Bab güneyinde birleşti.

26 Şubat 2017: Rejim güçleri El Bab’ın güneyindeki Tarif’i ele geçirdi. Rejim güçleri ile YPG’nin topraklarının birleşmesine yaklaşık 11 KM kaldı.

23 Şubat 2017: El Bab, Kabasin ve Baza’da tamamen kontrol sağlandı.

* El Bab’ın ardından az önce Kabasin ve Baza’da alınarak Menbiç dışındaki Fırat Kalkanı Harekatı sınırlarına ulaşıldı.

IŞİD’in tüm savunma hatlarının TSK ve ÖSO güçleri tarafından kırılmasının ardından, ilçenin doğu mahallerinde kalan teröristler ilçeden kaçtı/çekildi.

Havar-Kilis Operasyon Odası’nın yayınladığı resmi harita:

Alternatif haritalar:

Alternatif harita:

23 Şubat 2017 | El Bab’ta kontrol sağlandı

El Bab alınmadan önce – Sabah saatlerindeki son durum haritası…

23 Şubat 2017 El Bab son durum haritası

22 Şubat 2017: TSK ve ÖSO El Bab içerisinde büyük ilerleme kaydetti.

Suriye Gündemi

20 Şubat 2017: Muhalifler El Bab’da şehir içinde ilerlemeye başladı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

19 Şubat 2017:  180. Gününde Fırat Kalkanı Operasyonu’nda El Bab’da kayda değer bir ilerleme kaydedilmezken, Baza kuzey ve güney yönünden çembere alınmaya başlandı. TSK muhtemelen El Bab, Kabasin ve Baza arasındaki bağlantıyı kesmeyi deneyecek.

18 Şubat 2017: Muhaliflerin strateji gereği çekildiği&IŞID’in ele geçirdiği alanlar ve Bab çevresinde oluşan yeni harita… (Haritada tarih 14 Șubat görünse de an itibariyle bir değişim yok)

14 Şubat 2017: Tadif kavşağından strateji gereği&IŞİD saldırısıyla muhaliflerin çekildiği ifade ediliyor.

13 Şubat 2017:

12 Şubat 2017:

11 Şubat 2017: Tadif kavşağı başta olmak üzere El Bab’ın batısında birçok nokta IŞİD’den alındı. “Esad rejimine bağlı güçler ile Türkiye destekli muhalifler çatışacak mı? El Bab’a rejim güçleri girecek mi?” soruları hakkında Rusya Savunma Bakanlığı açıklama yaptı: “Tadif’teki ilerlemenin sonucunda Suriye ordusu, Türkiye ile üzerinde mutabık kalınan ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bulunduğu geçici sınır çizgisine ilerledi.”

11 Şubat 2017 – El Bab Haritası (Tadif, Baza ve Kabasin)

10 Şubat 2017:

@archicivilians

El Bab’daki şehir savaşı (ayrıntılı harita)

9 Şubat 2017: El Bab çevresinde muhalifler mevzilerini koruduğu, Baza ve Kabasin’de de çatışmaların sürdüğü belirtiliyor. Rusya, Suriye’de askerlerimizin olduğu binayı bombaladı. 3 asker şehit olurken, 1’i ağır 11 askerimiz de yaralandı. Putin taziye için aradı.

Ayrıca rejim güçleri ile muhalifler ilk kez karșı karşıya geldi.

8 Şubat 2017:  Muhalifler resmi haritayı yayınladı. El Bab içerisinde Akil tepesi, hastane, Menbiç yolu ile kuzeydeki Bab sillolarının ele geçirildiği ve Baza’nın kontrolünün tamamen sağlandığı kesinleşti.

Büyük El Bab operasyonu Akil tepesi bölgesinden başladı. Daha önce 16 askerimizi şehit verdiğimiz Akil tepesi muhaliflerce ele geçirildi ve böylece şehir savaşı başlamış oldu.

