Google, Nexus Değişimi

0
203

Google’nin Nexus Değişimi

Motorolayı satın almasıyla birlikte Google Nexus ve Android ile ilgili olarak yeni bir tavır takınıyor.

Google’ın Nexus sürümler, yeni Android ürünlerinin ilk defa yayınlanan aparatlar olarak öne çıkıyor. Mevcut yeni güncellemelerin ilk olarak denendiği Nexus‘lar, başta Android olmak üzere diğer işletim sisteminin ham halini kullanıyorlar.

Bu yeni süreçte  GoogleNexus ürünleri için kendisinin belirlediği bir firmaya Nexus modellerini ürettiriyor. Bu çerçevede  Nexus One ürünü için HTC, Nexus S ve Galaxy Nexus için Samsung ile anlaşan GoogleNexus şimdiye kadar uyguladığı stratejiyi bir kenrara bırakarak bu konuda kendisine yeni bir yol haritası çıkarıyor.

Googledördüncü nesil Nexus’u 5 farklı OEM firmaya aynı anda üretme imkanı da söz konusu. Yani bu bağlamda artık Google’nin Nexus sadece bir firma tarafından üretilmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durumu en bariz örnek verecek olursak Nexus modeli olarak HTC Nexus,Samsung Nexus .

Eğer üretilen Naxus modelleri  Android yazılımı ile gelirse bir ekstra arayüz gibi eklentilerin bulunmaması durumunda, olabilecek güncellemeleri çıktığı gibi alabilecekler. Bu şekilde güncellemelerin sadece bir tane Nexus modeline gelmesi sorunu ortadan kaldırılabilir.

Google ile anlaşmak suretiyle Nexus serilerini çıkarmayı planlayan üreticiler, bir çok koda ilk elden ulaşma imkanları olacak, bu da onlara diğer firmalara karşı avantaj kazandıracaktır. Buna bir örnek verecek olursak   HTC’nin tarafından üretilmekte olan Nexus OneAndroid 2.2 ile 2.1 dönemlerindeHTC‘nin firmasının yıldızının parlamasını sağlamıştı. Yine bunun gibi  Nexus S ile Galaxy Nexus’da Samsung’un yıldızını parlatmıştı.

Son olarak,  Google tarafından hayata geçirilen bu yeni sayesinde bütün  haksız rekabet ve bu konuyla alakalı mevcut eksiklikler ortadan kalkacak gibi görünüyor.  Tabi stratejinin gerçekleşim gerçekleşmeyeceği de ayrı bir soru işareti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here