Google Black Hat Seo Uyarısı

1
147

Google Black Hat Seo Uyarısı

 

      Bildiğiniz gibi Google son 3-4 aydır arama motorunu sürekli güncellemekte. Bu güncellemeye dayalı olarakta arama motoru sıralamasında sürekli dalgalanmalara oluşmakta. Özellikle son iki aydır Google’nin yaptığı güncellemelerin sonucu olarak anahtar kelimeler sıralamasında ciddi değişiklikler oldu. Yıllardır bir kelimede o kelimeyle alakalı güncelleme yapmayan siteler bir gecede hızla gerilere düştü. Bütün bunlara en son yapılan Google Penguen güncellemesinden sonra webmasterler korkulu bir bekleyişin içine girdiler. Çünkü söylentiler arasında aşırı SEO yaparak doğal backlink almayan siteler Google Penguen Güncellemesinden sonra toplu şekilde cezalandırılacaklarıydı.  Bütün bu süreç kısaca bize göstermiştirki Google webmaster aracı olarak black hat SEO uyarısı 2012 tarihi itibariyle SEO kavramını kökünden değiğiştirecektir.

Süreçle alakalı özellikle yabancı kaynakları taradığımızda farklı iki iddia ortaya çıkıyor;

1. Webmasterlerin büyük bir çoğunluğu ilk etapda sadece uyarı aldıklarını ve Google’nin bu uyarıyla yetindiğini ve her hangi bir caza almadıkları yönünde. Bu kategorideki webmasterler, yani uyarı alanlar, sitelerini olası bir cezadan koruyabilmek için Google Adsense’de reklam vererek paralı olmak suretiyle doğal backlink almaya başladıklarını söylüyorlar.

2. kategorideki webmasterler  Google tarafından uyarı geldikten hemen sonra ceza aldıklarını ve sitelerinin arama motorunda ciddi manada gerilediğini ve buna bağlı olarakta ciddi hit kaybına uğradıklarını söylüyorlar.

Google’nin gönderdiği mesajlarda sitenin doğal olmayan yollarla backlink aldığı, arasında link şemaları ve PageRank geçişini sağlayan linkler satın aldıkları söyleniyor.Ayrıca site sahibinin gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar değerlendirme isteğinde bulunmaları söyleniyor.

Google’nin söz konusu site sahiplerine gönderdiği bir mesaj örneği.

 

 

Peki Bundan sonra ne olacak? SEO oyunu bittimi?

Süreci detaylı takip ettiğimizde her şeyin doğal geliştiğini görüyoruz. En son yaptığı güncellemeden önce olduğu gibi Google kendisi dışında backlink satan  networklar’ı ve bunlarla çalışan siteleri cezalandırıyor ve kendi arama motoroundan çıkarıyor. Ve bu network’lardan aldıkları backlinkleri bırakan yada kaybeden websiteleri tekrar eskisi gibi sıralamaya geri dönüyor. Yani Google hiçbir siteyi süresiz arama motorundan banlanıyor.Tabiri yerindeyse, gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra onlara tekrar bir şans veriyor. Kısacası son günlerde dalgalanmanın oluşmasına neden olan problemin kaynağı websiteleri değil backlink satan büyük network’ler ve programlar aracılığı ile oluşturulan binlerce spam içerik ve bunlardan gönderilen linkler.

Bu sürece baktığımızda black hat seo yöntemlerini kullananlar ve white hat seo yöntemlerini kullananlar süreç sonunda Google tarafından ayrılıyor. Aylarca özveriyle sitelerinin gelişmesi için gecesini gündüzüne katarak doğal yollardan backlink alan SEO uzmanlarına karşı 3-5 günde yaptıkları spamla sitelerini dürüst çalışan SEO uzmanlarının sitelerinin önüne geçirenlerin emekleri artık boşa çıkıyor.

Burada belirtmemiz gerekir ki, Google arama motorunun son zamanlarda yaptığı güncellemelere en çok sevineler, sitelerini el emeği göz nuru işleyen ve bu işi hakkı ile yapan site yöneticileridir. Gerçek bir emek harcanarak yazılan özgün içerik ve aynı şekilde sitenin gelişmesi için yapılan site-içi SEO ve site-dışı SEO çalışmalarına Google artık değer veriyor ve onları destekliyor. Olması gerekende buydu.  Kısacası söylemeliyiz ki, artık parasını basarak 3-5 dolara binlerce PR değeri yüksek sitelerden backlink alan veya doğal olmayan bir şekilde edu,gov v.s sitelerden backlink alanlar veya yine yasal ve haksız hacklink alarak haksız şekilde arama motorlarında üst sıralara çıkan sitelere Google yaşama hakkı tanımıyor. Artık bu yollara baş vuran siteler yarardan çok zarara uğrayacaklar. Çünkü Google daha çok özgün içerik ve faydalı bilgiye önem veriyor.

Bu süreçte işini dürüst ve hakkıyla yapan SEO uzmanlarının yapması gereken şey, her platformda amatör ve kötü niyetli SEO uzmanı olduklarını iddia ettikleri kişilere karşı insanları uyarmak ve bilgilendirmektir. Ayrıca bu noktada yapılması gereken bir şet daha var o da, şayet şimdiye kadar Google’den bu konuyla alakalı ahala uyarı mesajı almadıysanız ama söz konusu blcak hat SEO’ya başvurduysanız bir an önce site sahiplerine ulaşarak söz konusu backlinleri özelliklede hacklink leri kaldırmanızdır.

Kısacası, şayet sitenize harcadığınız zaman ve emeğe gerçekten değer veriyorsanız yukarıda bahsettiğimiz black hat SEO’dan vaz geçmelisiniz. Siz kendi emeğinize saygı duymazsanız Google hiç duymaz.

Bununla birlikte burada mutlaka belirtmemiz gereken bir diğer konuda Düşük kaliteli, güncellenmeyen sitelerden çok fazla link satın aldıysanız, ve aynı “anchor text” ile çok fazla link satın almış iseniz sizin içinde tehlike çanları çalıyor demektir.

Son olarak bu konuyla alakalı söyleyeceklerimiz; Google’nin en son yaptığı güncellemeler Google Penguen ve Webmaster aracı uyarısı ile birlikte SEO işlevi artık profosyonellik gerektirmektedir. Yani işinizi artık ya profosyonellere bırakacaksınız yada webmaster olmanın dışında SEO’da profosyonelleşeceksiniz. 

Bir önceki Makalemiz 1 satte SEO yazısını okuyarak kısa sürede etkili SEO yapma hakkında geniş bir bilgiye ulaşabilirsinşz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here