El Bab şehir savaşını takip etmek için tıklayın.

El Bab’daki stratejik bölge Akil Tepesi ele geçirildi. | 8 Şubat 2017

7 Şubat 2017: Baza’da muhalifler su kanalları ve IŞİD’in olası savunma hattının imhası için beldenin belli bir kısmından çekildi. Rejim de Maz’oulah’ı ele geçirdi. Böyle giderse bir veya iki gün içinde rejim ile muhalifler IŞİD’i kuşatmaya alacak.

Rejim Maz’oulah’ı da ele geçirdi. – 7 Şubat 2017

 

6 Şubat 2017: Muhalifler Baza merkezden fotoğraf paylaştı. Belde de denetimin sağlandığı belirtililiyor. [18.54]

5 Şubat 2017: Baza’nın batısının IŞİD’in elinde olduğu, doğusunun da muhaliflerin elinde olduğu iddia ediliyor. Kesin olan ise Baza’da hâlâ çatışmalar sürüyor. Rejim de Bab”ın güneyinde bir köyü daha ele geçirdi. [22.42] Son durum haritası ise şöyle;

Mavi: Ele geçirilen bölge – Turuncu: Çatışmaların sürdüğü alanlar

Muhalifler IŞID kontrolündeki Baza’ya tekrar büyük bir operasyon düzenledi. Kesin olmamakla birlikte beldenin tekrar ele geçirildiği belirtiliyor. [18.02]

Muhalifler 5 saatin ardından(IȘİD’in yoğun saldırısı sonucu) Baza’yı kaybetti. [00.30]

4 Şubat 2017: Rejim Aran’ı ele geçirirken, Türkiye destekli muhalifler ise El Bab’ın doğusundaki stratejik belde Baza’yı kontrol altına aldı. Bu belde elde tutulursa Kabasin’in kuşatması başlayacak ve kısa sürede Kabasin alınacaktır. Ek olarak muhalifler 37 IŞİD’linin öldürüldüğünü bir bombalı aracında imha edildiğini duyurdu.

(El Bab’ın çevresindeki en önemli üç belde ise Kabasin, Baza ve güneydeki Tadef.)

4 Şubat 2017 Fırat Kalkanı Harekatı haritası

Muhaliflerin yayınladığı (alternatif) harita:

4 Şubat 2017 (18:30) Fırat Kalkanı Harekatı güncel son durum haritası – Baza alındı

2 Şubat 2017: Rejim güçleri El Bab’ın güneyindeki operasyonlarında toplam 250 KM2’lik alanı IȘID’den aldı. Muhaliflerde Bab’ın doğusunda Baza’nın güney doğusunda dört köyü ele geçirdi.

Doğu Halep ve El Bab çevrinde rejim güçlerinin ele geçirdiği alan (pembe)

1 Şubat 2017 – (23.42): Muhaliflerin yayınladığı en güncel haritaya göre; Türkiye destekli muhalifler, bugün El Bab’ın batısındaki ana yol üzerinde bulunan 3 köyü ele geçirdi. [Çizgili alan]

Rejim güçleri, El Bab’ın güneyinde biri önemli üç yerleșim yerini ele geçirdi. Toplamda 25’ten fazla köy rejim tarafından IŞİD’den alındı. Son 3 günde iki köy ve iki stratejik tepe muhaliflerce ele geçirildi.

1 Şubat 2017 El Bab çevresi

Bölgeye detaylı bakarsak: Rejim güçlerinin El Bab’a 7 KM uzaklıkta olduğu görülürken, pembe renkteki bölgelerin rejim ve YPG’nin ortak kontrol ettiği bölgeler olarak ifade ediliyor. Mavi renk , bugün muhaliflerin ele geçirdiği bölge. Mor, çatışma bölgeleri.

