Google Drive ve Microsoft SkyDrive

1
167

Bilindiği üzere Microsoft ve Google her alanda olduğu gibi bulut veri yedekleme olayında da rakipler Microsoft ‘un hizmeti olan SkyDrive 25 gb alan veriyor. Bu alan önümüzdeki günlerde 7 gb a çekilecek gibi görünüyor.

Google ise şu anda bedava olarak 5 gb alan vermekte .Her ikisindede yerel bilgisayardan klasör eşitleme hizmeti bulunmakta.Her neyse şimdi Google ve Microsof’un bu rakip hizmetlerini sizlere tanıtalım seçimi yapmak size kalır.

Google Drive

Unutmadan söyleyelim bu hizmeti kullanabilmek içinde her Google hizmetinde olduğu gibi bir Google Hesabı (gmail hesabı)’na ihtiyacımız var.

İlk olarak  https://drive.google.com/ adresine girerek Google hesabımızla giriş yapıyoruz . İlk olarak size 5gb alan ayrıldı. Artık 5gb alanınız bulunuyor ve bu alana istediğiniz bütün önemli dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Bu işlemi isterseniz web tarayıcı üzerinden istersenizde Google ‘ın sağladığı araç ile doğrudan bilgisayarınızdan yapabilirsiniz. Ben bilgisayar dan yapmayı tercih ederim. Çünkü her zaman önemli dosyalarınızı web tarayıcı üzerinden eşitlemek pek kullanışlı gelmiyor ve yok yere tarayıcıyı meşgul etmek oluyor. Google’ın bu aracı sayesinde siz diğer işlemlerinizi yaparken o arkaplanda çalışıp sizin dosyalarınızı eşitler. Şimdi bu aracı tanıtalım.

Google Drive a giriş yaptıktan sonra ;

Sayfanın başında bu alan sizi karşılar eğer siz bu alanı kaptmışsanız sol menüde de Google Drive ı indirebileceğiniz link mevcut. Buradan aracı indirdikten sonra bilgisayarımıza kuruyoruz ve Google hesabımıza girmemizi isteyecektir girdikten ve kurulum bittikten sonra                     masaüstüne  Google Drive isimli klasörümüz gelecektir. Bu klasörü bizim usb diskimiz gibi düşünebilirsiniz. Yedeklenmesini istediğimiz bütün dosyaları bu klasörün içine atıyoruz ve gerisine karışmıyoruz . Yedekleme işlemi bitmiş dosyaların sol alt köşelerine gördüğünüz gibi yeşil bir tik işareti eklendi.

 

 

Burada olduğu gibi web tarafında da dosyamız görüntülenecektir. Şu şekilde ;

Gördüğünüz üzere dosyamız her iki taraftada görünüyor Microsoft un hizmetin de bu olayı live araçları ile sağlamak mümkün birazdan onada değineceğiz .Öncelikle eğer bana 5 gb yetmez diyorsanız resimdeki gördüğünüz gibi farklı boyutlarda alanlarıda Google sağlıyor ancak bunlar ücretli seçenekler haberiniz olsun.

gördüğünüz gibi 16 TB bile mümkün ama ücreti nasıldır onu bilemem şimdilik 5 gb bizim işimizi fazlası ile görür. Eğer bana 5b yetmez fazlasına da para vermek istemiyorum derseniz elinizi çabuk tutsanız iyi olur sıradaki başlıkta anlatacağım Microsoft SkyDrive sizin için çözüm olabilir.

Microsoft SkyDrive

Elinizi çabuk tutun dememdeki neden Microsoft halihazırda 25gb alan hizmeti verdiği servisini 7 gb a düşürecek eğerki şimdiden 25gb kalmasını istiyorum seçeneğini seçmezseniz Microsoft alanınızı düşürecek seçerseniz sizin alanınız 25 gb olarak kalmaya devam edecek ancak yeni üyeliklerde buna izin vermeyecek standart 7gb olarak kullanılabilir olacak. Neyse fazla uzatmadan anlatıma geçelim.

Tabi bu hizmetide kullanabilmeniz için Windows Live hesabınız olmalı giriş yaptıktan sonra https://skydrive.live.com/ adresine gidiyoruz burada bizim dosyalarımız listelenir.

SkyDrive da da iki türlü dosya yükleyebilirsiniz. Web tarayıcısı üzerinden ve Windows ortamından. Web tarayıcısı üzerinden yüklemeyi neden tercih etmediğimizden yukarıda bahsetmiştik.

Windows ortamından da iki türlü yükleyebiliriz.

Birincisi Google Drive da olduğu gibi dosyalarımızı yükleyebileceğimiz klasörümüzün bulunduğu kendine ait bir uygulama ile. Buna girmeyeceğim.

İkincisi Windows Live Mesh. Bu araç aralarında Windows Live Messenger ‘ ında bulunduğu Windows Live Temel Parçaları yüklenirken seçilebilir ve yüklenebilir. Ben genelde bunu kullanırım. Daha doğrusu programa hangi klasörümü yedeklemesini söylerim ve gerisini ona bırakırım artık bilgisayar her açıldığında ve klasördeki her değişiklikte devreye girer ve yedeklemeye başlar.

Programı indirip kurduktan sonra Windows Live Hesabınıza girmeniz istenecek. Girdikten sonra sizi şöyle bir ekran karşılayacak;

Burada Klasör eşit le tuşuna basıp yedeklenmesini istediğimiz klasörü seçiyoruz ve bir daha ayar yapmamıza gerek kalmıyor bilgisayar kapanıp açıldığında otomatik kendisi devreye giriyor.

Başta değimiz gibi SkyDrive ‘ın halen vermekte olduğu 25 gb dan bundan sonrada yararlanmak istiyorsanız şu yolları izlemelisiniz;

Bu linke tıklayın sizi şu pencere karşılayacaktır,

Burada bir çok seçenek biz en üsttekini seçip yükseltme işlemimizi tamamlıyoruz zira diğerleri görüldüğü üzere ücretli.

Hesabımızı 25gb olarak sabitledik artık 25gb a kadar boş alanımız var. Dediğim gibi elinizi çabuk tutun Microsoft bu sağı solu belli olmaz 25 gb lık alanınız 7gb olmasınız istemezsiniz.

Evet arkadaşlar bu yazımızda internet dünyasının iki ezeli rakibinin dosya yedekleme ve depolama hizmetlerini anlattık.İkisininde özellikleri aşağı yukarı aynı Microsof’t’un bedava alanı Google’ ınkinden biraz daha fazla onun dışında fark eden pek birşey yok dediğimiz gibi seçim sizin …

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here