Google Drive’nin Detayları

0
132

 

Google’ye ait bulut hizmeti olan Google Drive’nin detayları ortaya çıkarken yeni tartışmalarda alevlendi. Bir kısım uzmanlar, Google Drive’nin kullanıcılarına 5 GB alan vermesiyle birlikte artık Dropbox’ın pabucunun dama atılacağını söylerken, diğer bir kısım uzmanlar ise Dropbox’ın 2 Gb alanına karşılık bu girişimin bir yenilik olmadığı yönünde eleştirileri var.

 

 

Google’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı  bulut hizmeti Google Drive’ın detaylarına artık vakıfız.  Google’ın aslında pek yeni olmayan Dropbox benzeri hizmetin’in önümüzdeki hafta Salı günü yani hizmete açılacağının sinyallerini vermeye başladı. 24 Nisan’da hizmete girmesi beklenen Google Drivenin nasıl bir sitem olduğunu ve ne işe yaradığını biraz anlatalım.

Aslında  yukarıda da dediğimiz gibi  Googlenin bu hizmeti yeni bir şey değil, yeni olan tek şey bunun Google tarafından yeniden yapılmış olması. Dropbox’un ne olduğunu bilen ve kullanan internet kullanıcıları Google Drive’ın da ne olacağını biliyor demektir.  Bilmeyenler için Google Drive’ın internetdeki verilerinizi depolamaya yarayan bir bulut sistemi olduğunu söyleyelim. Bir nevi sanal ortamdaki kişisel veri bankanız. Sistemde,  bilgisayarınızdaki Drive klasörünüz sizin internetteki alanınız olacak ve oraya koyduğunuz her dosyaya internet üzerinden ya da mobiluygulamalardan erişme imkanınız olacak.

 

Bilindiği gibi bu hizmeti daha önce sunan Dropbox her kullanıcısına bedava 2 GB alan veriyor. Google Drive’ın ise her kullanıcısına 5 GB bedava alan vereceği belirlendi.Google’nin  Dropbox’un iki katından da fazla alan vermiş olması daimi bulut kullanıcıları için önemli bir avantaj sağlayacağı tartışılmaz. Bunun yanına , Google Drive’ın Gmail ve Google+ ile aynı şirket altında ortak çalışacağını da düşünecek olursak Dropbox’un işinin bir hayli zorlaşacağı kesin.  Ekonomik olarak Google gibi bir dünya Deviyle rekabet edemeyecek olan Dropbox, geçtiğimiz haftalarda sistemi kullanmak üzere siteye arkadaşını getiren her kullanıcıya artık iki kat alan vereceğini açıklamıştı. Şimdilik davetiye usulü ile daha fazla alan vaad eden Dropbox’un bu girişiminin rekabette ne kadar etkili olduğunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

 

Dosyalarınıza her yerden ulaşın.

Google Drive; WindowsMaciPhone ve Android için hizmet vereceğine kesin gözüyle bakılıyor. iPhone ve Android’de mobil uygulama olarak, Windows ve Mac’te ise klasör mantığıyla hizmet verecek. İşletim sisteminde kurduğunuz bir Drive klasörü sizin bulut alanınız olacak. Mac’e kurmanın Windows’a göre biraz daha zahmetli olacağı belirtiliyor.

Drive.google.com adresine an itibariyle ulaşılmıyor. Ancak hizmetin 24 Nisanda faaliyete geçmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here