28 Ocak 2017: 

27 Ocak 2017: El Bab’ın doğusunda iki köy ÖSO güçleri tarafından kontrol altına alındı.

26 Ocak 2017: Fırat Kalkanı Harekatı’nda elde edilen topraklarla ilk kez karşı karşıya gelen rejim güçleri, El Bab’ın güneyinde ilerleyişini sürdürüyor.

25 Ocak 2017: Muhalif güçler, Selfaniye’de kontrol sağlanarak Kabasin‘in kuşatmaya alındığını kesin olarak açıkladı. Bölgedeki hava saldırıları, Türkiye’nin kurduğu askeri üsler ve çatışma bölgelerini gösteren en iyi harita şöyle:

25 Ocak 2017 | Fırat Kalkanı Harekatı harita

Bölgeye yakın bakış: Kabasin kuşatmaya alındı. (Siyah bölgeler IŞİD)

Kabasin kuşatmaya alındı

24 Ocak 2017: Rejim güçlerinin El Bab güneyinde ilerleyişi sürüyor.

Kaynak: SuriyeGundemi

22 Ocak 2017: Selfaniye köyünün ele geçirilerek Kabasin’in kuşatma altına alındığı kesinleşti. Resim güçlerinin de El Bab güneyinde ilerlediği ve bazı köyleri ele geçirdiği bildirildi.

El Bab operasyonu: Kabasin, Baza, Selfaniye, Tadif bölgesi son durum haritası

Alternatif haritalar (22 Ocak 2017):

Fırat Kalkanı Harekatı son durum haritası | 22 Ocak 2017 (Alternatif harita)
Fırat Kalkanı Haritası | 22 Ocak 2017

21 Ocak 2017: Muhalif kaynaklar Türkiye destekli muhaliflerin Selfaniye ve Kabr El Mukr’yi ele geçirerek Kabasin‘i kuşatma altına aldığı iddia ediliyor. Kesin olmamakla birlikte son durum haritası aşağıdaki gibi. En yakın zamanda haritayı kesin kaynaklarla güncelleyeceğiz.

Fırat Kalkanı Harekatı son durum haritası | 21 Ocak 2017 | Harita: @v4st0

20 Ocak 2017: Türkiye destekli muhaliflerin taarruzuna karşı IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırısında 5 askerimiz şehit oldu, 9 askerimiz yaralandı.

El Bab haritası | 20 Ocak 2017

10 Ocak 2017: Türkiye destekli muhalifler 11 günde sadece bir köyü ele geçirdi.

10 Ocak 2017 El Bab Haritası

09 Ocak 2017: Türkiye destekli muhalifler El Bab’ın doğusunda Selfaniye ve Baza yönünde  ‘kademeli olarak’ ilerleyişini sürdürüyor.

9 Ocak 2017 El Bab çevresi | Fırat Kalkanı haritası

31 Aralık 2016: El Bab çevresinde yoğun çatışmalar sonucu Daghelbash köyü ÖSO güçlerinin kontrolüne geçti. (Harita güncellenecektir…)

24 Aralık 2016: Türkiye destekli muhalifler El Bab şehrinin en stratejik bölgesi olan Akil Dağı ve Halep-El Bab yoluyla birlikte bazı bölgelerde kontrolü sağladı. (Ok ile gösterilen alan Akil dağı)

*Güncellendi! Akil tepesi ve batısındaki IŞİD yığınağı olarak kullanılan hastane TSK tarafından ele geçirildi. – (Yeşil çizgili bölge)

El Bab Haritası
El Bab haritası (21 Aralık 2016)

19 Aralık 2016:

19 Aralık 2016 Fırat Kalkanı haritası

El Bab çevresi yakın harita:

El Bab Haritası (19 Aralık 2016)

17 Aralık 2016: Türkiye destekli ÖSO güçleri, El Bab’ın doğusundaki Kabr El Mukri’yi IŞİD’den aldı.

El Bab çevresinde son durum (17 Aralık 2016)
17 Aralık 2016 Fırat Kalkanı haritası

