Google Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü ile Çıtayı Yükseltti

1
172

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, farklı alanlarda da yeni teknolojiler yaratmaya devam ediyor. Geçen hafta görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak ve Google tarafından üretilen otomobili dünyaya tanıtan şirket şimdi’de Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü (Augmented Reality) adında yeni ürünüyle alakalı videoyu yayınladı.

Son zamanlarda arama motoru alanında işlerin pek iyi gitmediği Google farklı alanlarda ürettiği ürünleri art arda sıralamaya başladı. Kısa bir süre önce, görme engelliler için ürettiği otomobille gündeme gelen Google şimdide ”Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü” ile tamamen farklı bir alanda gündeme oturmayı başardı.

Google’nin bu yeni projesinin adı Project Glass teknolojiye yeni kazandırılmış bu gözlük şeklindeki cihazda ”Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi uygulanmış. Bu teknoloji sayesinde, cihaz gerçek dünya ile sanal dünya arasında bir köprü rolünü oluşturuyor ve gerçek dünyada istediğiniz herşeyin anlık olarak fotoğrafını çekme imkanı veriyor.

Resim çekme özelliği dışında, konum paylaşımı, bir konser veya sinema için bileti alımı gibi farklı aktiviteleri sesli komutlar ya da göz hareketleriyle yapabiliyorsunuz. Şuanda deneme aşamasında olan cihaz için için özel bir video hazırlayan Google, Project Glass ile neler yapılabileceğinin ipuçlarını teknoloji meraklılarına sunuyor.

Bu ipuçlarına baktığımız zaman. 3 ana başlıkta toplayabiliriz

1. Project Glass yardımıyla, sokata gezerken, yemek yerken veya günlük herhangi bir aktivite esnasında istediğimiz anın resmini çekerek o anı ölümsüzleştirebileceğiz.

2. Kısa bir süre önce görme engelliler için üretilen otomobilde olduğu gibi Project Glass da Google Map’dan faydalanıyor, böylece bulunduğumuz yeri bilmiyorsak, cihazdan bunu cadde cadde, sokak sokak hatta binaya kadar bilgi alıyoruz.

3. Diğer biz özelliğiyse, Google Görüntülü Chatı cihazda kullanabilecek olmamız. Okulda, evde, işyerinde veya seyahat halinde istediğimiz kişiyle bu gözlük sayesinde görüntülü olarak görüşme imkanımız olacak.

Augmented Reality Teknolojisi Nedir?

Gerçek ve sanal dünyadaki eylemleri birleştirmeye genel olarak Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklik isimi veriliyor. Bu teknolojiyi daha önce farklı alanlarda kullanıldı. Bu alanlar içinde en önemli uygulama Layar isimli uygulama. Layar, etrafımızdaki görüntülerin üzerine sanal dünyadaki bilgilerin eşleştirilmesini sağlıyor. Google bu cihazı teknolojiye kazandırmadan önce bu teknolojinin farklı kullanımları daha önce vardı. Örneğin; savaş uaçları pilotlarının kullandıkları kasklar bu teknolojiyi barındırmaktadırlar.

Bu teknolojinin yeni olduğunu söyleyemesekte yukarıda anlattığımız şekilde ilk defa uygulanacak. Daha önce Google dışında bazı firmalar böyle bir cihaz üretmeyi planlamış olsalarda, görünen o ki Google bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.

Tam olarak belli değil fakat, cihazın bu yıl içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

Son olarak, teknolojinin artık hayatımızın her alanına girdiğini düşünürsek, getirdiği yenilik ve kolaylıklarla birlikte bazı sorunlarında temelini oluşturuyor. Google’nin üretmiş olduğu bu cihazı kullanmaya başladıktan sonra cihazın insan sağlığı üzerinde ne tür etkileri olacağıda tartışılacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here