Google+ Güncellenerek Arayüzünü Yeniledi

0
117

                         Google bu sabah yaptığı açıklamayla kendisine ait sosyal paylaşım ağı olan  Google+  de gerek tasarım  ve görümüyle alakalı olarak gerekse yeni uygulamalarla ilgili yeni güncellemeler yapacağını duyurdu. Kurulduğu günden beri diğer sosyal paylaşım ağlarından farklı olarak kullanıcılarına herhangi birşey sunamayan ve Facebok, Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarının gölgesinde kalan Google+ ya yapılacak bu değişiklikler ve güncellemelerle bu durumdan kurtulmak istiyor.

Google’nin yaptığı açıklamaya göre şu yenilikler geliyor. Görünüm, Sürükle -Bırak uygulamaları, çoklu görüntülü chat, yeni profil sayfaları, navigasyon, her öğenin üzerine geldiğinizde görüntüleme v.s.

Fakat şunu belirtmeliyiz ki  görünümüyle google aslında kullanıcılarına hissedilir bir değişiklik sağlamış gibi görünmüyor. Özellikle navigasyon öğelerinde hala bir karmaşıklık söz konusu.

Kısaca yeniliklerden bahsedecek olursak, kullanıcıların sayfalarındaki akışı daha yakından takip ve kontrol edebiliyor olması. Üst kısımda bulunan sabit simgelerin yerini sol tarafta akışı gösteren uygulamalar bandı alıyor. Bu yenilikle beraber  kullanıcılar istediğiniz sırayı oluşturmak için uygulamaları aşağı ya da yukarı sürükleyebilecek. Fareyle birtakım uygulamaların üzerine gidildiğinde küçük pencereler açılarak yapılacaklar gösteren yeni arayüzde, uygulamalar ‘diğer’ simgesinin içine veya dışına taşınabiliyor.

Yeni arayüzde video ile sohbet için bir adres verilmiş durumda. Böylece Google+’a ‘Videoyla Sohbet’ sayfası da eklenmiş oluyor. Bu sayfayla beraber çevrenizdeki insanlardan gelen ve sürekli yenilenen bir davet listesine sahip olabiliyorsunuz.

Yeni arayüzde yapılan son değişikliklerden bir diğeriyse Google+’da yapılan güncellemelerin, Keşif sayfasıyla takip edilebiliyor olması. Bu yeni özellikle beraber yeni trendler takip edilebiliyor olacak.

Google+ kullanıcıları ayrıca daha büyük fotoğraflarla profil oluşturabilecek ve sohbet listenizi dilediğiniz gibi düzenleyebilecek.

Google, ‘sanal bir hayalet kasaba’ olmamak için elinden geleni yapıyor. Bu çabayı sürekli güncelleme ve yeni arayüz çalışmalarıyla görmek mümkün. Öte yandan Facebook, popülerliğini korumak için satın almalarla gündemde kalıyor. Bu rekabetin ileri günlerde hangi boyutlara ulaşacağını merakla bekliyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here