12 Aralık 2016:

11 Aralık 2016: El Bab-Menbiç yolu doğu ve batı olmak üzere tamamen ÖSO kontrolüne geçerken, Türkiye destekli muhalif güçler El Bab’ı kuşatmaya almak için ilerlemesini sürdürüyor. Muhaliflerin El Bab’ın güneyinde daha da ilerlediği söylense de en sağlıklı harita bu:

El Bab haritası (11 Aralık 2016)

10 Aralık 2016: El Bab’ın batısında bazı yerleşim bölgelerini ele geçiren Türkiye destekli muhalifler El Bab sınırları içerisine resmi olarak giriş yaptı. El Bab’ın kuzeydoğusundaki önemli bölgelerden Kabasin halen IŞİD’in elinde bulunurken, Menbiç-El Bab yolunun ÖSO kontrolüne geçmesi Türk medyasında gösterildiği gibi yeni bir gelişme değildir. Bu yolun belli bir bölümü yaklaşık 10-15 gündür ÖSO güçlerinin kontrolünde bulunmaktadır.

El Bab şehir çevresindeki son durum:

8 Aralık 2016: Haritada herhangi bir değişim yok. Aşağıdaki 29 Kasım 2016 haritasıyla aynı durum söz konusu.

29 Kasım 2016: Rejim güçleri YPG ile birlikte El Bab doğusunda ilerlerken, Türkiye destekli muhalifler Kabasin’i kuşatma aşamasında olduğu görülmektedir.

29 Ksaım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı son durum haritası
29 Ksaım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı son durum haritası

25 Kasım 2016: Muhalifler, Menbiç’in batısında El Bab yönünde YPG’nin elinden bazı köyleri ele geçirdi. Rejim güçleri ve YPG Afrin’in batısında El Bab yönünde ilerleyerek IŞİD’in elinden 5 köyü aldı. (Mavi çizgili alanlar:Tartışmalı alanlar)

25 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası
25 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası

22 Kasım 2016: Bir hafta boyunca Kabasin IŞİD ile Türkiye destekli muhalifler arasında el değiştirdi. Muhalifler Kabasin gibi bu sefer de YPG’den Şeyh Nasir’i ele geçirip tekrar elinden kaybetti. Şuan (16:20) Kabasin Muhaliflerde, Şeyh Nasir ise YPG’de.

22 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
22 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

15 Kasım 2016 – (22.01): Türkiye destekli muhalifler, El Bab öncesi en büyük 2 yerleşim yerinden biri olan Kabasin‘i alarak çok önemli ve güçlü bir konum elde etti.

15kasim-firat-kalkani

El Bab çevresi:

15 Kasım 2016: TSK 84 gündür süren Fırat Kalkanı Harekatı boyunca ikinci kez harita yayınladı.

Fırat Kalkanı Harekatı

13 Kasım 2016 – (21.55): Sabah saatlerinde hızla başlayan harekat sonucunda El Bab kuzeyindeki köylerin neredeyse tamamı ÖSO tarafından alındı. El Bab’ın kuzeydoğusunda bulunan Kabasin‘e öğle saatlerinde 6 KM mesafede bulunan muhalifler, 21.55 itibariyle 1 KM mesafede. Burası alındıktan sonra El Bab’a yönelme olacağı düşünülüyor. Türk tank ve uçaklarının şehri bombaladığı ve muhaliflerin El Bab‘a 2 KM mesafede yığınak yaptığı bildiriliyor.

13 Kasım 2016 - (20:44) - Fırat Kalkanı Harekatı
13 Kasım 2016 – (20:44) – Fırat Kalkanı Harekatı

13 Kasım 2016 – (01.09): Türkiye destekli ÖSO güçleri hızlı bir operasyonla Menbiç’in kuzeyindeki tüm IŞİD köylerini ele geçirdi. Son durumda Menbiç’in kuzeyinde YPG ile ÖSO sınırı oluşmuş oldu.

13 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
13 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

9 Kasım ile 12 Kasım arasında ÖSO güçlerinin yaklaşık olarak ele geçirdiği bölgeler:

9-12-kasim-firat-kalkani

9 Kasım 2016: Dün gerçekleşen operasyon sonrasında 6 köy ÖSO güçleri tarafından IŞİD’den alındı.

9 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası
9 Kasım 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası

5 Kasım 2016: Türkiye destekli ÖSO güçleri IŞİD’in ani saldırısında 10’dan fazla köyü kaybetti. Daha sonra 2 gün için bu köylerin hepsini geri aldı. YPG ise (sarı ok yönünde) bazı köyleri ele geçirdi. (Haritada mor alan: Esad rejimi ile YPG güçlerinin ortak kontrolünde olduğu bölge)

5kasim-firat-kalkani-haritasi

30 Ekim 2016: Son üç günde ÖSO güçlerinin ilerlemesi gerçekleşmedi. TSK savaş uçakları ve obüs atışlarıyla YPG ve IŞİD hedeflerini vurdu. Bu harekatta ilerlemenin devam edeceğini ve ÖSO güçlerine alan açıldığını gösteriyor. Son üç günde haritadaki kırmızı çizgili alanı IŞİD’in elinden alan YPG ve rejim güçleri bu bölgeyi kontrol ediyor. Bu bölgeyi kontrol eden güç netleştiği an burada güncelleme yapacağız.

30 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası ve son durum
30 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı haritası ve son durum

27 Ekim 2016: Haritada kırmızı noktanın olduğu köyü YPG’den alan ÖSO güçlerine Esad rejimi hava saldırısı düzenledi. Buradan çekilen ÖSO güçlerinden sonra köyü tekrar ele geçiren YPG güçlerinin bu bölgede hakimiyeti sürüyor. ÖSO güçleri ilerleyişini burada durdurdu ve (Mare’nin güneyinde ok yönünde)IŞİD kontrolündeki bölgelere harekatı sürüyor. Burada üç köyü alan ÖSO güçleri El Bab’a yaklaşık 8 KM mesafede bulunuyor.

27 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
27 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

25 Ekim 2016: YPG ile ÖSO arasında yaşanan çatışmalarda YPG güçlerinin üstünlüğünün hakim olduğu, şuan için çatışmadan çok karşılıklı savunma hatlarının oluştuğu söylenebilir. (çizgili alan) Türkiye destekli ÖSO güçleri IŞİD’e ait(ok yönünde) 4’ten fazla köyü ele geçirdi.

25-ekim-fiat-kalkani

22 Ekim 2016: YPG’nin Tel Rıfat’ın doğusundaki ilerlemesini durdurmak için Türk savaş uçakları PYD/YPG mevzilerini vuruyor. Ayrıca bugün Tel Rıfat’a müdahalede bulunmak için Türk tankları Mare’ye konuşlandı. Çatışmalar IŞİD’den çok YPG ile ÖSO arasında gerçekleşiyor.

22 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Haritası
22 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Haritası

19 Ekim 2016: ÖSO, YPG’ye geçtiğimiz Şubat ayında Rus hava desteğiyle ele geçirdiği Tel Rıfat’ı boşaltmasını istedi. YPG ise Tel Rıfat’ın doğusundan IŞİD’e ait köyleri ele geçirmek için operasyona başladı.

19 Ekim 2016 - Fırat Kalkanı Harekatı Haritası
19 Ekim 2016 – Fırat Kalkanı Harekatı Haritası

18 Ekim 2016: ÖSO güçleri Dabık ve çevresini ele geçirdikten sonra Mare’nin güneydoğusunda birçok köyü ele geçirdi. Bugünde PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolündeki bölgelere sınır olan IŞİD’in kontrolündeki Tel Malid ve Seyyid Ali köylerini(kırmızı çember) ele geçirdi.

18 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Haritası
18 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Haritası

16 Ekim 2016: ÖSO güçleri IŞİD’in kutsal kenti olarak bilinen Dabık ve çevresindeki köylerİ IŞİD’den aldı. Mare-Aktarin hattı birleşti. Dabık’ın IŞİD’den alınmasıyla ara bölgeler kapandı ve sınır hattının güvenliği tam cephe ile sağlanmış oldu. Yerel kaynakların yorumlarına göre IŞİD’den alınan bölgelerin güçlü savunması yapılarak ilerleme sağlanması gerekiyor.

16 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
16 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

15 Ekim 2016: ÖSO güçleri IŞİD’in kutsal kenti olarak bilinen Dabık‘a operasyon başlattı. Dabık’ın kuşatılma yönünde 2 köy IŞİD’den alındı.

15ekim-firat-kalkani

10 Ekim 2016: ÖSO güçleri (ok yönünde) 9 köyü IŞİD’in elinden aldı. Savur sınırında olan ÖSO güçlerinin ilk hedefi Savur, daha sonra da Dabık olacağı düşünülüyor.

10 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
10 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

9 Ekim 2016: Türkiye destekli ÖSO güçleri Aktarin-Mare hattını kıskaca aldı. Dabık-Savur ara bölgesi(çizgili alan) ÖSO tarafından askeri bölge ilan edildi. ÖSO 3 köyü(ok yönündeki) ele geçirdi.

9 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası
9 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası

5 Ekim 2016: ÖSO güçlerinin Dabık’ı IŞİD’in elinden alıp, Sawran bölgesini kuşatmaya alacağı düşünülüyor. (Ok işaretleri hizasında stratejik Türkmen Barih’in güneyindeki Aziziyeh köyü ele geçirildi)

5 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası
5 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası

3 Ekim 2016: Şu ana kadar 111 yerleşim yeri IŞİD’in elinden geri alındı. Gün içerisinde ÖSO içerisindeki Sultan Murat Tümeni Komutanı Ahmet Osman, 48 saat içinde Dabık’a girmeyi planladıklarını söyledi. Dabık IŞİD için çok önemli bir yer. Buranın ismiyle örgütün yayınladığı bir dergi de var ve örgüt üyelerine göre burada büyük bir savaş olacağını ve bu savaşın Müslümanlar için belirleyici olacağını öne sürüyor.

3 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı
3 Ekim 2016 Fırat Kalkanı Harekatı

30 Eylül 2016: Türkiye destekli ÖSO güçleri ok işaretlerinin olduğu bölgede bazı köyleri ele geçirdi. Mavi çizgili alan ise muhalifler tarafından askeri bölge ilan edildi.

30 Eylül 2016 Fırat Kalkanı Haritası
30 Eylül 2016 Fırat Kalkanı Haritası

28 Eylül 2016: ÖSO’nun ilerleyişi Çobanbey’in güneyinde devam ediyor. (Mavi çizgi yuvarlar içerisine alınan bölgede bazı köyler ÖSO kontrolüne geçti.)

28 Eylül 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası (01:42)
28 Eylül 2016 Fırat Kalkanı Harekatı Haritası (01:42)

26 Eylül 2016: IŞİD ile ÖSO arasında sürekli el değiştiren köyler sonrasında sınırdaki son durum.. (Kırmızı çizgili alan IŞİD’in savunma yoğunluğunun olduğu bölgeler..)

26 Eylül 2016 / Azez-Çobanbey-Cerablus haritası
26 Eylül 2016 / Azez-Çobanbey-Cerablus haritası

ÖSO güçleri IŞİD’e karşı kaybettiği bölgeleri yeniden ele geçirmeye devam ediyor. Yukarıdaki alan üzerine yakın bakarsak; (Mavi alan: IŞİD’in elinden alınıp da geri kaybedilen bölgeler)

Çobanbey'de IŞİD-ÖSO çatışması
Çobanbey’de IŞİD-ÖSO çatışması

ABD Disiplinsiz ve tecrübesiz olduğu söylenen bazı ÖSO güçleri IŞİD’e karşı kazandığı bir çok köyü kaybetti.

Çobanbey-Cerablus Hattı: Çobanbey(Rai) çevresinde IŞİD'in ele geçirdiği köyler..
Çobanbey-Cerablus Hattı: Çobanbey(Rai) çevresinde IŞİD’in ele geçirdiği köyler..

22 Eylül 2016:

(14:50) IŞİD ÖSO’nun elinden 6 köyü ele geçirdi. ABD özel kuvvetlerinin Çobanbey’e gelip muhalif gruplar tarafından kovulması ve operasyona dahil olmasından sonra ”Al-Ver” döneminin başladığı iddia ediliyor. Sürekli çatışmalar yaşandığı için haritalar da sürekli değişim gösterebiliyor. Çobanbey haritası / Yaklaşık son durum..

22 Eylül 2016 - Azez-Çobanbey-Cerablus hattı
22 Eylül 2016 – Azez-Çobanbey-Cerablus hattı

20 Eylül 2016:

ÖSO’nun yayınladığı haritaya göre sınırda son durum haritası şöyle(mavi alan gün içerisinde IŞİD’in elinden alınan 2 yeni köy):

20eylul-cerablus

IŞİD bugün Çobanbey(Rai)’nin güneydoğusundan kuzeye doğru saldırı düzenledi ve 7 köyü ÖSO’nun elinden geri aldı. ÖSO’nun karşı saldırısıyla köyler geri alındı. IŞİD’in saldırısı sonrası harita şöyle olmuştu:

IŞİD saldırısı sonrası Çobanbey-Cerablus haritası
IŞİD saldırısı sonrası Çobanbey-Cerablus haritası

19 Eylül 2016:

Kadriş ve Sandıra köyü IŞİD’den temizlendi. (Kırmızı iki nokta)

19 Eylül 2016 Azez-Cerablus-El Bab Haritası
19 Eylül 2016 Azez-Cerablus-El Bab Haritası

18 Eylül 2016:

Küçük çaplı çatışmaların sürdüğü bölgede alev ikonunun olduğu bölgedeki IŞİD mevzileri Türk uçakları tarafından bombalandı. Yerel kaynakların Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili genel ön görüsü ise şöyle; çizgili olarak gösterilen bölge ile IŞİD’in kontrolündeki 30’a yakın yerleşim yeri kuşatmaya alınacak ve daha sonra bu bölge IŞİD’den kurtarıldıktan sonra El Bab operasyonu fiilen başlayacak. (Dieğr ön görüsü ise; bir yandan Azez’in doğusundan, diğer yandan da Çobanbey’in batısından aynı anda IŞİD’e karşı operasyon başlayacak.)

18 Eylül 2016 - El Bab Haritası ve operasyonun gidişatı
18 Eylül 2016 – El Bab Haritası ve operasyonun gidişatı

15 Eylül 2016:

15 Eylül 2016 Azez-Cerablus Hattı / ÖSO İlerleyişi
15 Eylül 2016 Azez-Cerablus Hattı / ÖSO İlerleyişi

11 Eylül 2016:

11eylul-cerablus

7 Eylül 2016:

  • Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 4 köye (Vukuf, Sadvi, El Eyyubiyah ve Şandi) ilave olarak Sinekli ve Abubiyat köyleri de ele geçirildi.
7 Eylül 2016 Cerablus Haritası
7 Eylül 2016 Cerablus Haritası

6 Eylül 2016:

  • Haritada Rai (Çobanbey)’in güneyi ve batısındaki mor çizgiler çatışmaların yaşandığı bölgeleri göstermektedir.

6-eylul-cerablus-haritasi

5 Eylül 2016:

  • Bugün TSK açıklamasında; ÖSO tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam ve El Mustafa El Kabir köyleri ele geçirildi.
5 Eylül 2016 Cerablus Operasyonu Haritası
5 Eylül 2016 Cerablus Operasyonu Haritası

4 Eylül 2016:

  • (23:07) – Türkiye sınırındaki IŞİD kontrolü an itibariyle ortadan kalktı. Türkiye-Suriye sınırındaki IŞİD kontrolündeki bölge temizlendi. Böylece Azez-Cerablus hattı birleşmiş oldu. Tabi ki haritada da göreceğiniz gibi sınırda birer köy IŞİD’den alınarak bu başarı sağlandı. Ancak tamamen sınırında IŞİD’den temizlenmesi için daha bir çok köy yer alıyor.

Azez-Cerablus Haritası (4 Eylül 2016)

  • 14:37) – TSK Cerablus operasyonunun ikinci evresi için Çobanbey tarafından Suriye’ye tank ve zırhlılarıyla giriş yaptı. El Rai’inin doğusu ve güneyinde bazı köyleri ele geçirdi. Cerablus’un batısında ilerleyişini sürdüren TSK öncülüğündeki ÖSO güçlerinin Türkiye sınırını IŞID’e kapatmasına 10-12 KM kaldı.
(14:37) 4 Eylül 2016 - Cerablus Haritası
4 Eylül 2016 – Cerablus Haritası

30 Ağustos 2016:

  • 16:50 itibariyle Cerablus, Rai ve Menbiç bölgesinde bir değişiklik yok. Aşağıdaki haritada hangi gün nerenin ÖSO tarafından ele geçirildiği yazıyor.
Cerablus, Rai ve Menbiç Bölgesinde Son Durum | 30.08.2016
Cerablus, Rai ve Menbiç Bölgesinde Son Durum | 30.08.2016

29 Ağustos 2016:

  • Türkiye’nin desteklediği ÖSO güçleri SDG/YPG’nin elinden 4 köyü (Tukhar Kabir, Halwanji, Muhsinli ve Arap Hasan Saghir) ele geçirdi.
29 Ağustos 2016 Cerablus Haritası
29 Ağustos 2016 Cerablus Haritası

Operasyonun başladığı 24 Ağustos’tan bugüne (29 Ağustos’a) ÖSO’nun ilerleyişi (GIF):

  • 33 köy IŞİD ve YPG’den alındı.
Cerablus Haritası (24-29 Ağustos 2016)
Cerablus Haritası (24-29 Ağustos 2016)

Cerablus son durum haritası (28 Ağustos 2016):

Cerablus Son Durum Haritası | 28 Ağustos 2016
Cerablus Son Durum Haritası | 28.08.2016

Cerablus çevresinin haritası:

28 Ağustos itibariyle Cerablus çevresi
28 Ağustos itibariyle Cerablus çevresi | suriyegundemi.com

Yaklaşık 3 bin militanın katıldığı operasyona İdlip, Halep ve Azez’den bin beş yüz savaşçı desteğe gelmişti. Cerablus operasyonuna katılan örgütler arasında Feylak’uş Şam, ÖSO 13. Birlik, Sultan Murad Tugayı ve ÖSO’ya bağlı “özel birlik” sayılan Hamza Tugayı, Nureddin Zengi Tugayı ve Rahman Kolorduları yer alıyor.

Cerablus Savaşı’nda Taraflar:

Türkiye’nin desteklediği örgütler; turkiye-destekledigi-orgutlerSuriye Demokratik Güçleri’nin Cerablus’u almak için kurduğu PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin de içerisinde yer aldığısdg-ypg-orgutlerGenel itibariyle -ayrıntısız- Cerablus Savaşı’ndaki taraflar: Türkiye destekli muhalifler, SDG/YPG’nin kurduğu ‘Cerablus Askeri Konseyi’ ve IŞİD Cerablus Çevresindeki Savaşta TaraflarKaynak: StratejikOrtak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here